WĘDZIDEŁKO NAPLETKA - za krótkie, naderwane, zerwane - CO ROBIĆ?

2014-08-20 8:46 Monika Majewska

Wędzidełko napletka, które jest za krótkie, powoduje dyskomfort podczas współżycia. W takim wypadku rozwiązaniem jest operacja wydłużenia wędzidełka. Jeśli zabieg nie zostanie wykonany, może dojść do zerwania wędzidełka podczas współżycia seksualnego. Sprawdź, jak rozpoznać zbyt krótkie wędzidełko napletka oraz jakie są objawy i możliwe skutki jego zerwania.

Wędzidełko napletka (napletkowe) to wąskie pasmo skóry, które łączy żołądź (zwieńczenie) penisa z napletkiem (fałdem skóry, który osłania żołądź). Wędzidełko napletkowe umożliwia swobodne zsuwanie się napletka poza rowek zażołędny, np. podczas wzwodu. Jednak czasami wędzidełko napletka jest za krótkie. Wówczas nie pozwala na całkowite zsunięcie się napletka lub, przy jego odprowadzeniu, powoduje bolesne pociąganie żołędzi prącia w dół. W takim wypadku wędzidełko napletka może dostać naderwane, a nawet zerwane. Znacznie rzadziej dochodzi do przerwania ciągłości wędzidełka normalnej długości.

Wędzidełko napletka - za krótkie, naderwane, zerwane - przyczyny

Wędzidełko może być za krótkie od urodzenia - wówczas jest to wada wrodzona. Wędzidełko, które jest normalnej długości, może się skrócić w wyniku stanów zapalnych i urazów, np. pęknięcia. Mogą one powodować bliznowacenie i dalsze skracanie się wędzidełka, co zwiększa ryzyko zerwania. Jednak do przerwania ciągłości wędzidełka napletkowego może dojść także wtedy, gdy jest ono normalnej długości. Wówczas ryzyko zerwania wędzidełka zwiększa bardzo ciasny, a tym samym niezdolny do zsunięcia się napletek. Do zerwania wędzidełka napletkowego dochodzi zwykle podczas zbyt intensywnych pieszczot w czasie stosunku.

Wędzidełko napletka - za krótkie, naderwane, zerwane - objawy

Za krótkie wędzidełko powoduje problemy z odprowadzeniem napletka, co najczęściej objawia się bólem podczas stosunku. Jeśli pieszczoty będą zbyt intensywne, może dojść do jego naderwania lub zerwania. W tym ostatnim przypadku pojawiają się intensywny ból i pieczenie, a penis zaczyna obficie krwawić.

Wędzidełko napletka - za krótkie, naderwane, zerwane - co robić?

Zaleca się jak najszybciej udać się do lekarza z za krótkim wędzidełkiem napletkowym, aby zapobiec jego zerwaniu. Wówczas wykonuje się operację wydłużenia wędzidełka napletka, która polega na jego nacięciu i zszyciu go w taki sposób, aby został wydłużony. Zabieg trwa kilkanaście minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przez kilka dni po operacji odradza się siedzenie - wskazane jest leżenie lub chodzenie. Ponadto przez następne 3-4 tygodnie należy wstrzymać się przed współżyciem i masturbacją. Jest to czas na zagojenie i wzmocnienie się wędzidełka.

Jeśli doszło do naderwania wędzidełka, konieczna jest wizyta u lekarza. Z kolei przy zerwaniu nie ma potrzeby interwencji chirurgicznej (pod warunkiem, że krwawienie samoistnie ustaje). Wówczas przez miesiąc należy powstrzymywać się od aktywności seksualnej i dbać o odpowiednią higienę prącia (mycie go dwa razy dziennie). W czasie kąpieli lub prysznica zaleca się delikatne odsuwanie napletka. Jeśli po zagojeniu wędzidełko nie stanowi utrudnienia przy odprowadzaniu napletka, wizyta u lekarza nie jest konieczna. W przeciwnym razie istnieje ryzyko ponownego zerwania wędzidełka. W takiej sytuacji lekarz może rozważyć nawet  całkowite obrzezanie.

To ci się przyda

Za krótkie wędzidełko a stulejka

Zarówno wędzidełko, jak i stulejka powodują problem ze zdjęciem napletka z żołędzi, jednak są to dwa różne schorzenia. Stulejka przeważnie powoduje poważniejsze ograniczenia w odciąganiu napletka niż krótkie wędzidełko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
franek
|

Niech nic nie robi teraz ma komfort napletek cały mu schodzi piękna sprawa nic nie hamuje napletka.

Karol
|

Mnie podczas stosunku zerwało się wędzidełko parę kropli krwi poszło i nic więcej teraz jest o wiele lepiej bez wędzidełka bo napletek schodzi cały i wędzidełko nie hamuje napletka .

Gdulek
|

Straszycie i tyle zabiegi obecnie są przeprowadzane przy pomocy nowoczesnych laserów więc o jakim bólu mówimy? Sam trafiłem do nich z polecenia i nie żałuje męczyłem się długi czas bo się wstydziłem w końcu sie zdecydowałem i jedyne czego żałuje, że tak późno bo sam zabieg był przeprowadzony bardzo sprawnie i praktycznie bez żadnego bólu, sprawność? Kwestia kilku tygodni i nie pamiętacie o zabiegu.

spokojna
|

mojemu chłopakowi wędzidełko stopniowo się rozciągała przez jakieś 5 lat, aż w końcu podzieliło się na dwie "nitki", z czego jedna pękła. Nie bolało go to, ani wcale nie krwawiło. Co prawda nie wygląda to najpiękniej, bo na żołędziu wystaje taki mały skrawek ok 3mm, ale w ogóle mu to nie przeszkadza.

gość
|

@dede Do UROLOGA ;)

obserwator
|

Jeśli odmawia to znaczy że się boi

zaciekawiony
|

Jak rozpoznać naderwane wędzidełko?

Gęstość
|

A co ty z wojkiem o penisach kinga gadasz?

ks
|

Pomocy przez przypadek zerwałem wędzidełko. HELP!!!!!!Boję się jak cholera.

hói
|

Powiedz że jak pójdzie do lekarza to dasz mu dupy