Izotretynoina a oczy. Czy lek na trądzik może pogorszyć wzrok? [Porada eksperta]

2013-12-02 17:34
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Od 6 lat leczę trądzik, obecnie mam lat 17. Przez dość długi okres stosowałam lek Isotexin, po kilkumiesięcznej przerwie zaczęłam stosować go po raz drugi. Mniej więcej w tym czasie, gdy stosowałam ten lek po raz pierwszy, zaczął mi się pogarszać wzrok - w ciemności widzę mnóstwo maleńkich, białych, poruszających się plamek, czasem linii, mam też o  - 1,75 dioptrii więcej, niż wcześniej. Oczy odrzucają soczewki kontaktowe, często boli mnie kręgosłup i głowa, ciągle chce mi się spać i jest mi zimno. W związku z tym chciałabym się dowiedzieć, czy izotretynoina stosowana na duże obszary skóry przez dłuższy czas może wywołać takie same skutki uboczne jak przyjmowana doustnie? Dodam, że mam fatalny nawyk, którego nie mogę się oduczyć, ciągłego tarcia piekących oczu i skóry, więc izotretynoina pewnie nie raz dostała mi się bezpośrednio do oczu... Na ostatniej wizycie pani dermatolog stwierdziła, że jedynym skutecznym sposobem na złagodzenie mojego trądziku jest stosowanie izotretynoiny doustnie, bo nic innego nie działa, i teraz boję się, że sama zepsułam sobie wzrok i ten lek pogorszy go jeszcze bardziej, przez co nie będę mogła normalnie funkcjonować. Bardzo proszę o pomoc.

Isotretinoina może powodować suchość spojówek, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, mętnienie lub zapalenie rogówki, niedowidzenie w ciemnościach. Większość tych objawów ustępuje po odstawieniu leku. Jednakże w przypadku ich pojawienia się konieczna jest konsultacja okulisty i przerwanie leczenia (poza zespołem suchości, który można eliminować stosując krople nawilżające).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.