Suchość pochwy. Co robić?

2014-09-02 13:17

Suchość pochwy powoduje dyskomfort, sprawia ból, nie pozwala cieszyć się seksem. Większość pań nie mówi o tym nawet ginekologowi. Niesłusznie, bo suchość pochwy to problem, który da się łatwo rozwiązać.

Suchość pochwy. Co robić?
Autor: Thinkstockphotos.com Suchość pochwy powoduje dyskomfort, sprawia ból, nie pozwala cieszyć się seksem. Większość pań nie mówi o tym nawet ginekologowi. Niesłusznie, bo suchość pochwy to problem, który da się łatwo rozwiązać.

Spis treści

  1. Suchość pochwy - bolesny seks
  2. Estrogeny: lek na suchość pochwy
  3. Przyczyny suchości pochwy: naturalne wahania hormonów
  4. Suchość pochwy: kiedy iść do lekarza
To ci się przyda

Produkcję śluzu mogą zaburzać niektóre leki (na chorobę wrzodową, nadciśnienie, przeciwalergiczne, przeciwdepresyjne) i źle dobrane środki antykoncepcyjne. Kłopot z nawilżeniem towarzyszy stanom zapalnym pochwy, alergiom na prezerwatywę albo  nawilżeniem towarzyszy stanom, zapalnym pochwy, alergią na prezerwatywę lub jakiś kosmetyk. Czasem winne są problemy natury psychicznej – kłopoty w pracy czy w rodzinie, zahamowania seksualne, np. lęk, niechęć do współżycia.

Suchość pochwy to nie tylko bolesny seks, ale również przyczyna poważnych problemów zdrowotnych, wśród których prym wiodą infekcje dróg rodnych i moczowych. Wydzielina z pochwy u zdrowej kobiety ma kwaśny odczyn, jest niemal bezwonna, przezroczysta lub szaro-biała w zależności od dnia cyklu. Jest związana z ilością estrogenów u kobiety. Nie dopuszcza do suchości pochwy. Pełni wiele funkcji, przede wszystkim utrzymuje elastyczność i wilgotność pochwy, chroni intymne miejsca przed otarciem i stanowi pierwszą linię obrony przed inwazją chorobotwórczych bakterii, grzybów, wirusów. Dlatego kobiety cierpiące na suchość pochwy miewają infekcje dróg rodnych i moczowych.

Suchość pochwy - bolesny seks

Właściwe nawilżenie odgrywa bardzo ważną rolę w sferze seksualnej. Gdy organizm funkcjonuje prawidłowo, w miarę jak rośnie podniecenie, mózg wysyła do pochwy sygnały, że powinna wydzielać więcej śluzu. Uwalniana przez ściany pochwy wydzielina umożliwia odbycie stosunku. Gdy jest za sucho, w czasie stosunku pojawia się dotkliwy ból, pieczenie i brak zadowolenia z życia intymnego. Panie współżyjące regularnie rzadziej odczuwają suchość pochwy. Jak wykazują statystyki, suchość pochwy jest najczęstszą przyczyną bolesnego współżycia. Kobiety, które odczuwają ból podczas seksu, często unikają zbliżeń lub przerywają stosunek. Czują zażenowanie, mają poczucie winy, że nie potrafią zaspokoić partnera. Strach przed bólem i skrępowanie w czasie współżycia potęgują napięcie psychiczne, zaostrzając dolegliwości.Dyskomfort wynikający ze złego nawilżenia pochwy może dawać się we znaki nie tylko podczas seksu. Pojawia się pieczenie, nadmierna wrażliwość okolic intymnych (nawet na bieliznę) i uczucie ucisku w dole brzucha i pogarsza ogólne samopoczucie. Ze względu na związek z niskim poziomem estrogenów w organizmie suchość pochwy jest powszechną dolegliwością kobiet w okresie przekwitania, dotyka ponad połowę z nich po menopauzie. Jest to w pewnym wieku zjawisko naturalne.

miesięcznik "Zdrowie"

Ważne

Jak unikać suchości pochwy

By przywrócić prawidłowe nawilżenie pochwy, czasem wystarczy zmienić przyzwyczajenia.

