Wirus Bourbon przenoszony przez kleszcze - może zabić w kilka dni

2020-04-27 13:07 Monika Majewska

Wirus Bourbon przenoszony przez kleszcze został odkryty przez Amerykańskich ekspertów z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Wirus Bourbon jest gorszy od bakterii wywołującej boreliozę, ponieważ może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku, kilkunastu dni od ukąszenia przez kleszcza. Nie ma na niego lekarstwa. Sprawdź, czym dokładnie jest wirus Burbon i jakie są objawy zakażenia.

Spis treści:

  1. Wirus Bourbon - co to jest?
  2. Wirus Bourbon gorszy od boreliozy. Objawy zakażenia wirusem Bourbon
  3. Wirus Bourbon - leczenie. Jak zapobiec zakażeniu?

Wirus Bourbon przenoszony przez kleszcze został odkryty przez Amerykańskich ekspertów z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC - Centers for Disease Control and Prevention). Pojawił się w 2014 roku w Stanach Zjednoczonych, a do lipca 2017 roku dotknął w tym kraju (i tylko w tym) 5 osób (są to potwierdzone przypadki).

Wirus Bourbon - co to jest?

Wirus Bourbon to wirus z rodzaju Thogotovirus, należący do rodziny Ortomyksowirusów - tej samej co wirus grypy typu A i B oraz Thogoto virus i Dhori virus - wirusy przenoszone przez kleszcze, a wywołujące gorączkę i zapalenie mózgu.

Wirus Burbon również jest przenoszony przez kleszcze (niewykluczone, że także przez inne owady), ale atakuje i niszczy białe ciałka krwi, i to w bardzo szybkim tempie. Nie ma na niego lekarstwa ani szczepionki.

Wirus Bourbon gorszy od boreliozy. Objawy zakażenia wirusem Bourbon

Wirus Bourbon jest gorszy od boreliozy, ponieważ może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku, kilkunastu dni od ukąszenia przez zakażonego kleszcza. Na świecie jest znanych kilka takich przypadków. Pierwszy z nich potwierdzono w 2014 roku.

50-latek mieszkający w Bourbon County (w stanie Kansas, w USA) został ukąszony przez kleszcza. W ciągu kolejnych dwóch dni od momentu ugryzienia zachorował. Mężczyzna skarżył się na:

Po trzech kolejnych dniach udał się do lekarza. Jednak zalecona przez niego terapia nie pomogła. Następnie został wysłany do szpitala i po 11 dniach od ukąszenia przez kleszcza zmarł w wyniku niewydolności krążeniowo-oddechowej

Erin Staples, epidemiolog z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w USA, stwierdził, że objawy występujące u mężczyzny podobne były do zapalenia opon mózgowych lub zapalenia mózgu, jednak nie była to ta choroba. To wtedy lekarze po przebadaniu próbki krwi pacjenta odkryli nowego wirusa.

Nazwa wirusa pochodzi od hrabstwa, w którym po raz pierwszy doszło do zakażenia. Objawy są bardzo podobne do zapalenia opon mózgowych lub zapalenia mózgu.

Kolejną ofiarą wirusa Burbon była 58-letnia Tamela Wilson, amerykanka, która podczas pracy w parku miejskim Meramec State Park (Missouri, USA) została ukąszona przez dwa kleszcze.² Usunęła je i dalej kontynuowała pracę. Po kilku dniach kobieta zaczęła skarżyć się na gorączkę i nudności.

Lekarz zdiagnozował u niej zapalenie dróg moczowych i przepisał antybiotyk. Jednak tydzień później jej stan się pogorszył. Kobietę przyjęto na oddział szpitala w Missouri. Miała bardzo niski poziom białych krwinek i zapalenie płuc.

Zmarła 23 czerwca 2017 roku. Wyniki badań potwierdziły, że wszystkiemu winny jest wirus Bourbona. Rodzina pacjentki przekazała jej zwłoki do badań naukowych, w nadziei, że lekarzom uda się poszerzyć wiedzę na temat tego wirusa.

Czytaj też:

Wirus Bourbon - co to jest?

Źródło: youtube.com/The University of Kansas Health System

Warto wiedzieć

Wirus Bourbon - leczenie. Jak zapobiec zakażeniu?

NA wirusa Burbon nie ma leku ani szczepionki, mówi dr. Morey Gardner, dyrekto Infectious Diseases Center at St. Mary’s Hospital, do którego trafiła Tamela Wilson.³ Dlatego należy chronić się przed ukąszeniem przez kleszcza. Dr Gardner zaleca stosowanie repelentów. Pomoże także noszenie bluzek z długimi rękawami i długich spodni, unikanie terenów zalesionych. Ważne jest także przeprowadzanie gruntownych kontroli całego ciała po spędzeniu czasu na świeżym powietrzu.

Źródło:

  1. Novel Thogotovirus Associated with Febrile Illness and Death, United States, 2014, https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/21/5/15-0150_article
  2. Mother-of-one dies of untreatable tick-borne virus that has only affected 5 people in the US, Mother-of-one dies of untreatable tick-borne virus that has only affected 5 people in the US
  3. “Every day she’d get worse:” Woman dies of tick-borne illness; just the 5th confirmed case since it was discovered, “Every day she’d get worse:” Woman dies of tick-borne illness; just the 5th confirmed case since it was discovered

Kleszcze - jak zapobiegać ukąszeniom?

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE