Ból krzyża i pośladka w ciąży [Porada eksperta]

2016-01-14 23:26

Jestem w 13. tygodniu ciąży, od parunastu dni odczuwam ból w okolicy krzyżowej, często przenoszony do pośladka. Od dziecka zmagam się z dość znaczną hiperlordozą w odcinku lędźwiowym, co dotychczas nie miało (oprócz wyglądu) żadnego wpływu na moje życie.

Porada fizjoterapeuty uroginekologicznego
Autor: Getty Images

W narzędziu ruchu przyszłej mamy zachodzi szereg zmian, na skutek których zaburza się statyka ciała. Dysfunkcje sprzed ciąży niestety często pogłębiają się. Ból, który pani dokucza, najczęściej związany jest z problemami dyskowymi kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego lub nieprawidłowościami w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych. Ulgę może przynieść rehabilitacja. Nie myślę tu o zabronionej w pani stanie fizykoterapii (prądy, lasery, pole magnetyczne i inne), ale o manualnych, bezpiecznych technikach.

Wielu terapeutów prowadzi terapię bólu w ciąży, pomoc oferują także osteopaci. Nie wiem, czy przed ciążą była pani osobą aktywną fizycznie, ale docelowo, po konsultacji ze specjalistą polecam uczestnictwo w zajęciach dla kobiet w ciąży (np. pilates czy joga), które pomogą pani organizmowi lepiej przygotować się do postępujących zmian. Na skutek wzrostu dziecka i działania hormonu ciążowego - relaksyny, mięśnie brzucha będą się rozciągać, środek ciężkości przesuwać do przodu, krzywizny kręgosłupa pogłębiać, a miednica ustawiać w jeszcze większym przodopochyleniu. Proszę się nie martwić, skorzystać z dostępnej pomocy i aktywnie cieszyć się ciążą.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.