Sięgasz po zioła, żeby wesprzeć serce? Kardiolog zachęca do ostrożności

2024-06-07 8:21

Kołatanie serca? Wiele osób zmaga się z tym problemem, a co najmniej część z nich tę sprawę bagatelizuje lub leczy na własną rękę, przez korzystanie z „dobrych rad” krewnych i znajomych, którzy „też tak mają”. Tymczasem kołatanie serca nie zawsze znaczy to samo. Kardiolog dr n. med. Andrzej Głuszak zwraca uwagę, jakie niebezpieczeństwa mogą wiązać się z kołataniem serca i jak można sobie pomóc.

Sięgasz po zioła, żeby wesprzeć serce? Kardiolog zachęca do ostrożności
Autor: GettyImages Sięgasz po zioła, żeby wesprzeć serce? Kardiolog zachęca do ostrożności

Kołatanie serca - częsty problem, który wymaga konsultacji z lekarzem

Kołatanie serca to dość powszechna dolegliwość, która może mieć różne podłoże. Stanowi nierzadko powód do niepokoju, co może dodatkowo sprzyjać nasileniu objawów.

Każde kołatanie serca należy skonsultować z lekarzem POZ, który – w uzasadnionych przypadkach – skieruje na dalszą diagnostykę. O ile lekarz nie zaleci inaczej, można też w naturalny sposób wesprzeć swój organizm, żeby rzadziej doświadczać kołatania serca.

Magdalena Wójcik przeszła operację serca: Wykonano mi plastykę zasawki mitralnej serca

Co powoduje kołatanie serca?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest kołatanie serca? To uczucie, że serce bije za szybko, za mocno albo „trzepocze” w klatce piersiowej.

Wśród przyczyn wymienia się stres, nadmiar kofeiny, niektóre leki (np. na grypę i przeziębienie, zawierające pseudoefedrynę), niektóre używki, ataki paniki, gorączka, okres menopauzy i związane z nim zmiany hormonalne, a także choroby kardiologiczne, m.in. arytmia, migotanie przedsionków, niewydolność serca, choroby tarczycy.

Kołatanie serca o objaw nieprzyjemny, któremu może towarzyszyć wrażenie „trzepotania” czy „skakania” serca, uczucie uścisku w gardle, duszność, wrażenie niepokoju, ciasnoty w klatce piersiowej.

Naturalne sposoby na kołatanie serca

Jak naturalnie złagodzić objawy kołatania serca? Istnieją na to sposoby, które nie powinny zastępować wizyty u lekarza, ale stanowić uzupełnienie zaleceń.

Unikanie kofeiny i innych środków pobudzających, to pierwszy krok w stronę unikania nieprzyjemnych dolegliwości. Również palenie, oprócz szeregu innych niekorzystnych skutków, może powodować kołatanie serca, więc warto z niego zrezygnować.

Popularne leki na kaszel i przeziębienie, a także niektóre leki psychiatryczne i na nadciśnienie, również mogą spowodować podobne objawy. W razie wystąpienia takich symptomów należy je omówić z lekarzem, celem ewentualnej zmiany terapii, aby uniknąć skutków ubocznych.

Nawodnienie, minerały i relaks sprzyjają twojemu sercu

Żeby uniknąć kołatania serca, pamiętaj o właściwym nawodnieniu. O tym, jak zmotywować się do picia wody, pisaliśmy TUTAJ.

- Serce przy odwodnieniu jest za słabo wypełnione. Przez to nie funkcjonuje, jak trzeba - zwraca uwagę kardiolog dr n. med. Andrzej Głuszak. - Serce, gdy ma zmniejszone obciążenie wstępne w czasie odwodnienia, pracuje szybciej, bo ma mniej krwi. Z układu żylnego w warunkach odwodnienia dociera do serca za mało krwi. Odwodnienie zwiększa więc częstość pracy serca. To sytuacja, która może prowadzić do groźnych powikłań. Przede wszystkim, prowadzi do zmniejszenia dostawy tlenu do głowy, na obwód i do nerek, co jest bardzo ważne, bo wtedy cierpią również nerki.

Równie ważne jest dbanie o prawidłową gospodarkę elektrolitową i uzupełnianie minerałów. Magnez i potas mają zbawienny wpływ m.in. na układ krążenia. MożnaObjawy, które wskazują, że czas lepiej się nawadniać, to m.in. uczucie pragnienia, ciemny mocz, suchość w ustach, bóle głowy, senność, sucha skóra, nieuzasadnione osłabienie.

Zrelaksuj się, żeby rzadziej czuć kołatanie serca. Stres i niepokój mogą sprzyjać kołataniu serca i atakom paniki, którym towarzyszyć mogą duszności i palpitacje. Umiejętność skutecznej relaksacji może pomóc uporać się ze złym samopoczuciem psycho-fizycznym.

Na liście potencjalnych możliwości są takie ćwiczenia jak joga, medytacja, ćwiczenia oddechowe, ale też zwiększenie codziennej aktywności fizycznej, jak spacery czy jazda na rowerze.

