Otyłość, wypadanie włosów, świąd skóry - objawy cukrzycy

2008-11-03 4:10 Anna Jarosz

Niekiedy obserwujesz u siebie różne dolegliwości, ale nie wiążesz ich z podwyższonym poziomem cukru. Zobacz, jakie objawy mogą zwiastować cukrzycę. Cierpisz na otyłość, wypadają ci włosy, masz zaburzenia widzenia i zmiany nastroju? To może być cukrzyca.

W rozpoznawaniu cukrzycy najważniejszy jest poziom cukru we krwi. Ale nie tylko to może świadczyć o postępie choroby. Cukrzyca lubi się ukrywać, daje wielokrotnie objawy, które trudno od razu powiązać z tą chorobą. Oto niektóre skutki zaburzeń w gospodarowaniu glukozą.

Objawy cukrzycy: zmiany nastroju

Typowym objawem, który powinien wzbudzić podejrzenie o cukrzycę, jest trudne do wytłumaczenia, stałe fizyczne i psychiczne zmęczenie oraz ogólne osłabienie. Uwagę muszą zwrócić niczym nieuzasadnione zmiany nastroju oraz nastawienia do zadań życiowych czy wreszcie depresja. Oczywiście nie wszystkie emocje u osoby z cukrzycą zależą od upośledzenia spalania glukozy. Depresja czy wybuchowość mogą mieć inne źródło. Są to jednak objawy najwcześniejsze i najbardziej powszechne – toteż pomimo wielu możliwości powinny być diagnozowane również pod kątem tej choroby.

Objawy cukrzycy: swędząca skóra

Wśród objawów, pod którymi kryje się cukrzyca, znajdują się dolegliwości skórne, takie jak świąd – szczególnie w okolicy narządów płciowych, oraz często pojawiające się czyraki. Osoby cierpiące na cukrzycę częściej niż ludzie zdrowi mają również grzybicę skóry stóp. Schorzenie zazwyczaj przenosi się też na paznokcie.

Objawy cukrzycy: wypadanie włosów

Zwykle pojawia się u osób, które mają niewyrównaną cukrzycę. Łysienie powiązane z tą chorobą polega na tym, że większa niż u osób zdrowych liczba włosów przechodzi w fazę zaniku lub spoczynku. Utrata włosów może wystąpić na wiele lat przed rozpoznaniem cukrzycy. Czupryna przerzedza się zwykle w okolicy szczytu głowy. Przy podawaniu odpowiedniej dawki insuliny wypadanie włosów zostaje nieco zahamowane.

Objawy cukrzycy: zamazany obraz

Wczesnym objawem rozwijającej się cukrzycy mogą być trudne do wytłumaczenia przekrwione spojówki oraz zaburzenia widzenia, które są związane z mikrouszkodzeniami naczyń włosowatych w siatkówce oka (retinopatia cukrzycowa daje o sobie znać często dopiero po 15 latach choroby). Gdy glukoza przenika do soczewki oka, zmienia się jej kształt, co zamazuje ostrość widzenia. Dolegliwość ta zanika powoli po wdrożeniu leczenia przeciwcukrzycowego. Schorzenie narasta niekiedy nawet przez kilkanaście lat i bez specjalistycznych badań okulistycznych nie da się go rozpoznać.

Objawy cukrzycy: zmiany w nerkach

Początkowo niewielkie uszkodzenia naczyń nerek są niedostrzegane przez chorego, ale niebezpieczne. Wraz z moczem z organizmu są bowiem wypłukiwane albuminy i inne ważne dla funkcjonowania organizmu białka. Ale namacalne objawy nefropatii mogą się rozwinąć dopiero po 10 latach trwania choroby.

Objawy cukrzycy: otyłość

Bez wahania można powiedzieć, że otyłość jest ściśle powiązana z cukrzycą – nadmiar ciała sprzyja cukrzycy typu 2. Obie są chorobami, które powstają w wyniku niewłaściwego żywienia.

