Biedronka azjatycka - objawy ugryzienia i zwalczanie. Jak się jej pozbyć?

2022-05-27 11:46

Biedronka azjatycka (znana też jako biedronka ninja lub arlekin) to najczęściej żółta lub pomarańczowa biedronka w czarne kropki. Ugryzienie przez biedronki azjatyckie w niektórych przypadkach może skończyć się alergią. Jakie są objawy ugryzienia przez biedronkę azjatycką? Na czym polega zwalczanie biedronki azjatyckiej? Jak się pozbyć biedronek azjatyckich z domu? Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej?

Biedronka azjatycka - objawy ugryzienia i zwalczanie. Jak się jej pozbyć?
Autor: Getty Images
Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Spis treści

 1. Biedronki azjatyckie (arlekin) - gdzie występują?
 2. Biedronka azjatycka (arlekin) - objawy ukąszenia
 3. Biedronki azjatyckie (arlekin) - zwalczanie. Jak się ich pozbyć?
 4. Biedronka azjatycka a polska - różnice

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis), inaczej biedronka arlekin, harlekin lub biedronka ninja, to inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronek.

Jak sugeruje nazwa, biedronki azjatyckie pochodzą z południowo-wschodniej Azji. W XIX wieku sprowadzono te owady do Ameryki Północnej i Europy do zwalczania mszyc na terenach upraw rolnych, jednak wymknęły się spod kontroli.

W Polsce biedronki azjatyckie pojawiła się po raz pierwszy w 2006 roku w Poznaniu. Od tego czasu obserwuje się występowanie biedronki w całym kraju. Obsiadają okna, wchodzą do mieszkań. Biedronki azjatyckie w domu to prawdziwa plaga.

Polecamy: Ich umysły kontrolują toksyczne grzyby. To nie science fiction, to fakt

Biedronki azjatyckie (arlekin) - gdzie występują?

Na świecie występuje około 5 tys. gatunków chrząszczy z rodziny biedronkowatych, z czego na terenie Polski odnotowano około 80 gatunków. Żywią się one głównie pluskwiakami równoskrzydłymi (mszyce, miodówki, czerwce).

Biedronki w okresie jesienno-zimowym szukają schronienia. Zimują np. pod ziemią, pod korą drzew w parkach, lasach czy nawet w dziuplach i skrzynkach dla ptaków, a także w domach - zagnieżdża się zwykle we framugach okiennych czy futrynach.

W jednym miejscu może być ich nawet kilkaset, choć zdarza się, że do mieszkania trafiają też tylko pojedyncze "sztuki". Biedronki azjatyckie są bardzo ekspansywne!

Bardzo szybko się rozmnażają i zasiedlają tereny dotychczas zajmowane przez nasze rodzime biedronki. Poza tym, gdy brakuje pokarmu zjadają inne owady, także jaja i larwy innych biedronek.

Biedronka azjatycka (arlekin) - objawy ukąszenia

Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej? Ugryzienia biedronki azjatyckiej są czerwone i swędzące. Poza tym biedronki azjatyckie mogą gryźć ludzi i zwierzęta, powodując objawy alergii, takie jak:

Amerykańscy naukowcy opisali dwa przypadki dzieci po ekspozycji na biedronki z ciężkim alergicznym obrzękiem naczynioruchowych twarzy, które wymagały pomocy oddziału ratunkowego.¹

Dwa przypadki dotyczące chłopców w wieku przedszkolnym miały podobny przebieg, pomimo, że były oceniane przez 2 różnych alergologów.

U obu pacjentów rozwinął się ciężki naczynioruchowy obrzęk twarzy lub wokół gałki ocznej, bez znaczących objawów ze strony układu oddechowego, po ekspozycji na biedronki poza domem.

Przeprowadzono PTS z ekstraktem biedronki azjatyckie, które dały wyraźnie pozytywne wyniki. Po wdrożeniu kontroli środowiskowej podobne zdarzenia nie powtórzyły się.¹

Alergia na biedronkę azjatycką sięga w określonych obszarach nawet 10%.¹

Oprócz tego wydzielana przez nią w momencie zagrożenia (a nawet po śmierci) żółta substancja (hemolimfa) pozostawia na meblach, ścianach i podłogach plamy, których nie da się usunąć.

Biedronki azjatyckie (arlekin) - zwalczanie. Jak się ich pozbyć?

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się z domu biedronek azjatyckich jest wciągnięcie ich odkurzaczem.

Po dokładnym odkurzeniu wszystkich miejsc, w których zaobserwowaliśmy nawet pojedyncze osobniki, najlepiej wyrzucić worek i natychmiast wynieść go z domu na śmietnik.

Aby zabezpieczyć się przed inwazją, warto założyć moskitierę na okno.

CZYTAJ TEŻ:

ThinkstockPhotos-521387114.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Biedronka azjatycka a polska - różnice

Na pierwszy rzut oka biedronka azjatycka jest bardzo podoba do naszej polskiej. Jednak jeśli przyjrzeć się bliżej, widać wyraźne różnice.

Biedronka azjatycka Biedronka polska
kolor
 • od żółtego przez odcienie pomarańczu i czerwieni po czarny
 • czerwony
liczba kropek
 • może nie mieć wcale albo  kilkanaściemaksymalnie nawet 23
 • tylko dwie (po jednej na każdym skrzydełku) lub siedem (trzy na każdym skrzydełku i jedna wspólna,zlokalizowana pod tarczką)
kształt
 • jej ciało jest bardziej wypukłe oraz owalne
 • tuż za głową ma czarny rysunek w kształcie litery "M"
 • ma owalny, wypukły kształt
Biedronki azjatyckie
Autor: Wikimedia Commons Biedronki azjatyckie. Fot. entomart/Wkimedia Commons, lic. CC0

Bibliografia:

1. Buczyłko K., Majsiak E., Wagner A., Alergia na owady niebłonkoskrzydłe, "Alergia Astma Immunologia" 2015, nr 20 (3)