Krople żołądkowe – na co pomagają, kiedy je stosować?

2022-11-28 15:11

Krople żołądkowe to preparat, który stosowany jest w momencie niestrawności, bólu żołądka, uczucia zalegania jedzenia. Wspomaga trawienie, jak również daje uczucie ulgi, dzięki działaniu spazmolitycznemu.

Krople żołądkowe – na co pomagają, kiedy je stosować?
Autor: Getty Images Krople żołądkowe pomagają zniwelować objawy niestrawności i bólu żołądka.

Spis treści

  1. Krople żołądkowe – jak działają poszczególne składniki?
  2. Krople żołądkowe – dla kogo są polecane?
  3. Krople żołądkowe – przeciwwskazania do stosowania
  4. Krople żołądkowe – skutki uboczne

Krople żołądkowe – jak działają poszczególne składniki?

Kozłek lekarski

Kozłek lekarski jest ziołem, które jest przede wszystkim znane dzięki swojemu działaniu uspokajającemu i sedatywnemu. Zwykle wchodzi w skład mieszanek wspomagających zasypianie lub redukujących objawy stresu. Ten rodzaj wpływu kozłka lekarskiego jest bardzo pomocny, jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami czynnościowymi układu pokarmowego, czyli takimi, w których utrudnione trawienie lub zaleganie treści pokarmowej wynika nie z organicznej choroby, lecz jest skutkiem stresu.

W momencie stresującej sytuacji zaczyna działać układ współczulny, wydzielana jest adrenalina i kortyzol. Powodują one przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia krwi, a jednocześnie zwolnienie perystaltyki jelit i obkurczenie zwieraczy.

Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że człowiek jest postawiony w sytuacji walcz albo uciekaj. Organizm ma więc ważniejsze sprawy do wykonania niż trawienie obiadu. Musi przecież pokonać przeciwnika, a jeśli to nie jest możliwe, uciec od niego jak najdalej. Wtedy przyda się krew spływająca do nóg, a nie do żołądka.

W momencie więc, gdy się stresujemy, nasz organizm trawi wolniej lub zatrzymuje chwilowo trawienie. Stąd pojawia się uczucie zalegania w żołądku. Aby zlikwidować ten dyskomfort, konieczne jest rozluźnienie, w czym kozłek lekarski bardzo pomaga.

Kolejną korzystną właściwością kozłka lekarskiego na nasz układ trawienny jest regulacja perystaltyki jelit. Badania na myszach pokazują, że promuje on ruchliwość jelita cienkiego nawet u tych osobników, u których wywołano wzrost adrenaliny. Łagodził on także u nich skurcze jelit, dzięki swoim właściwościom spazmolitycznym.

Badania na gryzoniach pokazały również, że zioło to zmniejsza uszkodzenia błony śluzowej żołądka wywołane etanolem oraz indometacyną (lek przeciwbólowy i przeciwzapalny). Pokazuje to, że kozłek lekarski może być pomocny w momencie, gdy nasz żołądek gorzej funkcjonuje w wyniku uszkodzeń spowodowanych przez spożycie alkoholu lub zażywanie tabletek przeciwbólowych.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa znana jest od dawna ze swych właściwości leczniczych. Zawiera liczne olejki eteryczne, kwasy, flawonoidy, glikozydy, które korzystnie wpływają na układ trawienny i łagodzą dolegliwości związane np. z dyspepsją. Ze względu na to, że olejek miętowy potrafi zmniejszać ból trzewny, jest szczególnie pożądany u osób z zespołem jelita wrażliwego (IBS).

Poza tym działa bezpośrednio na jelitowy układ nerwowy, co ma niebagatelne znaczenie przy dolegliwościach układu trawiennego spowodowanych przez stres. Dodatnio działa również na funkcję neuromotoryczną przewodu pokarmowego np. doprowadzając do relaksacji mięśni gładkich okrężnicy. Działanie przeciwskurczowe mięty jest nieocenione, kiedy zmagamy się z kolkami, wzdęciami, jak również mdłościami wywołanymi przez skurcz żołądka.