Objawy cukrzycy: schorzenia dziąseł

Podejrzeniem o cukrzycę można też obarczyć szybko postępujące choroby dziąseł i jamy ustnej oraz trudności w ich skutecznym leczeniu. U chorych pojawiają się ropniaki przyzębne, pleśniawki lub zakażenia drożdżakowe jamy ustnej. Przy wykluczeniu stosowanych w ostatnim czasie leków immunosupresyjnych, antybiotyków itp., dolegliwości mogą być brane pod uwagę jako ukryte objawy cukrzycy.

Objawy cukrzycy: zaburzenia smaku

Mogą sygnalizować zmiany cukrzycowe. Są one zwykle skutkiem nierozpoznanej neuropatii cukrzycowej. Chociaż zaburzenia pracy nerwów obwodowych przy cukrzycy są dość rzadkie, to mogą objawiać się jako pieczenie języka lub całej jamy ustnej. Może także wystąpić nienaturalna suchość języka. Pojawienie się na nim drobnych pęknięć świadczy o podwyższonym poziomie cukru we krwi.

Objawy cukrzycy: rozstrojone nerwy

Każdy etap rozwoju cukrzycy może się obrócić przeciwko układowi nerwowemu. Często odczuwasz to jako drętwienie, pieczenie, palenie, brak czucia w skórze, zwłaszcza palców dłoni i stóp, nasilające się kurcze mięśni łydek (w nocy) albo niedowłady mięśni czy porażenia, niedowład jednego z nerwów.

Objawy cukrzycy: zakażenia pochwy

Cukrzyca, gdy zaatakuje panie, lubi się ukrywać pod postacią schorzeń ginekologicznych. Może to być np. zapalenie bakteryjne pochwy, świąd, grzybica czy zaburzenia miesiączkowania. Po wykluczeniu możliwości, że jest to powikłanie po kuracji antybiotykowej, lekarz powinien wziąć pod uwagę utajoną cukrzycę i zbadać poziom glukozy we krwi. Podobne podejrzenia może mieć ginekolog, którego pacjentka roni kolejne ciąże. Swoistym objawem cukrzycy mogą być też nawracające zapalenia pęcherza moczowego.

Objawy cukrzycy: źle gojące się rany

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi powoduje, że zwykłe zadrapanie może goić się bardzo długo. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, uszkadza nerwy. To polineuropatia cukrzycowa, czyli ciągłe mrowienie w stopach lub utrata czucia. W takiej sytuacji skóra stóp wymaga szczególnej pielęgnacji i uwagi, by nie została zraniona.

Objawy cukrzycy: zaburzenia erekcji

U panów natomiast uwagę powinna zwrócić impotencja z powodu niepełnego wzwodu prącia. Pojawić się może po latach nierozpoznanej choroby jako uszkodzenie unerwienia ciał jamistych penisa, ale może być też jednym z pierwszych objawów cukrzycy.

Objawy cukrzycy: przykry oddech

Jeśli w oddechu czujesz zapach acetonu przypominający świeże jabłka, możesz przypuszczać, że cierpisz na cukrzycę. Zdarza się to też wtedy, gdy choroba jest niewłaściwie leczona. Pierwsze badanie, jakie powinnaś wykonać, to oznaczenie poziomu glukozy we krwi oraz obecności cukru i acetonu w moczu. Jeśli wyniki to wykażą, bezzwłocznie musisz zgłosić się do lekarza. Cukier i aceton w moczu pojawiają się przy znacznych zaburzeniach cukrzycowych, które wymagają leczenia w szpitalu.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
andrzejek
|

No i jest jeszcze sporo innych chorób, które wywołują cukrzyce i się je leczy. Nie trzeba być wcale otyłym. I tez ludzie i lekarze co gorsza nie patrzą na to w ten sposób. Jak dla mnie to trzeba zawsze najpierw dojść do przyczyny, a dopiero potem wdrożyć odpowiednie leczenie. U mnie cukrzyca jest spowodowana hemochromatoza. Dopiero 4 lekarz do tego doszedł – zrobiłem badanie na poziom żelaza – podwyższone znacznie, do tego cukier wysoki, zmęczenie, osłabienie, jakieś bole brzucha mi się zaczęły, czasem stawy w rekach mnie bolały. No i potem zrobiłem test genetyczny i wyszła mi ta choroba. Leczę się od Pol roku i na efekty musze jeszcze poczekać.

stefan
|

Otyłość może być przyczyną cukrzycy, ale może też być na odwrót, że cukrzyca powodując zaburzenia metaboliczne jest przyczyną otyłości.

stev
|

choruje od 93r zeszłego wieku, aż sie nie chce wierzyć ze to tyle czasu i ze nie otrzymałem tyle pomocy ile oczekiwałem. Zawsze sam ze wszystkim tylko ona i ja. brak pomysłu na nowoczesne leczenie

My pena
|

Że się nudzisz kobieto i chyba hipochondrię masz a nie cukrzycę.Ludu "dzięki wam odkryłam" lecz głowę. Na to nigdy nie jest za późno!

blabla
|

Otyłość nie jest OBJAWEM tylko PRZYCZYNĄ cukrzycy. W ogóle wygląda to tak jakby to pisał jakiś debil.

Tadeusz
|

a ja wpadłem w kocioł wszystkiego co nie zdrowe i na efekty nie trzeba było długo czekać cukrzyca mnie dopadła teraz mam problem z nawagą nerwy i brak koncentracji odbierają mi siły by podjąć walke z tą chorobą ktoś powiedział kiedyś że wszystko co jest dobre jest nie zdrowe i w pełni z tą opinią się zgadzam czytając opinie na temat cukrzycy i nie leczonych powikłań związanych z tą chorobą włos sie jerzy na głowie i wiem że ostatni to już dzwonek by się podąć leczeniu wiem że to będzie trudne ale zdrowie jest w moim odczuciu najważniejsze pozdrawiam wszystkich walczących z tą chorobą i życzę wam jak i sobie wytrwałości w jej leczeniu

Marcin
|

Witam. Po gęstej czuprynie zostały tylko resztki włosów. Badania krwi na obecność cukru zawsze było w normie. Niestety sukcesywnie przybierałem na wadzę. Trwało to ok. 10 lat. Zaczałem troszkę żle widzieć i udałem się po okulary. Gdy piłem drinka lub wino fala ciepła ogarnęła mój organim. W trakcie dalszej biesiady drinkowej robiłem się różowy a oczy delikatnie się zakrwawiały. Jedna przyjaciółka poleciła mi ( bo sama to odkryła), aby zrobić krzywą cukrową i badania glukozy ( trzy pomiary - na czzo, po godzie, po dwóch po wypiciu glukozy). Udałem się do endokrynologa w Krakowie. To istny góru !!!!! Dowidziałem się, mam cukrzycę 2 stopnia. Czytając te komentarze uzmysłowiłem sobie również i to, że aceton w miom oddechu też jest i stan mojego zdrowia jest poważnie zagrożony. Kazał mi nie zarzywać żadnych leków jednak udac się do specjalisty dietetyka. Chcę powiedzieć jedno, ta wizyta uratowała mnie przed klęską. Dietetyk kazał zrobić badania krwi i moczu i na tej podstawie przyjąłem jej 6 miesięczną opiekę dietetyczną. Po dówch tygodniach wzrok wraca mi do nomy, cholesterol spadł, ciśnienie spadło do 128/72/68. Nie odczuwam acetonu w oddechu. Tym komentarzem pragnę dowieść tego, że mówienie o zdrowym żywieniu jest kluczem do naszego zdrowia. Pozdrawiam wszystkich którzy to rozumią i poddali się dietetykom.

grazyna
|

otwieram oczy na moją chorobę - mam cukrzycę.Jakie podjąć pierwsze kroki w sprawie leczenia.Z jakim lekarzem skonsultować moje spostrzeżenia. Dzięki Wam odkryłam właśnie że jestem chora na cukrzycę 2 tylko jak przekonać lekarza rodzinnego,który niegdy nie widzi objawów.

Jo
|

Artykuł ciekawy ale nieaktualny w części o metodach leczenia. A mianowicie operacyjnie już leczy się w Polsce: w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego gdzie w lipcu 2010 roku zrobiono pierwszą taką operację.

jaga
|

dla poczatkujacych,to bardzo wazne wiadomosci,dziekuje