Reguła 4T pomoże rozpoznać cukrzycę. Łatwo ją zapamiętasz

2023-04-18 12:37

Świadomość objawów może uchronić przed niebezpiecznymi powikłaniami choroby. W przypadku cukrzycy pomocna może okazać się reguła 4T, która wskazują na wczesne oznaki schorzenia. Na czym polega i dlaczego warto ją znać?

Reguła 4T pomoże rozpoznać cukrzycę. Łatwo ją zapamiętasz
Autor: Getty Images Reguła 4T pomoże rozpoznać cukrzycę. Łatwo ją zapamiętasz

W przypadku cukrzycy typu 1 układ odpornościowy atakuje komórki produkujące insulinę, czyli hormon kontrolujący poziom glukozy we krwi. W rozwoju cukrzycy typu 2 organizm człowieka nie jest w stanie wytwarzać wystarczającej ilości insuliny bądź nie reaguje na nią prawidłowo.

Reguła 4T opisuje wczesne objawy cukrzycy

Cukrzyca typu 1 najczęściej występuje u dzieci i młodzieży. Według "Diabetes.co.uk" wiele z wszystkich nowo zdiagnozowanych osób nie otrzymuje formalnej diagnozy, dopóki nie zachoruje na ciężką kwasicę ketonową (DKA). W większości przypadków DKA można zapobiec, dlatego tak istotna jest świadomość typowych objawów cukrzycy typu 1. Dzięki temu chorobę można wcześnie zdiagnozować, rozpocząć leczenie, a tym samym zmniejszyć ryzyko rozwoju kwasicy ketonowej.

Reguła 4T jest niezwykle prosta i łatwo ją zapamiętać. Warto ją znać, ponieważ odnośni się do wczesnych objawów cukrzycy. Poniższe sygnały mogą wystąpić w ciągu kilku dni lub tygodni i wymagają pilnego leczenia.

Eksperci zalecają zapamiętanie reguły 4T, na którą składa się:

  1. T – toaleta (toilet) – potrzeba częstszego niż zwykle oddawania moczu, szczególnie w nocy; dzieci mogą regularnie moczyć się nocą;
  2. T – zmęczenie (tired) – chory może odczuwać silniejsze niż zwykle zmęczenie;
  3. T – spragnioniony (thirsty) – regularne wstawanie w nocy, by się napić, odczuwanie pragnienia mimo wypicia płynu czy napady pragnienia mogą manifestować cukrzycę;
  4. T – chudszy (thinner) – utrata wagi mimo braku zmian w diecie najczęściej towarzyszy cukrzycy typu 1.

Osoba, u której rozwija się cukrzyca, może także narzekać na zaburzenia widzenia oraz choroby jamy ustnej takie jak pleśniawki. Jeśli zauważasz, którykolwiek z powyższych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Żyję z: Artur ma cukrzycę: “Sam prosiłem lekarzy, żeby amputowali mi nogę”

Groźne powikłania cukrzycy

Niekontrolowana cukrzyca może skutkować wieloma krótko- i długoterminowymi powikłaniami zdrowotnymi. Choroba może atakować wiele narządów w tym nerki, serce czy wzrok.

Większość z groźnych konsekwencji schorzenia dotyczy podwyższonego poziomu cukru we krwi przez dłużysz czas. Do najczęstszych powikłań cukrzycy należą m.in. udar mózgu, choroba niedokrwienna serca, choroba Alzheimera, problemy ze wzrokiem (jaskra, neuropatia cukrzycowa), choroby nerek (nefropatia cukrzycowa), stopa cukrzycowa.

Należy pamiętać, że wiele niebezpiecznych stanów związanych z cukrzycą można kontrolować lub ograniczać. W tym przypadku sprawdzą się zasady zdrowego stylu życia, które obejmują m.in. odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i regularne badania kontrolne.