Jak często pić płyny i oddawać mocz? [Porada eksperta]

2016-09-07 10:06

Jak częsta należy robić siku? Nie lubię korzystać z WC w szkole, więc korzystam tylko w razie konieczności. Jeżeli piję mało, to potrafię długo wytrzymać, zwykle korzystam po 4,5 lekcji. W domu też czasem nie chce mi się odrywać od zajęć. Czasem czuję pieczenie podczas sikania. Dlatego chciałabym wiedzieć, ile trzeba pić i jak często chodzić do WC.

Porada fizjoterapeuty uroginekologicznego
Autor: Getty Images

Fizjologiczna jednorazowa ilość oddawanego moczu powinna wahać się w przedziale 300-400 ml. Przy prawidłowym nawodnieniu organizmu z toalety powinniśmy korzystać co ok. 3 godziny, czyli 4-6 x na dobę. Wypijanie prawidłowej ilości płynów to priorytetowa sprawa dla prawidłowego funkcjonowania układu moczowo-płciowego i niechęć do korzystania z publicznych toalet nie może sprawiać, że unikamy przyjmowania płynów.

Nie istnieje jedna, prawidłowa dawka wypijanych napojów dla wszystkich, ponieważ każdy z nas ma inną masę ciała i wykazuje inną aktywność fizyczną. Przyjmuje się, że wydalanie ok. 1,5 l moczu na dobę świadczy o prawidłowym nawodnieniu (okazuje się, że w tej kwestii można również przedobrzyć). Zatem wizyta w toalecie dopiero po 4-5 lekcji ma miejsce trochę zbyt późno.

Polecam noszenie w plecaku specjalnych jednorazowych nakładek na sedes (do kupienia w drogeriach) lub środka do dezynfekcji w miniopakowaniu. Z nimi będzie się Pani czuła bardziej komfortowo. Organizm potrzebuje wody stale, tym bardziej przy wzmożonym wysiłku fizycznym - a w szkole odbywają się przecież zajęcia WF-u. Ograniczenie wypijanych napojów to zły pomysł, mogący wygenerować nawet problemy z nerkami.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.