Ból głowy przy COVID-19. Jaki ból głowy jest objawem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2?

2020-12-10 15:05

Ból głowy to dolegliwość bardzo powszechna - może pojawić się z powodu stresu, infekcji, zbyt wysokiego ciśnienia, jest też objawem migreny. Ból głowy to także jeden z objawów COVID-19. Może pojawić się na początku choroby - jeszcze przed wystąpieniem takich objawów jak gorączka, kaszel czy ból mięśni - lub w jej kolejnej, objawowej fazie. Po czym poznać, że ból głowy jest objawem COVID-19 i w jaki sposób go łagodzić?

ból głowy
Autor: Getty Images

Ból głowy, to obok gorączki, kaszlu, bólu mięśni i zmęczenia, a także problemów z oddychaniem, jeden z objawów, mogących świadczyć o zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Zaliczany jest do rzadszych objawów COVID-19, lecz jednocześnie - jak wynika z badań -  jest to najczęstszy objaw neurologiczny związany z COVID-19.

Z dostępnych obecnie analiz wynika, że ból głowy podczas COVID-19 pojawia się mniej więcej u 10-11 proc. osób zarażonych koronawirusem, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Często towarzyszą mu również brak węchu i smaku, a także dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Spis treści

  1. Dlaczego przy COVID-19 boli głowa?
  2. Ból głowy przy COVID-19 - jak go rozpoznać?

Dlaczego przy COVID-19 boli głowa?

Jak dotąd mechanizmy, doprowadzające do bólu głowy podczas COVID-19 nie są wystarczająco poznane. Jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn jest bezpośredni atak wirusa na zakończenia nerwu trójdzielnego znajdujące się w jamie nosowej lub ustnej, co zdaniem badaczy tłumaczyłoby również fakt utraty węchu i smaku.

Ból głowy przy COVID-19 - jak go rozpoznać?

Po czym poznać, że głowa boli z powodu COVID-19? Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem z towarzyszącym mu bólem głowy opisują ten ból jako niezwykle silny. Boli nie tylko czoło lub skronie, lecz cała głowa, w której odczuwalny jest silny ucisk. W badaniach klinicznych ból ten opisywany jest jako ból o ostrym początku o charakterze innym, niż występujące dotychczas epizody bólu głowy.

Co charakterystyczne, ból głowy przy COVID-19 zazwyczaj różni się od tego, jaki towarzyszy migrenie: w odróżnieniu od niej nie jest to ból pulsujący, lecz stały i w większości przypadków nie towarzyszy mu wrażliwość na światło czy dźwięk ani nudności.

To, że ból głowy może być związany z zakażeniem koronawirusem można poznać po tym, że:

  • jest silny i nie przypomina bólu odczuwanego do tej pory
  • obejmuje całą głowę
  • nasila się podczas ruchu, zwłaszcza w trakcie pochylania głowy
  • po lekach przeciwbólowych nie znika całkowicie, lecz ustępuje częściowo na kilka godzin, a następnie wraca z podobnym nasileniem.  

Ile czasu trwa ból głowy przy COVID-19 i kiedy ustępuje? To - jak wynika z dotychczasowych obserwacji - jest sprawą indywidualną. U wielu osób trwa on kilkanaście godzin do kilku dni ( z obserwacji przeprowadzonych na grupie 262 uczestników ból głowy trwający ponad 72 godziny zgłosiło 10,3 proc), jednak są również osoby, u których ból głowy trwa przez cały czas choroby i utrzymuje się nawet przez kilka kolejnych miesięcy.

Dalsza część tekstu po filmie:

Poradnik Zdrowie: zatoki a ból głowy
Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Czy umiesz kontrolować stres?

Pytanie 1 z 10
Ile razy w ciągu ostatniego tygodnia wystąpił u ciebie któryś z tych objawów: kłopoty ze snem, problemy z oddychaniem, bóle kręgosłupa, żołądka, migrena, gorączka, brak apetytu, wzmożone łaknienie?