Po tym poznasz, że masz słabe krążenie. 5 kluczowych objawów

2023-01-19 12:58

Zmiany, jakie zauważamy w swoim organizmie, często ignorujemy, choć mogą być objawem problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku problemów z krążeniem, z którymi zmaga się coraz więcej osób. Dostrzeżenie sygnałów świadczących o słabym krążeniu jest niezwykle ważne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Po tym poznasz, że masz słabe krążenie. 5 kluczowych objawów
Autor: Getty Images Po tym poznasz, że masz słabe krążenie. 5 kluczowych objawów

Z wiekiem struktura tętnic zmienia się i mogą ulegać sztywnieniu. Już w trzeciej dekadzie życia można zaobserwować zmiany związane ze stanem naczyń krwionośnych. Jednak za złe krążenie nie musi odpowiadać tylko proces starzenia się.

Choroby takie jak cukrzyca czy schorzenia układu krążenia mogą powodować inne problemy z tętnicami, które nieleczone, mogą prowadzić do poważnych powikłań. Należą do nich m.in. zakrzepy krwi, ale problemy z krążeniem w skrajnych przypadkach mogą skończyć się amputacją.

5 objawów, które świadczą o słabym krążeniu krwi

Kiedy tętnice zatykają się, krew nie może prawidłowo krążyć po całym ciele. To z kolei może powodować wiele objawów, często także związanych z bólem. Ale oznaki nieprawidłowego krążenia można zauważyć.

Należy tylko wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę. Specjalista fizjoterapii dr Chris Tutt wskazuje, jakie symptomy powinny zaniepokoić.

Te objawy wskazują na problemy z krążeniem:

  • mrowienie kończyn – kiedy krążenie jest zmniejszone, uczucie mrowienia kończyn jest charakterystycznym objawem; wynika to z faktu, że krew nie dociera do konkretnych obszarów w odpowiednich ilościach, najczęściej do dłoni i stóp;
  • zimne dłonie i stopy – zmniejszone krążenie powoduje niewystarczający przepływ krwi do tych obszarów;
  • obrzęk – jest efektem nieprawidłowego krążenia i najczęściej występuje na dłoniach, stopach i kostkach; często nasila się w ciągu dnia, a szczególnie w początkowym okresie problemów z krążeniem - ustępuje w nocy;
  • ból stawów i skurcze mięśni – słabe krążenie może powodować ból nóg, ramion, stóp i dłoni, a często odczuwa się również ból łydek, który nasila się w trakcie chodzenia lub stania przez dłuższy czas;
  • zmiany koloru skóry – najczęściej osoba, która ma problemy z krążeniem, może zauważać blade lub niebieskie zmiany koloru skóry najczęściej na dłoniach, ustach i palcach stóp.

Często powyższe objawy nie są ciężkie, więc nawet lekarz może je przeoczyć. Jeśli jednak się nasilają, mogą świadczyć o niewydolności żylnej np. dolnych kończyn. Jeśli zauważasz podobne symptomy u siebie, skonsultuj się z lekarzem.

Co lubi nasze serce i czym jest "rzeka życia"? Proste odpowiedzi naszej ekspertki.

Jak można poprawić krążenie krwi?

Ekspert zaznacza, że leczenie problemów z krążeniem jest zależne od jego przyczyny. Na krążenie krwi ma wpływ wiele czynników takich jak styl życia, ale i choroby współistniejące. Na przykład cukrzyca i miażdżyca mogą powodować objawy świadczące o nieprawidłowym przepływie krwi i uszkadzać naczynia krwionośne.

Zmiana swoich nawyków i stylu życia na zdrowszy z pewnością poprawi krążenie i zmniejszy problemy. Warto więc rzucić palenie, ograniczyć picie alkoholu, a postawić na ćwiczenia i zdrową dietę.

W zmniejszeniu opuchlizny nóg sprawdzą się również pończochy uciskowe, które można kupić w aptece.