Ból w kroczu i pachwinie utrzymuje się po aktywności fizycznej [Porada eksperta]

2016-08-10 9:10

Od niedawna męczy mnie ból w kroczu i pachwinie po lewej stronie. Pojawia się głównie przy pływaniu żabką, a po zakończeniu wysiłku nie ustępuje, tylko boli nadal, nawet przy chodzeniu, czy leżeniu. Co to może być? Czy mam się z tym udać do jakiegoś specjalisty w celu zdiagnozowania?

Porada fizjoterapeuty uroginekologicznego
Autor: Getty Images

Zdiagnozować problem trzeba koniecznie, żeby sytuacja nie zaczęła się pogarszać. Polecam udać się do doświadczonego fizjoterapeuty/terapeuty manualnego. Wiąże Pani występowanie dolegliwości z konkretną przyczyną, a ból nie ma stałego charakteru - dlatego ich podłoże wydaje mi się czysto mechaniczne. W czasie pływania żabką staw biodrowy zmuszony jest do wykonania złożonego ruchu m.in. z dużą dozą zgięcia, odwiedzenia i przywiedzenia.

Terapeuta zrobi z Panią wywiad pod kątem przebytych urazów, chorób, dokładnej lokalizacji objawów, oceni postawę, obejrzy staw, miednicę, kręgosłup i inne okolice ciała, zbada palpacyjnie, wykona szereg testów - wszystko po to, by znaleźć i wskazać źle pracujące struktury. Być może przyczyna problemu znajdzie się szybko i będzie dotyczyć np. uszkodzonej torebki stawowej. U pacjentek, które zgłaszają się do mojego gabinetu, podobne dolegliwości związane są również z rozchodzeniem się spojenia łonowego. Prawie zawsze dotyczy to jednak kobiet w ciąży lub w połogu. Jeśli diagnoza będzie dla terapeuty niejasna, na pewno poprosi o kontakt z lekarzem w celu wykonania zdjęcia rentgenowskiego omawianej okolicy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.