Ich umysły kontrolują toksyczne grzyby. To nie science fiction, to fakt

2020-10-22 11:11

Świat cały czas nas zaskakuje! Tym razem naukowcy odkryli grupę owadów, których umysły kontrolowane są przez toksyczne grzyby. Brzmi jak motyw z filmu, ale to fakt!

Ich umysły kontrolują toksyczne grzyby. To nie science fiction, to fakt
Autor: Getty Images Ich umysły kontrolują toksyczne grzyby. To nie science fiction, to fakt

Wyniki badań opublikowane w PLOS Pathogens pokazują, że populacja cykad z Wirginii (USA) została zaatakowana przez pasożytniczego grzyba, który kontroluje owady i zmusza je do zarażania innych.

Owady zostały nazwane "cykadami zombie", a grzyb, który je atakuje to Massospora – jest on rodzajem psychodelicznego grzyba, który zawiera substancje chemiczne podobne do tych znajdujących się w grzybach halucynogennych. Jak wygląda proces zarażania? 

Pierwsze zarodniki grzyba przejmują genitalia, odwłok i podbrzusze cykad. Ciało owada jest zastępowane przez zarodniki przenoszące grzyby na inne cykady. Brian Lovett, jeden z autorów badania zaznaczył, że grzyb zanika na owadzie dopiero w momencie, kiedy zarazi odpowiednio dużą liczbę innych owadów. 

Polecamy: Blob, przybysz z kosmosu istnieje. Ma 720 płci, nie ma żołądka i mózgu

Co ciekawe grzyb nie zabija owadów - są one całkowicie nieświadome pasożyta, funkcjonują zupełnie normalnie. – Zarażone cykady, mimo, że jedna trzecia ich ciała odpadła, kontynuują swoje naturalne czynności działania, takie jak gody i latanie, jakby nic się nie stało. Jest to bardzo, bardzo unikalne dla grzybów zabijających owady – zaznaczył Matthew Kasson, współautor badania. 

Cykady roznoszą grzyba cały czas - chodząc po gałęziach, ziemi, czy liściach. Zarodniki rozsiewane są prawie cały czas, ale najłatwiejszym sposobem zarażenia jest kontakt seksualny - pasożytniczy grzyb zdaje się o tym "wiedzieć". Dlatego manipuluje umysłami cykad, zwłaszcza samców, zmuszając je do naśladowania typowego zachowania godowego samic, jakim jest zalotne trzepotanie skrzydłami. Ułatwia to infekowanie innych samców z tego gatunku, które często "łapią się" na tego rodzaju zachętę do kopulacji. 

Naukowcy zapewniają, że zainfekowane grzybem cykady są niegroźne dla ludzi. Nie zagraża to też całej populacji cykad na świecie.

Czytaj też: Syndrom głupiego pośladka, czyli sprawdź, czy twój pośladek umarł