USG tarczycy - badanie ultrasonograficzne tarczycy

Badanie USG tarczycy pozwala na dokładną ocenę wielkości ewentualnych zmian tego gruczołu. USG tarczycy jest badaniem szybkim, bezbolesnym, nieinwazyjnym i bezpiecznym. Sprawdź, jak przebiega USG tarczycy, jakie są wskazania do jego wykonania i jakie choroby można rozpoznać dzięki temu badaniu.

USG tarczycy - badanie ultrasonograficzne tarczycy
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. USG tarczycy - wskazania do badania
  2. USG tarczycy - jak się przygotować do badania?
  3. USG tarczycy - na czym polega?
  4. USG tarczycy - wyniki badania
  5. Badania tarczycy

Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy jest najprostszą i najmniej inwazyjną metodą badania tarczycy. Dzięki USG tarczycy można określić wielkość, rozmiar, kształt, położenie i strukturę tego gruczołu, a także stwierdzić, czy są obecne guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania tarczycy dotykiem.

Gdy lekarz wykryje niepokojące zmiany, wykonuje się biopsję tarczycy, która polega na pobraniu fragmentu guzka za pomocą igły. Następnie jest on przesyłany do patologa. Badania laboratoryjne pozwalają odróżnić zmiany łagodne od raka tarczycy.

USG tarczycy - wskazania do badania

Endokrynolog zleca USG tarczycy zwykle w przypadku powiększenia obwodu szyi lub wyczucia jakichkolwiek zmian w obrębie tarczycy podczas badania dotykiem. USG tarczycy jest wykazane również wtedy, gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe (rozpoznanie nadczynności tarczycy lub niedoczynności tarczycy). Badanie wykonuje się też w celu kontroli leczenia hormonalnego tarczycy.

Zdaniem eksperta
prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej COI im. Marii Skłodowskiej Curie

Wczesna diagnoza nowotworu i zastosowanie odpowiedniego leczenia daje ponad 90 proc. szans na wyleczenie w najczęstszych typach nowotworów złośliwych tarczycy. Dlatego warto  korzystać z badań USG tarczycy – przynajmniej raz na dwa lata gdy są zmiany w tarczycy, jeśli zalecenia lekarza nie są inne.

Dwie grupy pacjentów, u których należy zachować szczególną ostrożność i wcześniej myśleć o badaniu USG, to pacjenci obciążeni dziedzicznie rakiem tarczycy oraz pacjenci, u których w przeszłości była stosowana radioterapia okolicy szyi.

USG tarczycy - jak się przygotować do badania?

Do badania nie trzeba się przygotowywać. Jeżeli wcześniej były wykonywane badania USG lub scyntygraficzne tarczycy, a także badania poziomu hormonów tarczycy, pacjent powinien mieć ich wyniki przy sobie.

USG tarczycy - na czym polega?

USG jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym, które trwa kilka minut. Wykonuje się je w pozycji leżącej. Lekarz smaruje szyję specjalnym żelem, a następnie przesuwa po niej głowicę USG. Uzyskany dzięki niej obraz pokazywany jest na monitorze. Wynik przekazuje się w formie opisu, do którego dołącza się wydruk zdjęć ultrasonograficznych.

USG tarczycy - wyniki badania

Objętość tarczycy powinna wynosić maksymalnie 18-20 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn. Przekroczenie tej normy sugeruje, że doszło do rozwoju wola tarczycy. Jeśli badanie wskazuje na jednolite powiększenie tarczycy, mamy do czynienia z wolem miąższowym. Natomiast jeśli w miąższu tarczycy pojawiają się pojedyncze guzki lub też wiele guzków, mowa o wolu guzkowym.

Warto wiedzieć

Badasz piersi? Sprawdź tarczycę!

- Niezwykle cieszymy się, że udało się w Polsce wypracować zasady profilaktyki wobec raka piersi. Coraz więcej Polek pamięta o badaniach piesi. Dlatego warto, by przy okazji dbania o zdrowie piersi, pomyśleć też o tarczycy. Zachęcamy kobiety, by podczas wykonywania USG piersi poprosiły lekarza o sprawdzenie ultrasonografem także gruczołu tarczowego – zachęca Elżbieta Kozik, prezes organizacji Polskie Amazonki Ruch społeczny.

Badania tarczycy

Badania tarczycy zasadniczo możemy podzielić na dwie części - na badania poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę oraz na badania obrazowe, wśród których najpopularniejszym jest badanie usg. Jak te badania tarczycy wyglądają i co z nich wynika opowiada nasz ekspert - endokrynolog Marta Kunkel ze Szpitala Medicover.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 4 tarczyca
Czy wiesz wszystko o tarczycy?
Pytanie 1 z 10
Objętość zdrowej tarczycy u dorosłej osoby wynosi: