Dżuma w Chinach. Czy czarna śmierć dotrze do Polski? Komentarz WHO

2020-08-14 7:41

Dżuma kojarzy nam się ze średniowieczem, prawda? Jednak występowała jeszcze w starożytności. Bywa nazywana czarną śmiercią, a jej symbolem jest lekarz w masce przypominającej dziób ptaka. A teraz kolejne przypadki dżumy pojawiły się w Chinach. Czy grozi nam kolejna epidemia?

Dżuma, czarna śmierć
Autor: Getty Images Lekarze w czasie epidemii dżumy nosili maski w kształcie ptasiego dzioba

Dżuma znowu pojawiła się - tym razem stwierdzono ją u 27-letniego pasterza z Mongolii Wewnętrznej (północny region Chin). To nie jedyny potwierdzony laboratoryjnie przypadek. Chiny wprowadziły III poziom zagrożenia epidemiologicznego (na IV możliwe). 

Jak podaje CNN ognisko dżumy zlokalizowano w małej wiosce Suji Xincun, leżącej w Mongolii Wewnętrznej, która jest autonomicznym regionem Chińskiej Republiki Ludowej. Władze odcięły wioskę od świata i zaleciły codzienną dezynfekcję domów. Bliskich chorego poddano kwarantannie, podobnie jak osoby, które mogły się zarazić.

WHO uspokaja - na konferencji prasowej w Genewie rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia, Margaret Harris powiedziała: - Na ten moment nie uważamy choroby za czynnik wysokiego ryzyka. Obserwujemy przypadki w Chinach i przyglądamy się im bliżej, współpracując z chińskimi i mongolskimi władzami.

Na szczęście dżumę można leczyć antybiotykami, jednak nieleczona może doprowadzić do zgonu. przykładowo dżuma płucna może zabić dorosłego człowieka w mniej niż dobę! Wszystkie przypadki dżumy muszą być zgłoszone do WHO.

  • Liczba nowych zachorowań w roku według PZH w latach 2010-2015 w Polsce: 0
  • Dżuma na świecie w latach 2010-15: 3 248 przypadków, 584 zgony

Zobacz, jakie wyglądają objawy dżumy - zdjęcia dla osób o mocnych nerwach!

Poradnik Zdrowie: dżuma
Sonda
Może nie tyle wirus powróci, co restrykcje znane nam przed wakacjami?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki