COVID-19: objawy i leczenie

COVID-19 wywołuje koronawirus SARS-Cov-2 z Chin. Jakie są objawy koronawirusa? Warto wiedzieć, jak się ochronić przed COVID-19 i co robić, jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem. Jak wygląda mapa zachorowań na koronawirusa?

Spis treści:

 1. Koronawirus SARS-Cov-2 - mapa rozprzestrzeniania się
 2. Koronawirus SARS-Cov-2 - czym jest
 3. Jak objawia się COVID-19?
 4. Koronawirus SARS-Cov-2 - jak bardzo jest niebezpieczny?
 5. COVID-19 - tajemnicza "choroba X"?
 6. Koronawirus SARS-Cov-2 - czy atakuje dzieci?
 7. Koronawirus SARS-Cov-2 - jak uniknąć zarażenia?
 8. Jak myć ręce, by chronić się przed koronawirusem SARS-Cov-2?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołał już epidemię o zasięgu międzynarodowym – wg danych Światowej Organizacji Zdrowia choroba COVID-19 jest obecna w ponad dwustu krajach, w tym również w Polsce. 

Statystyki z raportu WHO mówią o ponad 2 000 000 potwierdzonych zachorowań na całym świecie  i ponad 130 000 zgonów.  

Kilkaset tysięcy przypadków zakażenia potwierdzono we Włoszech (gdzie wirus rozprzestrzenia się w zaskakującym tempie). W samej Europie potwierdzono ponad milion przypadków zakażenia.

Koronawirus z Chin rozprzestrzenia się bardzo szybko, przenosi się ze zwierząt na ludzi, a także z człowieka na człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że koronawirus z Chin ma potencjał pandemiczny. Okres wylęgania choroby jest znacznie dłuższy niż sądzono i wynosi aż 24 dni. Na ogól pierwsze objawy, przypominające grypę, pojawiają się po 5 dniach. 

Ale jest i dobra wiadomość: do tej pory wyzdrowiała zdecydowana większość zarażonych osób. 

Koronawirus SARS-Cov-2 - mapa rozprzestrzeniania się

Koronawirus SARS-Cov-2 - czym jest

Koronawirus SARS-Cov-2 to wirus z podrodziny Coronavirinae występujących w czterech rodzajach: alfa-, beta-, delta- i gamma-. Co ciekawe zazwyczaj te wirusy atakują ssaki i ptaki.

Koronawirusy mają tendencję do mutowania. Wspomniany koronawirus z Chin na człowieka przeniósł się prawdopodobnie w wyniku spożycia nieświeżych owoców morza lub zupy z nietoperza. Wirus przenosi się również z człowieka na człowieka.

Jak objawia się COVID-19?

COVID-19 łatwo pomylić z grypą, gdyż obie te choroby dają podobne objawy. Koronawirus SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę COVID-19, powoduje:

Pojawiają się również kłopoty z oddychaniem. W następstwie zarażenia wirusem może dojść do zapalenia płuc, a nawet śmierci.

Zanotowano również wystąpienie nietypowych objawów przy zakażeniu koronawirusem. Należą do nich m.in. zapalenie spojówek, utrata węchu i smaku.

Należy pamiętać, że koronawirus SARS-Cov-2 jest najbardziej groźny dla osób o obniżonej odporności i dla seniorów - co ciekawe, najnowsze doniesienia potwierdzają, że stosunkowo rzadko atakuje dzieci. 

Koronawirus SARS-Cov-2 - jak bardzo jest niebezpieczny?

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że 72% zdiagnozowanych osób ma 40 lat i więcej, a 2/3 z nich to mężczyźni.

Śmiertelność w przypadku koronawirusa z Wuhan wynosi 2,2% - w porównaniu z 10-procentową śmiertelnością w przypadku zakażenia koronawirusem SARS i aż 40-procentową w przypadku MERS to niewiele, jednak koronawirus SARS-Cov-2 znacznie szybciej się rozprzestrzenia - na SARS zachorowało 8000 osób na przestrzeni kilku miesięcy, na koronawirusa z Wuhan - taka sama liczba w dwa miesiące.

COVID-19 - tajemnicza "choroba X"?

Tajemniczą "chorobę X" Światowa Organizacja Zdrowia wpisała na listę największych zagrożeń dla ludzkości. Hipotetyczną chorobę umieszczono na liście po to, by przygotować się na ewentualne zagrożenie. Nie określono jej - to miał być po prostu wirus lub bakteria, które zaatakują ludzi. 

John-Arne Rottingen, dyrektor Norweskiej Rady do spraw Badań Naukowych i doradca naukowy komitetu WHO tak mówił o potencjalnym zagrożeniu: -"Choroba X" może pochodzić z różnych źródeł, jednak najprawdopodobniej będzie przenosiła się w drodze transmisji zoonotycznej, czyli ze zwierząt na ludzi. 

Koronawirus z Wuhan jest przykładem takiej choroby.

Koronawirus SARS-Cov-2 - czy atakuje dzieci?

