Płaszcze damskie dla dojrzałych pań – jak tworzyć udane stylizacje?

2019-10-14 9:21

Dojrzałe panie zwykle wiedzą już, jaki styl ubierania się najlepiej im odpowiada. A że płaszcz najczęściej kupuje się na kilka sezonów, warto postawić na sprawdzoną klasykę oraz subtelną elegancję. Na pewno należy unikać zbyt luźnych strojów – koniecznie trzeba dopasować płaszcz do sylwetki. Warto też nieco odejść od monotonnych, stonowanych kolorów, w zamian zaś lepiej postawić na coś żywszego i „wiosennego” – nawet zimą.

Płaszcze damskie dla dojrzałych
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Płaszcze damskie – dopasuj je do sylwetki
  2. Klasyczne kroje dla dojrzałych pań
  3. Kolory płaszczów damskich dla pań 50+ i 60+
  4. Płaszcze wełniane – zwróć uwagę na materiał
  5. Płaszcze zimowe
  6. Płaszcze wiosenne i jesienne
  7. Z czym zestawiać płaszcze?

Klasyczne kolory płaszczów damskich dla dojrzałych? Dominują przede wszystkim czerń, szarość, beże i brązy. To barwy uniwersalne i ponadczasowe, ale godne polecenia jest porzucenie tego schematu, co pozwoli nieco się „odmłodzić” optycznie.

Płaszcze damskie – dopasuj je do sylwetki

Aby dobrze prezentować się w płaszczu, należy odpowiednio dopasować go do sylwetki. Oto kilka podstawowych wskazówek dla czterech głównych typów figury:

  • Klepsydra – figura najbardziej pożądana, o dobrych proporcjach góry i dołu oraz z ładnym wcięciem w talii. Warto podkreślić te wszystkie atuty, unikając zbyt luźnych płaszczów oraz starając się zaakcentować linię talii. Dobre będą płaszcze damskie dla dojrzałych o kroju trencza albo modne fasony przypominające szlafrok. Linię talii najlepiej zaznaczą pasek, zapięcie na guzik bądź ukośne kieszenie. Panie o figurze klepsydry mogą też śmiało sięgać po płaszcze z lekko rozkloszowanym dołem.
  • Gruszka – czyli dół nieco szerszy niż góra. Jaki płaszcz będzie najlepszy? Przede wszystkim koncentrujemy się na optycznym poszerzeniu góry. Wskazane są różne naszycia (np. pagony), szerokie kołnierze albo kieszenie na wysokości biustu. Rozkloszowany dół albo płaszcz na planie litery A pozwolą też sprytnie zamaskować szerokie biodra czy masywne uda. Lepiej za to unikać pasków podkreślających linię talii, bo w ten sposób wyeksponujemy dysproporcje figury.
  • Jabłko – ten rodzaj figury często idzie w parze ze zgrabnymi, chudymi nogami. Dlatego warto postawić na taką długość płaszcza, by były jak najlepiej widoczne. Kroje? Trapezowe, pudełkowe, bez naszyć na górze, z wcięciem w dekolcie – to godne polecenia rozwiązania. O wiele lepiej sprawdzą się proste fasony jednorzędowe niż rozkloszowane.
  • Kolumna – w przypadku tej figury wcięcie w talii jest niewielkie, dlatego warto je ładnie podkreślić. Przyda się też lepsze zaakcentowanie bioder, które w przypadku kolumn są mniej więcej tej samej szerokości co ramiona. Idealny krój płaszcz? Dekolt w kształcie litery V, wcięcie w talii, lekko rozszerzany dół. Ozdobne guziki (i dwa rzędy tychże), a także marszczenia również są mile widziane. Warto za to unikać za szerokich rękawów, zwłaszcza tych bufiastych.

Klasyczne kroje dla dojrzałych pań

Dojrzałe panie powinny skierować zainteresowanie w stronę klasyki i nowoczesnego minimalizmu. Oba rozwiązania są bardzo uniwersalne, dlatego zadowolą osoby w kwiecie wieku, które raczej nie są skłonne do modowych eksperymentów oraz mają większą świadomość własnego stylu. Zawsze doskonale wypadną trencze oraz płaszcze dwurzędowe.

Wśród klasycznych modeli pojawiają się też modne kroje trapezowe i delikatnie rozkloszowane. Nie trzeba się też bać fasonów pudełkowych, pod warunkiem że dobierzemy je odpowiednio do sylwetki (o tym wyżej). A może bardziej młodzieżowy look? Odpowiednio rozwiązanie stanowi albo płaszcz przypominający długą kurtkę parkę, albo też krótki model. Dobrze jednak postawić na stonowane kolory w przypadku tych ostatnich.

Kolory płaszczów damskich dla pań 50+ i 60+

Dojrzałe panie najczęściej sięgają po płaszcze brązowe, czarne, szare, beżowe czy granatowe. Takie barwy są oczywiście uniwersalne, ale czasem stylizacja może wypaść zbyt monotonnie. Na jakie więc kolory warto zwrócić uwagę? Na pewno nie trzeba się bać czerwieni, która sprzyja kobiecości w każdym wieku. Do niej zaś pasują czarne spodnie czy dodatki skórzane.

