Napoje, które są najgorsze dla serca. Kardiolog ostrzega szczególnie przed tymi trzema

2024-07-31 20:19

To, co jemy i pijemy, ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia i jakość naszego życia. Nie bez powodu stale przybywa pacjentów cierpiących z powodu chorób serca i układu krążenia – to efekt niewłaściwego stylu życia i żywienia. Czasem „niewinne” z pozoru napoje mogą okazać się dla serca katastrofą.

Napoje, które są najgorsze dla serca. Kardiolog ostrzega szczególnie przed tymi trzema
Autor: GettyImages Napoje, które są najgorsze dla serca. Kardiolog ostrzega szczególnie przed tymi trzema

Kardiochirurg odradza te napoje 

Świadomie lub nie, wielu pacjentów popełnia błędy, które skutkują pogorszeniem ich stanu zdrowia. Dlatego lekarze regularnie zwracają uwagę na czynniki szkodliwe, apelując, aby w trosce o swoje samopoczucie, zdrowie i jakość życia, unikać działających destrukcyjnie posiłków i napojów.

Znany w sieci kardiochirurg, dr n. med. Jeremy London, od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z followersami na Instagramie. 

W nagraniach zwraca uwagę m.in. na to, co najgorszego, ale też co najlepszego możemy zrobić dla swoich serc. Na liście tych najgorszych rzeczy znalazły się popularne napoje.

Te napoje to katastrofa dla serca i układu krążenia

Oczywiście na topie niezdrowych płynów jest alkohol, który działa niekorzystnie na absolutnie każdą komórkę ciała i, jak zwrócił uwagę dr London, te negatywne skutki dotyczą także sięgania po alkohol od czasu do czasu. Lekarze dziś, dzięki odkryciom naukowym i precyzyjnym badaniom są pewni, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu.

Ponadto szkodliwy wpływ na organizm mają napoje bezalkoholowe, tzw. soft drinks, do których można zaliczać zarówno słodkie gazowane napoje, jak i energetyki. Nadmiar cukru, a do tego obecna w energy drinkach kofeina w dużych dawkach mogą powodować zaburzenia pracy serca i układu krążenia.

Nie bez powodu zakazano sprzedaży napojów typu energy drink osobom poniżej 18 roku życia. Oprócz niekorzystnego wpływu na zdrowie mają również potencjał uzależniający. Dosłownie zabójcze mogą być popularne kiedyś drinki polegające na łączeniu alkoholu z energetykiem. 

Z kolei słodkie gazowane napoje to puste kalorie. Ponadto zamiast nawadniać, mogą sprzyjać odwodnieniu, wzrostowi poziomu cukru we krwi, powodować tycie, gorsze samopoczucie, problemy z koncentracją umysłu i spadek kondycji, a u osósb wrażliwych podrażnienie w układzie pokarmowym. Nawet wersje tzw. dietetyczne są niezdrowe. Takie napoje, serwowane często w fast foodach, kinach, barach, a w efekcie - kojarzone z rozrywką i relaksem, stanowiąc pułapkę dla konsumentów.

Czy powinieneś odwiedzić kardiologa?
Pytanie 1 z 6
Czy masz zaburzenia rytmu serca?

Kardiolog komentuje, czego nie pić w trosce o serce 

Czy lekarz z Instagrama ma rację? O zdanie zapytałam więc kardiologa dr n. med. Andrzeja Głuszaka. Jakie napoje mają najbardziej niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, a w efekcie - na cały organizm? 

- Energetyki, stosowane przy zmęczeniu i wyczerpaniu, to traktowanie organizmu jak "zmęczonego konia batem" – mówi dosadnie dr n. med. Andrzej Głuszak, kardiolog. Dlaczego energetyki działają niekorzystnie na organizm? – Zmuszają do większej aktywności układ krążenia, pobudzają system nerwowy. Na zmęczenie receptą jest relaks, wypoczynek. Energetyki zawierają z reguły dużo cukrów, a tego należy unikać z wielu medycznych względów – dodaje specjalista.

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?

Migotanie przedsionków jako skutek błędów weekendu

Kolejnym napojem na „zakazanej liście” jest alkohol. – Szkodzi na mózg, serce, wątrobę, przewód pokarmowy – wymienia dr Głuszak. – Energetyki plus alkohol, zwłaszcza w dużej ilości, to przepis na arytmię. Znane jest w praktyce lekarskiej pojęcie weekendowego migotania przedsionków – wyjaśnia kardiolog, precyzując, że często tego problemu doświadczają osoby młode, które w dni powszednie dużo pracują, a w weekendy mocno imprezują, mieszając alkohol z energetykami lub próbując w niedzielę „postawić się na nogi” po alkoholowych ekscesach za pomocą dużej dawki energetyków. Zamiast odzyskania sił, „zyskują” migotanie przedsionków, niekiedy wymagając hospitalizacji.

Na tym nie koniec, jeśli chodzi o napoje, które mogą być niebezpieczne: – Nawet wody mineralne należy właściwie wybierać – zauważa dr Głuszak. – Ważne jest pH oraz elektrolity. Niektórym osobom, przykładowo, potrzeba mało sodu, natomiast innym może to szkodzić, przyczyniając się do hiponatremii.

Podobnie indywidualne mogą być reakcje na inne napoje, jak kawa, herbata czy kakao. – Przy umiarkowanym spożyciu mogą być korzystne dla serca – wyjaśnia kardiolog dr n. med. Andrzej Głuszak, dodając, że kluczowe jest jednak zachowanie wspomnianego umiaru.

Listen on Spreaker.