Koronawirus zaistniał w świadomości społeczeństwa po raz pierwszy 31 grudnia 2019 roku. Niestety na zarażenie narażony jest każdy, ale na szczęście dzieci przechodzą chorobę łagodniej. I o wiele rzadziej chorują - odnotowano jedynie kilka przypadków zakażeń wśród dzieci. Mowa o:

 • 9-miesięcznej dziewczynce w Pekinie
 • dziecku w Niemczech
 • dziecko w Shenzhen w Chinach (zarażone od ojca, ale nie wykazywało objawów, test potwierdził zakażenie)
 • niemowlę w Wuhan (tuż po urodzeniu, zarażone od matki).
Warto wiedzieć

Koronawirus z Chin po raz pierwszy zdiagnozowano wśród mieszkańców 11-milionowego miasta Wuhan. 28 stycznia 2020 roku naukowcy z Chinese Centre for Disease Control and Prevention oficjalnie potwierdzili, że źródłem wirusa był lokalny targ. Można tam kupić dzikie zwierzęta: węże, szczury, bobry, lisy, wilki, pawie. Zwierzęta trzymane są w klatkach i zabijane na zamówienie. Pierwsza z zarażonych osób zjadła zakażone mięso kupione właśnie na targu w Wuhan. 

Codziennie pojawiają się nowe doniesienia o kolejnych ofiarach wirusa z Chin. Miasto Wuhan i sąsiadujące z nim Huanggang zostały odcięte od świata. Nie działają tam lotniska, restauracje, zamknięto transport publiczny. Wszystko, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. 

Niestety koronawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, także poza granice Chin. Przypadki zachorowań odnotowano m. in. u pacjenta w USA – mężczyzna sam zgłosił się do szpitala, ale w tej chwili jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

Obecnie zakażenia koronawirusem odnotowuje się niemal na całym świecie, z czego połowa ma miejsce w Europie.

Koronawirus SARS-Cov-2 - jak uniknąć zarażenia?

Na to pytanie odpowiedziała ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dr Maria Van Kerkhove, z Oddziału Nowo Pojawiających się Chorób Zakaźnych Człowieka i Chorób Odzwierzęcych:

- Zalecamy szczególną dbałość o higienę - mycie rąk wodą z mydłem. A także dbanie o to, by - gdy kichamy - robić to w zgięcie łokcia. Należy też unikać niepotrzebnych i potencjalnie niebezpiecznych kontaktów z żywymi zwierzętami, a po każdym takim kontakcie - dokładnie umyć ręce. Pożądana jest również ostrożność i dokładność podczas przygotowywania posiłków mięsnych. Nie istnieje żadne specyficzne leczenie związane konkretnie z koronowirusami, ale można leczyć ich objawy - dodaje ekspertka.

Należy również w miarę możliwości pozostać w domu i ograniczyć kontakt z osobami, które mogą być potencjalnymi nosicielami koronawirusa. 

Jednak międzynarodowa organizacja pozarządowa Coalition for Epidemic Preparedness Innovations ogłosiła, że rozpoczęła pracę nad trzema szczepionkami na koronawirusa SARS-Cov-2.

Jak myć ręce, by chronić się przed koronawirusem SARS-Cov-2?

Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk
Autor: Materiały Poradnikzdrowie.pl Infografika: instrukacja mycia rąk
Prof. dr hab. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Komunikat w sprawie koronawirusa z Chin wydał również rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Mirosław Wielgoś:

Szanowni Państwo, wobec napływających informacji z Włoch o kolejnych ogniskach koronawirusa wszystkim osobom, które w ciągu kilkunastu ostatnich dni przebywały w tym kraju - zwłaszcza na północy, w rejonie Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemontu, Emilia Romana, Lacjum - zalecamy szczególną ostrożność oraz obserwację swojego organizmu, nawet jeśli nie miały one kontaktu z tymi, których stan wskazywał na chorobę. Należy ograniczyć bieżącą aktywność i kontakty do niezbędnego minimum. Jakiekolwiek negatywne oznaki i dolegliwości, szczególnie ze strony układu oddechowego powinny być natychmiastowym sygnałem, by zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych. Zaleca się też na bieżąco monitorować komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego oraz innych służb i stosować bezwzględnie do ich zaleceń, nie ulegając jednocześnie zbiorowej panice.

Czy koronawirus dotarł do Polski? Turyści opowiadają jak wyglądają procedury

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Dowiedz się więcej na temat koronawirusa:

Więcej o koronawirusie z Chin

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Niewidzialna Reka
|

no i jak Pyria? jestes nadal fanatykiem teorii spiskowych?

Pannakotka
|

U nas juz zaczęło sie odsyłanie pracowników do pracy z domu. Szkoly i kina tez zamkniete, wie teraz sie dopiero zacznie.

Wruna
|

Wbrew powszechnej opinii Polakó wykupujacych masowo maseczki, są one bezuzyteczne i dzialaja tylko jezeli jest sie zarazonym aby nie rozprzestrzeniach wirusa.

Pyria
|

Cały koronawirus wydaje sie afera rozdmuchiwana przede wszystkim przez media. Pewnie - ma ofiary smiertelne, ale ich ilosc raczej wyklucza mozliwosc masowej epidemii.