Dodatkową jego właściwością jest działanie przeciwzapalne, co pośrednio może zapobiegać zapaleniu jelit. Ma też działanie przeciwdrobnoustrojowe – wykazuje aktywność np. wobec Escherichia coli, Salmonella thypi, Shigella flexeneri. Może więc chronić w pewien sposób przed zatruciami, które manifestują się jako zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Dziurawiec

Dziurawiec jest ziołem, które ma udowodnione działanie przeciwdepresyjne. Jak się to ma do poprawy trawienia? Otóż u osób z zespołem jelita nadwrażliwego, które borykają się ze wzdęciami, a przez to często też bólami żołądka, stwierdza się niedobór serotoniny. To generuje obniżenie nastroju, a także większą podatność na sytuacje stresowe.

Stres z kolei powoduje bóle kurczowe żołądka i jelit, spowolnienie trawienia. Jeśli więc dziurawiec podziała odprężająco na mózg, zrelaksują się też jelita, ustąpią wzdęcia i bóle.

Poza tym dziurawiec wspomaga działanie wątroby, która również odgrywa kluczową rolę w trawieniu, szczególnie tłuszczy, które odpowiadają za dłuższe zaleganie pokarmu w układzie pokarmowym.

Poradnik Zdrowie: wrzody żołądkowe

Gorzka nalewka na pobudzenie trawienia

Znajomość oddziaływania na nas smaków jest przepustką do leczenia naszych żołądków. Wszak określony smak wzmaga wydzielanie soków trawiennych, jest zaangażowany w uruchamianie odruchów pokarmowych, jak również działa na ośrodkowy układ motywacyjny, który kieruje nas do wyboru słodkiego lub słonego dania.

W przypadku gorzkiego smaku mamy do czynienia ze wzmożeniem wydzielania enzymów trawiennych. Smak ten wpływa również na wątrobę, która bardziej angażuje się w proces wydzielania żółci. Dzięki gorzkiej nalewce zawartej w kroplach żołądkowych możemy więc wspomóc trawienie ciężkostrawnych pokarmów.

Krople żołądkowe – dla kogo są polecane?

Krople żołądkowe są przede wszystkim polecane osobom, które mają:

  • zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego (czyli nie spowodowane przez żadną chorobę, lecz wynikające np. z wpływu stresu),
  • mających uczucie zalegania treści pokarmowej w żołądku,
  • borykających się ze wzdęciami,
  • mających zespół jelita nadwrażliwego,
  • cierpiących z powodu przejedzenia.

Krople żołądkowe – przeciwwskazania do stosowania

Ze względu na to, że krople żołądkowe zawierają etanol, nie powinny ich zażywać kobiety w ciąży, osoby uzależnione od alkoholu ani dzieci. Kobiety w ciąży muszą pamiętać, że każda dawka alkoholu przenika przez łożysko i trafia do płodu.

Wywiera wtedy niekorzystny wpływ na rozwijające się dziecko i może doprowadzić do nieuleczalnego FAS, czyli płodowego zespołu alkoholowego.

Objawia się on jako szereg wad fizycznych np. jako opóźnienie wzrostu, oraz wad związanych z zaburzeniami układu nerwowego np. opóźnienie rozwoju umysłowego. Nie chcąc dopuścić do tak negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu przez ciężarne, lekarze utrzymują stanowisko, że żadna z dawek alkoholu nie jest bezpieczna dla matki ani dziecka.

Krople żołądkowe – skutki uboczne

Krople żołądkowe są mieszanką ziół, w związku z czym po ich spożyciu może dojść do objawów alergicznych, jeśli dana osoba uczulona jest na którykolwiek ze składników produktu. Ponadto fakt, że zawierają one w składzie dziurawiec, powoduje, że z ostrożnością należy je spożywać w bardzo nasłonecznione dni, gdyż zioło to zwiększa nadwrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych, co może prowadzić np. do przebarwień.

Z kolei zawartość mięty może spowodować u osób z aktywnym refluksem nawrót nieprzyjemnych objawów typu zgaga. A to z tego względu, że mięta rozluźnia dolny zwieracz przełyku i ułatwia treści pokarmowej powrót z żołądka właśnie do przełyku. Zarzucona kwaśna treść żołądka drażni wówczas ścianki przełyku i gardła, dając uczucie pieczenia i palenia.