Inna opcja to żywsze odcienie niebieskiego, zwłaszcza turkus i wyróżniający się szafir. Coraz większą popularnością cieszą się też takie kolory, jak bordo, ceglasty pomarańcz, musztarda, ochra, fiolet czy koral. Płaszcz damski w takiej barwie optycznie pozwoli się nieco odmłodzić. Wyrazisty odcień można zaś stonować dodatkami lub innymi elementami garderoby (np. spodniami).

Czytaj też: Spodnie damskie dla dojrzałych – alternatywa dla spódnic i sukienek

Płaszcze wełniane – zwróć uwagę na materiał

Płaszcze wełniane wkraczają do trendów jesienią i zimą. Mają świetne właściwości praktyczne – dobrze podtrzymują ciepło, a jednocześnie pozwalają skórze oddychać. Dodatkowo są sprężyste, odporne na zagniecenia, uszkodzenia, wolno się brudzą oraz moczą. Bez obaw można zainwestować w taki płaszcz, szukając stroju na lata.

Ale jest jeden warunek – musi to być wełna dobrej jakości. Ponadto należy upewnić się na metce, czy płaszcz został w 100% wykonany z wełny. Na pewno sygnałem ostrzegawczym powinna być niska cena (czysta wełna nigdy nie jest szczególnie tania). Wtedy możemy się spodziewać domieszek włókien syntetycznych (jak akryl czy poliester), co już oznacza niższą jakość.

Kolejna istotna sprawa to rodzaj wełny. Jeśli nie jest to określone na metce, najprawdopodobniej mamy do czynienia z wełną owczą. Ten materiał ma świetne walory praktyczne, ale też nieco „gryzie”. Bardziej miękka i delikatna będzie zaś wełna z merynosów, czyli owiec żyjących w trudnych warunkach (głównie w Australii i Nowej Zelandii – niskie temperatury zimą, wysokie latem) – delikatniejsza w dotyku, solidniejsza, zapewniająca jeszcze lepszy komfort cieplny dla skóry.

Wełna z merynosów, oznaczana często jako merino wool, właściwie w ogóle się nie gniecie, a także doskonale pochłania wilgoć. Inną szlachetną odmianą wełny jest ta pochodząca od kóz kaszmirskich. Wyróżnia się niezwykłą miękkością oraz pięknym połyskiem, a wszystko to idzie w parze z dużą wytrzymałością. Z kóz pozyskiwana jest także wełna typu moher (mohair wool). Rzadziej trafimy na wełnę wielbłądzią, z alpaki albo królików angorskich.

Płaszcze zimowe

Najlepszą inwestycją na zimę będzie płaszcz wykonany z wełny. Bez problemu utrzymamy go w dobrej jakości przez lata. Nieco gorsze właściwości termiczne mają zaś płaszcze z bawełny. Ich atutem jest jednak łatwiejsza pielęgnacja (zwykłe pranie w pralce), a co ważne – podobnie jak wełna pozwalają skórze oddychać.

Nie najlepszym wyborem będą natomiast płaszcze wykonane z włókien syntetycznych. Szybciej się mechacą i niezbyt dobrze odprowadzają wilgoć. W efekcie bardziej się pocimy, co znacznie zmniejsza komfort użytkowania.

Włókna syntetyczne nie zawsze też starczają na lata. Płaszcz z nich wykonany może się okazać zakupem tylko na jeden sezon. Jeśli chodzi o fasony i kolory, warto się kierować wskazówkami opisanymi wyżej.

Płaszcze wiosenne i jesienne

Lekkie płaszcze wiosenne i jesienne dla dojrzałych to najczęściej kroje trenczowe. Można również pomyśleć o prostym płaszczu długości 3/4 albo wręcz przeciwnie – krótkim, tak by skupić się bardziej na stylizacji dolnej części ciała. Jeśli chodzi o materiały, godna polecenia jest zwłaszcza naturalna bawełna.

Z czym zestawiać płaszcze?

Dojrzałe panie mogą śmiało łączyć płaszcze właściwie z każdym elementem garderoby. Często unikają spodni, bo rzekomo „dodają” lat. To jednak nie jest prawdą! Jeśli zostały odpowiednio dopasowane do sylwetki, można za ich pomocą osiągnąć wręcz odwrotny efekt. Z płaszczem świetnie komponują się także eleganckie kombinezony, sukienki i spódnice. Warto, by te ostatnie sięgały za kolana.

Czytaj też: Spódnice dla dojrzałych pań – jak wybierać, by wyglądać korzystnie?

O autorze
Daniel Działa
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, z zawodu – bardziej ten pierwszy. Od ponad dekady zajmuje się pracą nad tekstami: pisaniem, redagowaniem, okazjonalnie korektą. Specjalizuje się przede wszystkim w tematyce home & living, ale pisze też o kulturze, sztuce, modzie, zdrowiu, turystyce i wszystkim, co akurat zwróci uwagę oraz zaciekawi. Prywatnie fan seriali z fabułą oderwaną od rzeczywistości oraz – w miarę możliwości czasowych i innych – podróżnik.