Ssanie w żołądku - sposoby na ssanie w żołądku

2020-06-15 10:33

Ssanie w żołądku to nieprzyjemne uczucie. Zwykle pojawia się, kiedy żołądek jest pusty, jednak może dokuczać nawet wtedy, gdy czujesz się najedzony. Wówczas może sugerować jedną z chorób układu pokarmowego. Sprawdź, jak pozbyć się uczucia ssania w żołądku i kiedy powinno być ono powodem do niepokoju.

Zaburzenia trawienia: przyczyny i objawy
Autor: Photos.com Zaburzenia trawienia: przyczyny i objawy

Spis treści

  1. Sposoby na ssanie w żołądku
  2. Ssanie w żołądku może być objawem choroby

Sposoby na ssanie w żołądku mogą okazać się pomocne, gdy to nieprzyjemne uczucie pojawia się w pustym żołądku. Jeśli ssanie w żołądku dokucza po jedzeniu, a nawet w nocy, lepiej zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ taka sytuacja może wskazywać na schorzenia układu pokarmowego.

Sposoby na ssanie w żołądku

1. Woda mineralna

Gdy poczujesz ssanie w żołądku, napij się niegazowanej wody mineralnej. W ten sposób wypełnisz żołądek, oszukasz głód, a w konsekwencji nie sięgniesz po kaloryczną przekąskę.

2. Ssanie kostek lodu

Kostki lodu można przygotować na bazie wody mineralnej lub wody z dodatkiem soku z cytryny. Tak przygotowane kostki lodu pozwolą nie tylko pozbyć się uczucia ssania w żołądku, lecz także orzeźwią.

3. Yerba Mate

Świeżo zaparzona Yerba mate spowalniania procesy trawienne, dzięki temu pozostawia uczucie sytości na dłużej. Ważne! Po Yerba mate najlepiej sięgać do południa, ponieważ ma właściwości pobudzające, i nie częściej niż 2 razy dziennie.

4. Siemię lniane

Substancje śluzowe obecne w siemieniu lnianym pęcznieją pod wpływem wody, w związku z tym doskonale wypełniają żołądek. Wystarczy łyżkę stołową siemienia lnianego zalać niepełną szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem, aż nasiona napęcznieją. 2 łyżeczki siemienia lnianego można spożywać za każdym razem, gdy pojawi się uczucie ssania w żołądku.

5. Błonnik

Produkty bogate w błonnik, takie jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, a także warzywa i owoce, pęcznieją w żołądku, a tym samym dają uczucie sytości i zapobiegają pojawianiu się uczucia ssania w żołądku.

6. Akupresura

Możesz spróbować, czy akupresura działa. Uciskaj środkowym palcem zagłębienia między nosem a górą wargą przez 20 sekund. Po tym czasie ssanie w żołądku powinno ustać, a żołądek chwilowo może zapomnieć o tym, że jest pusty. Tego typu punkty znajdują się także na małym palcu dłoni w zgięciu między pierwszym i drugim członem oraz na płatku ucha.

7. Spokój

Ssanie w żołądku może być reakcją na stres, a nawet jednym z objawów nerwicy. Wówczas powinno pomóc wzięcie głębokiego oddechu i uspokojenie się. Jeśli zauważysz, że ssanie w żołądku pojawia się tylko wtedy, gdy czujesz niepokój, skonsultuj się z lekarzem.

Ssanie w żołądku może być objawem choroby

Ssanie w żołądku, które pojawia się zaraz po jedzeniu i jest opisywane jako piekący lub palący ból umiejscowiony pośrodku brzucha, poniżej mostka lub nad pępkiem, może sugerować wrzody żołądka. W przypadku wrzodów dwunastnicy uczucie ssania w żołądku nasila się mniej więcej godzinę po posiłku, po przebudzeniu (na czczo) oraz w środku nocy. Z kolei ssanie w żołądku połączone z kwaśnym lub gorzkim posmakiem w ustach i z odbijaniem wskazuje na zgagę.

U osób odchudzających się ssanie w żołądku może być sygnałem przeciągającego się niedoboru energii i węglowodanów.