Koronawirus a borelioza. Czy można pomylić te choroby? Odpowiadamy

2020-04-23 23:13

Możemy już wychodzić na spacery - do parku czy do lasu. A kleszcze nie przejmują się koronawirusem. Pojawia się więc pytanie, czy jeśli ukąsi cię kleszcz, to będziesz w stanie odróżnić objawy rozpoczynającej się boreliozy od objawów koronawirusa? I czy ci, którzy już mają boreliozę są bardziej zagrożeni koronawirusem?

Koronawirus a borelioza. Czy można pomylić te choroby? Odpowiadamy
Autor: Getty Images Czy można pomylić boreliozę z COVID-19?

Koronawirus jest dla nas wciąż nową chorobą i nadal nie znamy wielu odpowiedzi. Boreliozę za to znamy już doskonale. Co można w tej chwili powiedzieć o zależności między tymi chorobami?

Kleszcze nie przenoszą koronawirusa

A przynajmniej nie ma to żadnych dowodów. Koronowirus przenosi się bowiem drogą kropelkową z człowieka na człowieka, a kleszcze przenoszą na nas zarazki w swojej ślinie. Naukowcy uważają,że skoro nie zarażały nas znanymi do tej pory szczepami koronawirusów, to i nie zarażą nas nowym.

Czy objawy koronawirusa można pomylić z boreliozą?

Byłoby naprawdę ciężko pomylić te dwie choroby. Wystarczy spojrzeć na tabelkę poniżej.

Objawy koronawirusa Objawy boreliozy
ból głowy rumień wędrujący
kaszel bóle głowy
ból gardła bóle mięśni i stawów
gorączkę gorączka lub stan podgorączkowy
uczucie zmęczenia sztywność stawów, drętwienie
zapalenie spojówek zmęczenie, osłabienie
utrata węchu i smaku obniżenie nastroju i drażliwość
kłopoty z oddychaniem zaburzenia pamięci i koncentracji
zapalenie płuc nadwrażliwość na światło i dźwięki

Oczywiście w obu chorobach może być tak, że występują tylko niektóre objawy, albo w ogóle ich nie ma. Eksperci podkreślają, że w obu przypadkach, dla potwierdzenia czy to na pewno borelioza lub czy to na pewno koronawirus, konieczne jest wykonanie testów. 

Czy koronawirus jest groźniejszy dla chorych na boreliozę?

Protokół leczenia boreliozy jest prosty. Po potwierdzeniu diagnozy podaje się po prostu przez kilka tygodni antybiotyki. Takie jest zalecenie Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych (IDSA) i Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Leczenie boreliozy, jak każda kuracja antybiotykowa, ma swoje skutki uboczne. Dlatego warto, jeśli jesteś w jej trakcie, szczególnie dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń, które wynikają z obecnej pandemii. Czyli przede wszystkim:

  1. często myj i dezynfekuj ręce
  2. noś maseczkę
  3. stosuj dystansowanie społeczne

Przeczytaj też:

Jak zapobiegać, rozpoznawać i leczyć … poradnik o Boreliozie już w sprzedaży!
Borelioza

Autor: materiały prasowe

Czy to już epidemia?


Niektórzy lekarze twierdzą, że tak, ale nazywają ją epidemią po cichu, ponieważ oficjalnie nikt nie chce tego przyznać. Zachorowań na boreliozę przybywa lawinowo. Na całym świecie w ciągu ostatnich ponad 20 lat liczba przypadków zwiększyła się średnio o kilkaset procent, choć niewykluczone, że ich odsetek może być o wiele wyższy, ponieważ część nie jest zgłaszana lub diagnozowana właściwie.