Odstawienie krążka NuvaRing - skutki uboczne [Porada eksperta]

2014-09-18 20:17

Stosuję krążek NuvaRing od dwóch lat, nigdy nie miałam skłonności do tycia (jest to raczej uwarunkowane genetycznie), waga utrzymywała się niemalże na tym samym poziomie, przytycie 1kg było wręcz niemożliwe. W ciągu ostatniego roku przytyłam 15kg, pod koniec miesiąca zamierzam zaprzestać stosowania krążka i nie kontynuować stosowania antykoncepcji hormonalnej. Czego mogę się spodziewać po odstawieniu? Jakie objawy mogą nastąpić i czy jest możliwość zapobiegnięcia im w jakiś sposób? Słyszałam, że skutkami może być przybieranie na wadze, pogorszenie stanu cery. Czy to prawda? Jakie jest prawdopodobieństwo, że tyję po antykoncepcji hormonalnej? Jeśli w przyszłości chciałabym zacząć używać tabletek antykoncepcyjnych czy to że, po NuvaRing przytyłam oznacza, że raczej przy każdej antykoncepcji hormonalnej jestem na to skazana?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej cykle miesiączkowe, wygląd skóry i inne objawy powinny wrócić do takiego samego stanu jak przed jej rozpoczęciem.

Utyła Pani w ciągu roku dość dużo i radziłabym przeanalizować powód. Zwiększenie masy ciała może nie być związane ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Kontynuowanie tabletek uzależniłabym od przyczyny przyrostu masy ciała.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta