Tak brzmią płuca chorego na COVID-19. "Przerażające", komentują lekarze

2020-03-27 8:18 Katarzyna Terentiew

Płuca chore na COVID-19 brzmią w osłuchu jak kombinacja odgłosów szmerów, trzeszczenia i wilgotnych rzężeń dwóch oddzielnych schorzeń. "To jakby słuchać dwóch oddzielnych pacjentów naraz", komentują lekarze.

Według WHO 80 procent ludzi, którzy zarazili się koronawirusem, dochodzi do zdrowia bez żadnego specjalnego leczenia. Jedna osoba na 6 choruje poważnie, doznając wśród wielu innych objawów, problemów z oddychaniem.

Profesor John Wilson, pulmonolog z Royal Australasian College of Physicians opisał dla australijskiego wydania "The Guardian" co dzieje się z płucami, w których doszło do ostrego zapalenia w wyniku zakażenia koronawirusem.

To zapalenie płuc tym różni się od większości zwykłych zapaleń płuc, wywołanych przez bakterie (ok. 70 procent wszystkich zapaleń płuc), że nie tylko nie działają na nie antybiotyki, ale na dodatek atakuje całą powierzchnię płuc, nie tylko niewielkie ich części.1

Płuca zajęte przez koronowirusa - podobnie zresztą jak przez bakterie dwoinki zapalenia płuc - reagują wysiękiem w odpowiedzi na stan zapalny pęcherzyków płucnych i tkanki sródmiąższowej. Wydzielina zalewa drogi transferu powietrza, co zmniejsza ich wydajność. Wynikiem tego jest spłycenie i przyspieszenie oddechu, dochodzi do skurczu oskrzeli, kaszlu i duszności.

Świsty, szmery, rzężenia

To może wyjaśniać odgłosy, jakie lekarze słyszą w badaniu osłuchowym zmienionych przez COVID-19 płuc. Wielu potwierdza, że takie natężenie dźwięków na raz słyszy po raz pierwszy w życiu.

W początkowej fazie choroby oddech przyspiesza, następnie słychać słabe świsty przy wydechach. W początkach zapalenia płuc dołączają trzaski (podobne do odgłosu trzaskającego w ognisku drewna) i odgłosy oddechu oskrzelowego.

Choroba w końcu może prowadzić do zespołu ostrej niewydolności oddechowej, co w osłuchu daje słaby szmer oddechu, więcej grubych trzeszczeń i szmery o niskiej częstotliwości, co wynika z obecności wydzieliny.

A tak brzmi oddech zdrowego człowieka:

Oddech prawidłowy jest regularny, równomiernie głęboki, wykonywany bez wysiłku. Prawidłowa liczba oddechów to 12-18 na minutę. Na nagraniu słyszymy szmery oddechowe podstawowe:

  • szmer oddechowy pęcherzykowy, który jest podobny do dźwięku lekko, szeptem wypowiadanej głoski „f” przy zwężonych ustach. Powstaje w wyniku rozszerzania się i wypełniania powietrzem prawidłowych pęcherzyków płucnych i jest wywołany wdechowym rozszerzaniem się płuca. Jest znacznie krótszy przy wydechu (1/5 części wdechu)
  • szmer oddechowy oskrzelowy (podobny do dźwięku przy wdychaniu i wydychaniu powietrza z ustawieniem ust jak do wyszeptanej głoski „h”).2

Czytaj także:

Posłuchaj, jak się leczy zarażonych koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Koronawirus - Leki

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Źródła:

  1. https://www.theguardian.com/world/2020/mar/24/coronavirus-what-happens-to-peoples-lungs-if-they-get-covid-19
  2. Seminarium: Układ oddechowy cz. 1, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, dostęp on-line: 25.03.2020]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE