DŻUMA - choroba najpierw atakuje węzły chłonne

2015-10-15 8:19 Małgorzata Raczkowska

Dżuma, znana z historii jako czarna śmierć, która pustoszyła Europę w średniowieczu, nie jest wcale chorobą z przeszłości. Jej ogniska uaktywniają się od czasu do czasu w niektórych krajach Afryki, Azji i Ameryki - dokąd chętnie jeździmy na wakacje. Sprawdź, jakie są objawy dżumy, jak się ją leczy i kiedy konieczne jest szczepienie.

Dżuma jest choroba, którą wywołuje pałeczka dżumy Yersinia pestis, nazywana tak od jej odkrywcy – francuskiego lekarza Alexandra Yersina, który w 1894 r. opracował surowicę przeciwko dżumie. Dżumę roznoszą przede wszystkim szczury, ale też inne małe gryzonie – wiewiórki, dzikie króliki, nornice, susły, popielice. Na człowieka zarazki z zarażonych zwierząt przenoszą pchły. Jedynie płucną postacią dżumy można się zarazić drogą kropelkową. Gdy zarazki wtargną do organizmu atakują najpierw węzły chłonne, a następnie z krwią roznoszą się po całym ciele. Ponieważ na świecie wciąż są czynne ogniska dżumy, warto zdecydować się na szczepienie przed wyjazdem w rejony występowania tej choroby.

Trzy postaci dżumy

Lekarze – ze względu na rozległość zakażenia i gwałtowność przebiegu – wyróżniają trzy postaci dżumy.

  • Postać dymienicza dżumy rozpoczyna się bardzo wysoką gorączką z dreszczami. Powiększają się węzły chłonne pod pachami i w pachwinach, przesuwają się pod powierzchnie skóry i stają bardzo bolesne – nazywa się je dymienicami. Po kilku dniach rozmiękają i pękają, wydobywa się z nich ropa, na skórze pojawiają się wybroczyny. Po pewnym czasie w naczyniach krwionośnych palców i nosa pojawia się zgorzel, zaczynają więc czernieć – i stąd pochodzi historyczna nazwa choroby. Tym objawom towarzyszy niewydolność krążenia i zaburzeni neurologiczne. Połowa nie leczonych chorych na tę odmianę dżumy umiera.
  • Postać płucna dżumy jest jedną z najbardziej zaraźliwych i najcięższych chorób, jaką może zarazić się człowiek. Drogą kropelkową zarazki dostają się do dróg oddechowych i powodują stan zapalny. Pierwszymi objawami jest gorączka i suchy męczący kaszel, potem chory zaczyna odkasływać płyn, następnie krew. Wkrótce pojawiają się objawy niewydolności oddechowej oraz krążenia i w rezultacie chory – nie leczony – umiera w ciągu 2-5 dni. Najczęstszą przyczyną zgonu jest obrzęk płuc. Dżuma płucna może też być powikłaniem postaci dymieniczej.
  • Postać posocznicowa (septyczna) dżumy rozwija się bardzo gwałtownie. Pojawiają się ciężkie objawy zatrucia i w ciągu 2–3 dni człowiek umiera. Dżuma posocznicowa może być powikłaniem dżumy płucnej lub dymieniczej.

Dżuma: leczenie

W rejonach endemicznych, to znaczy tam, gdzie choroba jeszcze się zachowała, jej rozpoznanie nie sprawia większych trudności ze względu na czytelne objawy. Potwierdzeniem diagnozy jest badanie na obecność pałeczek dżumy w materiale pobranym od chorego (krew, ślina, ropna treść pochodząca z węzłów chłonnych).  Jeśli choroba zostanie rozpoznana szybko i natychmiast lekarz zastosuje właściwe leczenie, nie jest już z zasady śmiertelna, choć nadal umiera do 15 procent zakażonych. Dżumę leczy się antybiotykami (streptomycyna, gentamycyna, cefalosporyny, tetracyklina) podawanymi w kroplówce. Izolacja chorych jest niezbędna tylko wobec cierpiących na postać płucną dżumy. Kuracja trwa dwa-trzy tygodnie.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia dżumą podczas egzotycznych podróży, należy się zaszczepić. Szczepionka zawiera martwe bakterie dżumy. Warto wiedzieć jednak, że jest ona skuteczna tylko w zapobieganiu postaci dymieniczej tej choroby; nie zabezpiecza przed zakażeniem drogą kropelkową. Niezależnie od szczepienia należy unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami (żywymi i martwymi), wystrzegać się pokąsania, stosować środki przeciw insektom i zachowywać higienę. Pałeczki dżumy są wrażliwe na popularne środki dezynfekcyjne i wysoką temperaturę.

Ważne

Bakterie dżumy były od stuleci wykorzystywane jako broń biologiczna. Po raz pierwszy w XIV w.  zastosowali ją Tatarzy:  do obleganej twierdzy Kaffa katapultowali zwłoki zmarłych na dżumę. W Mandżurii Japończycy testowali bomby wypełnione zakażonymi pchłami.  W czasie zimnej wojny nad bojowym wykorzystaniem dżumy pracowali i Rosjanie, i Amerykanie.

REDAKCJA 24 GODZINY - Epidemia dżumy

Źródło: "24 GODZINY online.pl"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
guarana
|

Czy te reklamy muszą tak straszyć ?

Adaś Nizgódka
|

Chorowałem straszna choloroba. Polecam miód i czosnek.