Tych 7 sygnałów nie wolno lekceważyć. Ostrzegają o niewydolności serca

2022-06-08 14:14

O tym, że z sercem niekoniecznie wszystko jest w porządku, świadczą różne objawy, które z reguły pojawiają się znacznie wcześniej. Mimo to o niewydolności serca wiele osób dowiaduje się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy z powodu zawału trafia do szpitala na oddział intensywnej terapii. Podpowiadamy, na jakie objawy niewydolności warto zwrócić uwagę, bo ta wiedza może ci kiedyś uratować życie.

niewydolność serca
Autor: Getty Images

Niewydolność serca to coraz powszechniejszy problem. Najnowsze dane, prezentowane na konferencji w ramach Tygodnia Niewydolności Serca mówią o tym, że co roku diagnozowanych jest blisko 200 tys. nowych jej przypadków, a z powodu niewydolności serca umiera około 60 tys. pacjentów. Wielu zgonom można zapobiec, jednak by tak było, ważne jest wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie niewydolności serca.  

O ile rozpoznaniem i leczeniem tej choroby skutecznie zajmie się tylko lekarz, o tyle każdy z nas może zwrócić uwagę na to, że jego serce - być może - potrzebuje wsparcia.

Bo mimo że nie ma jednego objawu, który jednoznacznie świadczyłby o niewydolności serca, istnieje szereg pozornie błahych dolegliwości, które mogą na nią wskazywać. Niektóre z nich pojawiają się częściej (i te określa się mianem typowych objawów niewydolności serca), inne z kolei pojawiają się rzadziej lub są charakterystyczne jedynie dla niektórych grup pacjentów.

Które z nich powinny zwrócić twoją baczną uwagę? Upośledzenie tolerancji wysiłku fizycznego - opisywane jako uczucie braku sił, zadyszka, zmęczenie. Przypisujemy je zazwyczaj siedzącemu trybowi życia, wiążemy z brakiem kondycji - zwłaszcza teraz, po okresie społecznej izolacji, w trakcie której wiele osób miało bardzo niewiele okazji do tego, by o nią zadbać.

Szybki bieg do autobusu, konieczność wejścia na trzecie piętro, czy wjazdu rowerem pod górkę - jeśli tego typu czynności sprawiają ci problem i towarzyszy im zadyszka, można podejrzewać, że serce nie jest tak wydolne, jak powinno być. Niepokojące są zwłaszcza sytuacje, kiedy tolerancja na wysiłek pogarsza się bardzo szybko, w ciągu tygodni albo nawet dni.

Niewydolność serca - na czym polega to schorzenie?

Nieregularna praca serca. O niewydolności serca może świadczyć jego szybsza praca - wtedy, kiedy w spoczynku puls (mierzony na nadgarstku) wynosi ok. 80/90 na minutę, niekiedy nawet powyżej 100/minutę. Prawidłowo w spoczynku tętno powinno wynosić mniej więcej 60-70 uderzeń na minutę, a między każdym uderzeniem powinien być identyczny odstęp.

Obrzęki - to zdaniem ekspertów dość typowy objaw niewydolności serca. Woda w tym przypadku gromadzi się w określonych miejscach - zazwyczaj w okolicy kostek i podudzi, niekiedy również w jamie brzusznej (tzw. wodobrzusze).

Można je zauważyć, jednak w przypadku osób z nadwagą lub otyłością jest to dosyć trudne - w takich przypadkach można sugerować się wagą ciała. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy kilogramów szybko przybywa mimo tego, że się nie objadasz.

Częste oddawanie moczu w nocy - w pozycji leżącej poprawia się ukrwienie nerek, które produkują wówczas więcej moczu.  

Mniejszy apetyt. Ten objaw charakterystyczny jest dla starszych osób - wywołuje go zastój krwi w przewodzie pokarmowym, zwłaszcza w jelitach i w wątrobie.

Uczucie  braku tchu w pozycji na wznak. Duszności, które pojawiają się, jeśli kładziesz się na plecach, a ustępują, gdy siadasz lub wstajesz. Może im towarzyszyć kaszel - suchy lub z niewielką ilością flegmy.

Sinawe zabarwienie skóry i śluzówek, tzw. sinica - najłatwiej je zaobserwować na wargach i na końcach palców.

Każdy z tych objawów jest powodem do pilnej konsultacji z lekarzem, który oceni stan kliniczny, a także zaleci wykonanie badań (w tym morfologię krwi i badania obrazowe), dzięki którym możliwa będzie zarówno ocena zaawansowania choroby, jak i przyczyny, która ją wywołała.