Właściwa dieta, bogata w minerały, to również przepis na zdrową pracę serca. Można tu wymienić produkty bogate w potas jak awokado, banany, szpinak i ziemniaki. Warte uwagi są też bogate w wapń przetwory mleczne, zielone warzywa liściaste, takie jak brokuły, jarmuż i kapusta, orzechy, ryby, pełnoziarniste pieczywo, strączki czy soja.

We wspomnianych zielonych warzywach liściastych, awokado, bananach, rybach i orzechach znajdziemy też dużo magnezu. W uzasadnionych przypadkach może być potrzebna suplementacja, którą należy omówić z lekarzem.

Kołatanie serca a zioła - pomagają czy szkodzą? 

Niektóre zioła mogą przyczyniać się do redukcji stresu i niepokoju, co z kolei może pomóc w zmniejszeniu kołatania serca. Chociaż dowody naukowe są ograniczone, Passiflora incarnata i Crataegus monogyna wykazują potencjalne korzyści w naturalnym leczeniu kołatania serca.

Passiflora incarnata, znana również jako męczennica, jest tradycyjnie stosowana w leczeniu zaburzeń emocjonalnych, takich jak stres, lęk oraz problemy ze snem, w tym bezsenność. Istnieją dowody sugerujące, że zioło to może być pomocne w leczeniu kołatania serca i zmniejszaniu objawów menopauzalnych, takich jak kołatanie serca, lęk, depresja i złość.

Głóg, naukowo znany jako Crataegus monogyna, ma szeroki zakres potencjalnych korzyści zdrowotnych. Niektóre badania sugerują, że głóg może łagodzić uczucie stresu i niepokoju, które mogą prowadzić do kołatania serca albo pomagać w obniżeniu ciśnienia krwi, zapobieganiu arytmii i leczeniu zastoinowej niewydolności serca.

Lekarze jednak zalecają tutaj ostrożność: - Z mojej obserwacji wynika, że u pacjentów, którzy są zestresowani i mają zwiększoną pobudliwość mięśnia serca, to głóg niekiedy nasila dolegliwości, a więc może nasilać arytmię - komentuje kardiolog, dr n. med. Andrzej Głuszak. - Czyli nawet stosując zioła, powinniśmy stosować odpowiednie ilości. 

Kojące właściwości natomiast ma waleriana - podpowiada dr Głuszak. - Z głogiem mam różne doświadczenia. Natomiast z walerianą mam dobre doświadczenia, korzystnie działa i na głowę, i na serce. Moim pacjentom polecam walerianę.

Ćwicz, żeby wesprzeć swoje serce 

Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych naturalnych środków na stres i niepokój, które mogą wywoływać kołatanie serca. Aktywność fizyczna przynosi korzyści dla układu sercowo-naczyniowego i pomaga w redukcji stresu.

Dla osób prowadzących siedzący tryb życia zaleca się rozpoczęcie od lekkich ćwiczeń, takich jak spacery, pływanie, szybki marsz lub jazda na rowerze.Jednak nadmierne ćwiczenia mogą również powodować kołatanie serca, dlatego ważne jest, aby nie forsować się zbyt mocno, zwłaszcza jeśli osoba nie była wcześniej aktywna.

Kołatanie serca - niebezpieczne powikłania 

Większość przypadków kołatania serca jest krótkotrwała i nie wymaga interwencji medycznej. Jeśli jednak objawy nasilają się lub występują częściej, należy skonsultować się z lekarzem.

Szczególną uwagę należy zwrócić, jeśli kołataniu serca towarzyszy ból w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy lub omdlenia. Kołatanie serca może być objawem poważniejszej choroby serca, która wymaga dalszej diagnostyki i leczenia.

- Mam jeszcze jedną, istotną uwagę. Arytmie nawet groźne, czy zagrażające powikłaniami, mogą być praktycznie bezobjawowe. Czasami mamy błogi spokój, a, na przykład, dzieją się napady migotania przedsionków, które są bezobjawowe. Niejako pierwszym objawem tej choroby może być w takiej sytuacji udar mózgu - dodaje dr n. med. kardiolog Andrzej Głuszak. 

- Oprócz tego, że zwracamy uwagę na symptomy, trzeba również w miarę regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze, z opcją sprawdzania, czy nie ma arytmii. Bo czasami pacjent mówi: „nic nie czuję, ale aparat mi wskazuje, że jest arytmia”. Albo „sprawdzam sobie puls i okazuje się, że jest nierówny”. Są badania, które to potwierdzają. Na przykład 41 proc. pacjentów nie odczuwało w ogóle migotania przedsionków, mimo że ono było - precyzuje lekarz.

- Kołatanie serca, owszem, to bardzo ważny objaw. Zwłaszcza gdy towarzyszą temu duszności, omdlenia, objawy ze strony głowy lub jakieś bóle. Ale migotania przedsionków i arytmie mogą być też bezobjawowe, ale nie znaczy, że te bezobjawowe nie są groźne - ostrzega kardiolog dr n. med. Andrzej Głuszak.