  • Gdy dolegliwości są przejściowe (pojawiają się np. przed miesiączką) i niezbyt uciążliwe, pomogą dostępne bez recepty żele nawilżające, tzw. lubrykanty. Na rynku jest dużo tego rodzaju preparatów, warto wypróbować kilka, żeby wybrać najlepszy dla siebie. Możesz ich używać nawet kilka razy dziennie, gdy czujesz dyskomfort, nanosząc niewielką ilość na miejsca intymne. Środek zastosowany przed stosunkiem poprawia komfort współżycia. Nie zawierają hormonów, działają powierzchownie i są całkowicie bezpieczne również dla kobiety w ciąży. Ulgę przyniosą kremy nawilżające i regenerujące śluzówkę oraz preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego (w aptece bez recepty).
  • Pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie – nawilżanie organizmu od środka poprawia stan śluzówek. Najzdrowsza jest woda mineralna. Dużo wody zawierają warzywa i owoce, więc nie żałuj ich sobie.
  • Dbaj o to, żeby w twojej diecie znalazły się fitoestrogeny – to substancje roślinne imitujące kobiece hormony. Najwięcej jest ich w produktach sojowych, są też w innych warzywach strączkowych (fasoli, soczewicy, grochu, bobie), a także w siemieniu lnianym, płatkach owsianych, pestkach słonecznika i dyni, czereśniach, jabłkach, gruszkach, marchwi, cebuli.
  • Wybieraj produkty zawierające dobre tłuszcze – ryby, oleje (mają korzystny wpływ na gospodarkę hormonalną).
  • Dbaj rozsądnie o higienę. Używaj płynów o neutralnym lub kwaśnym pH. Zrezygnuj z perfumowanych mydeł i żeli, kosmetyków w spreju do higieny intymnej, kąpieli z dodatkiem soli i rozmaitych płynów, unikaj płukania pochwy – takie zabiegi zaburzają naturalne pH i mogą być powodem kłopotów. Noś przewiewną bawełnianą bieliznę.
  • Unikaj stresu, zwłaszcza przewlekłego, bo ma bardzo duży wpływ na produkcję hormonów płciowych. Ruch na świeżym powietrzu, niezbyt intensywna aktywność fizyczna i treningi relaksacyjne, np. joga lub medytacje, pomogą utrzymać estrogeny na właściwym poziomie, przywracając komfort w sferze intymnej.

Estrogeny: lek na suchość pochwy

Okres przekwitania zwykle zaczyna się po 45. roku życia i trwa kilka lat. W tym czasie przysadka mózgowa zwalnia tempo pracy i jajniki produkują coraz mniej estrogenów, by wraz z ustaniem miesiączki w ogóle zaprzestać produkcji (ostatnia miesiączka, nazywana menopauzą, występuje zwykle w wieku 50–51 lat). Na skutek systematycznego spadku poziomu estrogenów w organizmie zmniejsza się ilość komórek tworzących błonę śluzową pochwy, jej ściany stają się blade, coraz cieńsze i bardziej suche. Zmiany zanikowe nabłonka pochwy nasilają się pod wpływem palenia tytoniu. Gdy stężenie estrogenów jest za niskie, powstaje znikoma ilość glikogenu (substancja ta przekształca się w dobroczynny dla  błony śluzowej pochwy kwas mlekowy), więc dochodzi do zaburzenia naturalnego pH i zakażeń, które potęgują suchość

Przyczyny suchości pochwy: naturalne wahania hormonów

Problem dotyka też młodszych kobiet. Suchość pochwy może być związana nawet z niewielkimi wahaniami hormonalnymi i pojawiać się przed miesiączką, gdy poziom estrogenów spada. Okres ciąży zwykle wiąże się ze zmniejszeniem dolegliwości. Wzrost poziomu estrogenów w organizmie sprawia, że panie, którym wcześniej zdarzała się nadmierna suchość, obserwują teraz poprawienie wilgotności. Problem z nawilżeniem pochwy może pojawić się po porodzie i trwać przez czas karmienia. Dzieje się tak za sprawą obniżenia poziomu estrogenów i wzrostu stężenia prolaktyny odpowiedzialnej za wytwarzanie pokarmu i zmniejszenie w tym czasie apetytu na seks.

Suchość pochwy: kiedy iść do lekarza

Niewiele pań cierpiących na suchość pochwy szuka pomocy u ginekologa. Tylko co czwarta kobieta po menopauzie borykająca się z problemem mówi o tym swojemu lekarzowi. To błąd! Trzeba wiedzieć, że objawy z reguły same nie mijają. I chociaż z reguły nie są groźne, pogłębiają dyskomfort psychiczny i mogą doprowadzić do utrwalonego bólu. Konsultacja specjalisty jest konieczna, jeśli uczuciu suchości towarzyszy pieczenie, swędzenie, nadmierna wrażliwość na dotyk, ból – być może rozwinął się stan zapalny w narządach rodnych, który nasila problemy. Jest wiele sposobów, które przyniosą ulgę. W zależności od przyczyny dolegliwości, wieku i ogólnego stanu zdrowia kobiety lekarz zaproponuje najlepszą metodę