PRZESZCZEP TRZUSTKI - wskazania. Na czym polega przeszczep trzustki?
Przeszczep trzustki może być metodą leczenia cukrzycy typu 1. U osób zmagających się z tą chorobą najczęściej wykonuje się jednoczesny przeszczep nerki i trzustki. Wszystko dlatego, że cukrzyca zdążyła już zniszczyć nerki i szansą na uratowanie chorego jest transplantacja obu narządów. Sprawdź, na czym polega przeszczep trzustki.
Spis treści
- Przeszczep trzustki - przeciwwskazania
- Przeszczep trzustki - na czym polega?
- Przeszczep trzustki - powikłania
- Przeszczep trzustki - rokowania
Zabieg przeszczepienia nerki i trzustki należy wykonać jak najszybciej, zapobiega to progresji powikłań cukrzycy oraz zapewnia pełną rehabilitację chorego.
Przeszczep trzustki może być metodą leczenia cukrzycy typu 1. Przeszczep trzustki można wykonać na trzy sposoby - przeszczep samej trzustki, jednoczesny przeszczep trzustki i nerki oraz przeszczep trzustki po nerce.
Transplantacja samej trzustki (tzw. przeszczep wyprzedzający) jest wykonywana u chorych z prawidłowo pracującymi nerkami, u których obserwuje się znaczne wahania glikemii mimo prawidłowego leczenia insuliną. Taki stan może doprowadzić do rozwoju poważnych powikłań cukrzycy, a operacja może temu zapobiec. Alternatywę dla tego zabiegu jest przeszczep wysp trzustkowych, który jednak nie jest aż tak skuteczny, jak przeszczep całego organu. Jednak przeszczep samej trzustki przeprowadza są zaledwie u kilku chorych. Zwykle cukrzyca zdążyła już zniszczyć nerki i doprowadzić do innych powikłań. Wówczas wykonuje się jednoczesny przeszczep nerki i trzustki i jest to najczęściej wykonywany rodzaj transplantacji trzustki. Można także wykonać przeszczep trzustki po nerce, jednak wówczas organy pochodzą od dwóch różnych dawców, co zmniejsza szanse pacjenta na wyzdrowienie.
Przeszczep trzustki - przeciwwskazania
Do jednoczesnego przeszczepienia trzustki i nerki kwalifikowani są na ogół młodzi ludzie, do 45. roku życia.
Jednak zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja o przeszczepie, zostają bardzo wnikliwie zbadani. Należy przede wszystkim ocenić stan układu krążenia. Osoby z chorobą niedokrwienną serca, po przebytych udarach mózgu i z zaawansowaną miażdżycą naczyń obwodowych nie kwalifikują się do przyczepu, podobnie jak osoby, które były lub są chore na raka, cierpią na choroby płuc, czy mają aktywne zakażenia (np. WZW C).
Chorzy z niewydolnością nerek w przebiegu cukrzycy powinni być włączani do programu przewlekłego leczenia dializami odpowiednio wcześnie, przy stężeniach kreatyniny w surowicy wynoszących 4–5 mg/dl.
Masz niestabilną postać cukrzycy typu 1? Choroba przebiega w sposób agresywny, pojawia się retinopatia, nefropatia, neuropatia czy też powikłania naczyniowe? Zgłoś się do wizyty w poradni transplantacyjnej! Osoby, którym uda się przeszczepić trzustkę, mają szansę na całkowite wyleczenie. W Polsce ośrodki przeszczepiania trzustki znajdują się w Katowicach, Szczecinie i w Warszawie.
Przeszczep trzustki - na czym polega?
W przypadku jednoczesnego przeszczepu trzustki i nerek oba narządy wszczepia się w obrębie miednicy – po wewnętrznej stronie talerzy kości biodrowych, a tętnice trzustki i nerki łączy się z tętnicami biodrowymi wewnętrznymi. Jeśli przeczepia się całą trzustkę (co nie zawsze ma miejsce), przeczepia się także dwunastnicę. Dzięki przeszczepowi rozwój cukrzycy zostaje zahamowany, a nowa trzustka od zmarłego dawcy zaczyna produkować insulinę.
Po transplantacji trzustki pacjent przyjmuje codziennie leki immunosupresyjne, które zapobiegają procesowi odrzucania. Leczenie to jest konieczne przez cały okres funkcjonowania przeszczepu.
Przeszczep trzustki - powikłania
Do powikłań należą m.in. zakrzepice naczyń, wszelkiego typu głębokie zakażenia w jamie brzusznej, związane z niedokrwieniem, zapaleniem lub z odrzucaniem narządu, przeciek soku trzustkowego albo w miejscu zespolenia dwunastniczo-jelitowego, albo dwunastniczo-pęcherzowego. Szacuje się, że zdarzają się one u 30-35 proc. pacjentów.
Przeszczep trzustki - rokowania
U 70 proc. chorych po trzech latach nadal funkcjonują oba narządy.
Porady eksperta
Polecany artykuł: