Krztusiec a COVID-19 - jak je odróżnić? Podobieństwa i różnice

2021-03-09 9:51

Krztusiec, zwany również kokluszem, to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Często ją jednak lekceważymy zwłaszcza, że jej objawy łatwo pomylić z innymi chorobami - w tym z COVID-19. Jak zatem odróżnić krztusiec od COVID-19? Jakie są charakterystyczne objawy obu chorób?

Krztusiec a COVID-19 - jak je odróżnić? Podobieństwa i różnice
Autor: Getty Images

Krztusiec to ostra bakteryjna choroba dróg oddechowych. Wywołują ją gram ujemne pałeczki Bordetella pertussis, które przenoszą się drogą kropelkową. Tzw. wskaźnik podatności na zakażenie jest bardzo wysoki - wynosi aż 90 proc. co znaczy, że zachoruje aż 90 ze 100 osób, które miały kontakt z osobą chorą na krztusiec i nie są odporne na zakażenie (np. dzięki szczepieniu na brztusiec).

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, rocznie na krztusiec umiera na całym świecie aż 400 tys. osób, a choruje około 40 mln. W Polsce co roku rejestruje się około 2 tys. przypadków krztuśca, chociaż lekarze podejrzewają, że jest ich więcej, gdyż duża część może nie być zgłaszana.

W czasach pandemii krztusiec może być mylony z COVID-19, gdyż choroby te mają podobne objawy. Jednak między nimi istnieją również zasadnicze różnice. Jak więc odróżnić krztusiec od COVID-19? W tym celu warto porównać objawy krztuśca z objawami COVID-19.

Spis treści

  1. Krztusiec a COVID-19: podobieństwa
  2. Krztusiec a COVID-19 - różnice
  3. Krztusiec a COVID-19 - diagnostyka

Krztusiec a COVID-19: podobieństwa

Zasadniczą cechą, która upodabnia obie infekcje, jest kaszel. Jak wyjaśnia w wypowiedzi dla serwisu naukawpolsce.pap.pl konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH w Warszawie: „Kaszel w krztuścu może być bardzo silny, uciążliwy i utrzymywać się nawet przez co najmniej dwa tygodnie. Patogen, który wywołuje krztusiec, wytwarza toksyny, z których najsilniejsza jest tzw. toksyna krztuścowa.

Powoduje ona martwicę nabłonka dróg oddechowych, a w konsekwencji wydzielanie i zaleganie gęstego śluzu, co jest przyczyną kaszlu i występowania trudności z oddychaniem z charakterystycznym 'pianiem'. Nawracający, ostry i ciężki kaszel jest typowy dla dzieci, u dorosłych ma charakter przewlekły i męczący, istnieje więc większe ryzyko przeoczenia lub pomyłki w różnicowaniu jego przyczyn” – tłumaczy konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii.

Krztusiec a COVID-19 - różnice

Krztusiec to choroba bakteryjna, COVID-19 zaś jest infekcją wirusową. Jak wyjaśnia prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz: "Jeśli chodzi o wirusa SARS-CoV-2, kaszel również może być objawem zwiastunowym, może się utrzymywać i narastać, ale może także powodować duszności. Ponadto w przypadku zakażenia koronawirusem w większości przypadków występuje gorączka, której nie ma w przypadku krztuśca”.

Krztusiec a COVID-19 - diagnostyka

Podstawą diagnostyki krztuśca jest wywiad lekarski - lekarz wypyta o objawy choroby oraz o szczepienia przeciw krztuścowi (jeśli są one aktualne, objawy wskazują na inną chorobę). Jak wyjaśnia prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, wprawione ucho lekarza może rozpoznać krztusiec po typowym charakterze kaszlu u małych dzieci.

U dorosłych może to być trudniejsze i wymaga dodatkowych badań, bo przyczyn przewlekłego kaszlu może być u nich wiele, np. palenie papierosów. Jednak by ocenić, czy kaszel spowodowany jest krztuścem, czy jest objawem COVID-19, warto wykonać jeszcze jeden test. 

„W postawieniu ostatecznej diagnozy pomaga pozytywny wynik badania PCR, wykonany z wymazu pobranego od pacjenta przez nozdrza z tylnej ściany gardła, gdyż pałeczki krztuśca bytują pomiędzy jamą nosową a gardłem. Można również zastosować inne metody np. wyhodowanie pałeczek krztuśca na określonym podłożu, czy badanie poziomu przeciwciał we krwi” – mówi prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Kaszel - jakie są jego rodzaje?