Pulsoksymetr - co to jest i jak działa?

Pulsoksymetr i pulsoksymetria pojawiły się w medycynie stosunkowo niedawno. Pulsoksymetr to urządzenie przypominające klips, które zakłada się na palec wskazujący. Jak działa pulsoksymetr? Czemu służy pulsoksymetria?

Pulsoksymetria. Jak działa pulsoksymetr?
Autor: Getty images Pulsoksymetr przypomina spinacz do bielizny.

Pulsoksymetr (urządzenie pomiarowe) najczęściej zakłada się na palec, gdzie specjalny czujnik, dokonuje pomiaru pochłonięcia przez czerwone komórki krwi promieniowania, które pochodzi z nadajnika.

Pulsoksymetria to gałąź nowoczesnych badań, które pozwalają bezboleśnie i bezinwazyjnie mierzyć tętno oraz stopień wysycenia krwi tlenem, czyli saturację (saturacja to wysycenie cieczy gazem).

Wynik badania wykonanego aparatem przedstawiany jest w procentach. Przedstawia on ilość hemoglobiny, która jest wysycona tlenem.

Czujnik pulsoksymetru można założyć nie tylko na palec ręki, ale także na palec stopy, małżowinę uszną, skrzydełko nosa, czoło. U noworodków czujnik umieszcza się na stopie lub nadgarstku.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do pulmonologa?

Spis treści

 1. Pulsoksymetr - co to jest?
 2. Pulsoksymetr - jak działa?
 3. Pulsoksymetr - czemu służy?
 4. Pulsoksymetr - wyniki saturacji
 5. Pulsoksymetr - co wpływa na wynik?

Pulsoksymetr - co to jest?

Najprościej mówiąc jest to jest urządzenie elektroniczne składające się z dwóch ważnych części, czyli z jednostki centralnej i czujnika.

Czujnik zbudowany jest z nadajnika światła czerwonego i podczerwonego oraz z fotodetektora.

W trakcie oznaczenia dochodzi do pomiaru pochłonięcia przez erytrocyty (czerwone krwinki) w naczyniach włosowatych promieniowania pochodzącego z nadajnika.

Pulsoksymetr - jak działa?

Po wybraniu miejsca na ciele, gdzie zostanie umieszczony czujnik aparatu, zostanie on uruchomiony. Jeśli ręce lub stopy są zimne, wcześniej należy je rozgrzać, aby przywrócić w kończynie prawidłowy przepływ krwi. Gdy ręce są zmarznięte krew płynie wolniej, a to może być powodem zafałszowania otrzymanych wyników.

Podczas oznaczania wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej wykorzystuje się zasadę spektrofotometrii transmisyjnej. Emitowane promieniowanie jest w pewnym stopniu pochłaniane przez krew znajdującą się w naczyniach krwionośnych.

Fotodetektor ma za zadanie zmierzyć powracający sygnał. Mierzony sygnał jest złożony z dwóch składowych: stałej i zmiennej (tzw. pulsującej). To właśnie ta składowa opisuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej.

Wynik badania przedstawiony jest w procentach. Prezentuje on ilość hemoglobiny wysyconej tlenem, czyli oksyhemoglobiny.

Aparat mierzy również częstotliwości pracy serca (puls).

Pulsoksymetr - czemu służy?

Oznaczanie saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem jest niezwykle istotnym badaniem, które pozwala przeciwdziałać rozwijającej się u pacjenta niewydolności oddechowej. Zazwyczaj jest wykorzystywana u pacjentów hospitalizowanych.

Badanie powinno być wykonywane także:

 • u pacjentów z niewydolnością oddechową
 • przy kontrolowaniu funkcji życiowych matki i płodu
 • podczas wykonywania bronchoskopii
 • przy kwalifikowaniu pacjenta do tlenoterapii
 • podczas zabiegów wykonywanych w znieczuleniu ogólnym
 • w okresie pooperacyjnym
 • przy każdym znieczuleniu dziecka
 • u każdego pacjenta, który jest w ciężkim stanie
 • przy wentylacji jednego płuca

Pulsoksymetr - wyniki saturacji

O prawidłowej saturacji krwi tlenem mówimy, gdy jest ona na poziomie 95-98%.

U osób powyżej 70. roku życia za prawidłowa saturację uznaje się tę na poziomie 94-98%.

Podczas stosowanej tlenoterapii nasycenie tlenem krwi tętniczej powinno osiągnąć poziom 98-100%.

W przypadku osób palących tytoń wyniki będę nieco obniżone w porównaniu z osobami nie palącymi, ale nadal skład procentowy udział oksyhemoglobiny będzie powyżej 90.

Nieprawidłowa saturacja krwi tlenem przyjmuje wartości poniżej 90%, co może świadczyć o ciężkiej niewydolności oddechowej.

Trzeba jednak pamiętać, że pomiar pulsoksymetryczny dotyczy tylko wysycenia hemoglobiny tlenem, nie odnosi się do metabolizmu tlenowego na poziomie komórkowym. A zatem może się zdarzyć, że saturacja będzie wysoka natomiast na poziomie komórki będzie obniżona wartości tlenu.

Pulsoksymetr - co wpływa na wynik?

Jest wiele elementów, które mogą w istotny sposób wpływać na pomiar wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej. Zalicza się do nich:

 • czynniki upośledzające przepływ obwodowy krwi, czyli przepływ krwi w kończynach
 • niska perfuzja tkankowa, czyli przepływ krwi przez tkankę
 • chłodne miejsce wykonywanego pomiaru
 • niekontrolowane ruchy pacjenta, drżenia mięśniowe
 • nieprawidłowa hemoglobina, np. methemoglibina, czyli postać hemoglobiny, która powstaje na skutek utlenienia w przebiegu zatrucia substancjami chemicznymi (kwas acetylosalicylowy, sulfonamidy)
 • obecność karboksyhemoglibiny, która powstaje w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, czyli potocznie mówiąc czadem
 • światło fluorescencyjne podnosi wartości saturacji
 • choroby płytki paznokciowej (grzybica) a w przypadku kobiet ciemny lakier na paznokciach

Czytaj też: Hipoksemia (niedobór tlenu we krwi) – przyczyny, leczenie, powikłania

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.