6 sygnałów, które wskazują na przyspieszone starzenie się. To główny czynnik rozwoju raka

2025-05-09 16:07

Czy organizm może starzeć się szybciej niż powinien? Naukowcy mówią wprost: przyspieszone starzenie się to realne zjawisko, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, zaburzeń poznawczych, a nawet raka. Warto wiedzieć, na jakie objawy zwrócić uwagę.

6 sygnałów, które wskazują na przyspieszone starzenie się. To główny czynnik rozwoju raka
Autor: Getty Images

6 oznak, że starzejesz się zbyt szybko

Przyspieszone starzenie oznacza, że ciało starzeje się szybciej niż wskazuje na to wiek. Może mieć na to wpływ wiele czynników, takich jak brak aktywności fizycznej, przewlekłe choroby czy chroniczny stres, który w istotny sposób odbija się na kondycji organizmu. Wczesne rozpoznanie tego stanu może odegrać kluczową rolę w profilaktyce. Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Utrata masy mięśniowej

Utrata masy mięśniowej może być oznaką przyspieszonego starzenia się, a lekarze często się tym martwią, ponieważ masa mięśniowa pomaga ludziom zachować stabilność, koordynację i równowagę - co jest kluczowe dla nas wszystkich, gdy się starzejemy.

- powiedział dr Chris Vercammen, dyplomowany lekarz i dyrektor medyczny w Remo Health, który specjalizuje się w geriatrii i opiece paliatywnej.

Utrata masy mięśniowej może mieć realne konsekwencje - ponad jedna czwarta seniorów doświadcza upadku przynajmniej raz w roku, a każdy kolejny zwiększa prawdopodobieństwo dalszych incydentów. To prowadzi do ograniczeń w samodzielnym funkcjonowaniu oraz licznych komplikacji zdrowotnych.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity
Poradnik Zdrowie Google News

Potykanie się

Coraz częstsze potykanie się i upadki mogą świadczyć o postępujących zmianach w organizmie. Jak już wspomniano wcześniej, jednym z powodów może być utrata masy mięśniowej, co prowadzi do osłabienia siły, zaburzeń równowagi oraz zmniejszenia wytrzymałości.

Potknięcie się o przeszkodę może nie być niczym alarmującym, jednak powtarzające się upadki skutkujące urazem powinny zostać ocenione przez doświadczonych lekarzy

- powiedziała dr Naushira Pandya, profesor i kierownik katedry geriatrii na Nova Southeastern University.

Ekspertka zauważa, że na częstsze upadki mogą wpływać różne czynniki - od niebezpiecznych warunków otoczenia, przez skutki uboczne leków, aż po problemy z sercem, wzrokiem czy utratą równowagi.

Zaburzenia funkcji poznawczych

Dr Naushira Pandya, specjalistka w dziedzinie geriatrii, podkreśla, że choć niewielkie problemy z pamięcią są normalną częścią procesu starzenia się, to częste zapominanie może wskazywać na coś poważniejszego.

Utrata zdolności do przypomnienia sobie kluczowych informacji, jak daty, wydarzenia czy nawet codzienne zadania, powinna być traktowana jako ważny sygnał. Im wcześniej zareagujemy i skonsultujemy się z lekarzem, tym większe szanse na szybsze wprowadzenie odpowiednich działań, które mogą poprawić jakość życia i opóźnić rozwój chorób neurodegeneracyjnych.

Utrata sprawności

Kiedy pojawiają się trudności w wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak jedzenie, ubieranie się czy korzystanie z toalety, a także przy bardziej złożonych zadaniach - robieniu zakupów, przyjmowaniu leków lub zarządzaniu pieniędzmi, może to być objaw problemów zdrowotnych.

Pierwsze z wymienionych należą do tzw. podstawowych czynności dnia codziennego (ADL), a drugie do czynności instrumentalnych dnia codziennego (IADL).

Utrata zdolności w obu tych obszarach może wskazywać na pogorszenie się przewlekłych problemów zdrowotnych, kruchość, problemy z pamięcią lub zdrowiem psychicznym oraz potrzebę wsparcia emocjonalnego

- wyjaśniła ekspertka.

Częstsze wizyty w szpitalu

Zdarza się, że osoby starsze coraz częściej wymagają interwencji medycznej - trafiają na pogotowie lub są hospitalizowane. Jak zauważa Pandya, może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak pogarszający się stan zdrowia, trudniejsze do kontrolowania choroby przewlekłe czy konieczność stałej opieki.

Tego typu sytuacje wymagają uważnego podejścia - wzrost liczby nagłych interwencji może wskazywać, że organizm nie radzi sobie tak dobrze, jak wcześniej.

Zmiany na skórze

Starzenie się organizmu często widoczne jest również na skórze. Plamy pigmentacyjne, zmarszczki, utrata elastyczności czy cieńsza struktura skóry to typowe objawy postępującego starzenia.

Jeśli zmiany te są zauważalne w młodym wieku, są oznaką przyspieszonego starzenia

- powiedział Vercammen.

Aby ograniczyć ich nasilenie, specjalista rekomenduje ograniczenie ekspozycji na słońce. Warto korzystać z kremów z filtrem przeznaczonych dla skóry dojrzałej i zakładać ochronne ubrania w słoneczne dni. Takie działania mogą pomóc w spowolnieniu procesów starzeniowych zachodzących w skórze.

Jak przyspieszone starzenie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka?

Wraz z upływem lat nasze ciało zaczyna coraz gorzej radzić sobie z procesami regeneracyjnymi. Organizm nie leczy się już tak szybko i skutecznie jak wcześniej, a jednym z głównych elementów, który odgrywa w tym rolę, jest DNA. Istnieje związek między przyspieszonym starzeniem się, a wyższym ryzykiem zachorowania na nowotwory.

Zasadniczo DNA naszego ciała rozdziela się i łączy codziennie. Nowotwory rozwijają się, gdy DNA nie łączy się tak, jak powinno

- powiedział onkolog i hematolog dr Daniel Landau.

Z wiekiem ten naturalny mechanizm zaczyna zawodzić.

Te mechanizmy starzeją się tak samo, jak reszta z nas. Kiedy jesteśmy starsi, po prostu nie działają już tak dobrze, a to zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów

- dodał.

Dr Wael Herb, hematolog i onkolog z MemorialCare Cancer Institute w Orange Coast i Saddleback Medical Centers, poszerza tę perspektywę.

Na przykład skrócone telomery, charakterystyczne dla starzenia się, zmniejszają zdolność komórki do prawidłowego podziału, co prowadzi do niestabilności genomowej, znanego prekursora raka

- powiedział.

Oznacza to, że starzenie się może zwiększać ryzyko zachorowania na raka zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni. Dr Landau zaznacza, że przez całe życie jesteśmy narażeni na kontakt z czynnikami rakotwórczymi, jak azbest, dym tytoniowy czy promieniowanie, co dodatkowo pogarsza sytuację.

Biologiczny wiek również ma znaczenie.

To logiczne, że ktoś, kto jest biologicznie starszy, niż powinien być, będzie podatny na rozwój raka z powodu nieprawidłowo funkcjonujących mechanizmów naprawczych

- podsumował.