Witamina c lewoskrętna - właściwości

2016-06-14 11:45 Monika Majewska

Witamina C lewoskrętna ma właściwości lecznicze, a witamina C prawoskrętna nie działa lub jest wręcz szkodliwa - podają niektóre źródła. Tego typu twierdzenia są błędne i wynikają z niezrozumienia nazewnictwa. Przekonywanie, że lewoskrętna witamina C jest najzdrowsza, najlepiej przyswajalna i najskuteczniejsza w leczeniu różnych chorób, to czysty chwyt marketingowy. Wyjaśniamy, czym naprawdę jest witamina C lewoskrętna i jakie ma działanie.

Tylko witamina C lewoskrętna ma właściwości lecznicze. Jedynie witamina C lewoskrętna jest naturalna, najzdrowsza, najlepiej przyswajalna i najskuteczniejsza w leczeniu chorób - podają niektóre źródła. Z kolei prawoskrętna witamina C albo nie działa, albo jest wręcz szkodliwa, bo zakwasza organizm - dodają inni. W internecie można znaleźć także informacje, że w aptekach jest dostępna tylko "niedziałająca" lub "szkodliwa" prawoskrętna witamina C. Jednak twierdzenia te są nieprawdziwe i często wykorzystywane jako chwyt marketingowy. Witamina C reklamowana jako lewoskrętna kosztuje bowiem kilkadziesiąt razy więcej niż zwykła, apteczna witamina C i jest dostępna tylko w sklepach internetowych (i tylko w internecie reklamowana).

Posłuchaj o witaminie C lewoskrętnej. Co jest prawdą, a co mitem? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Lewoskrętna witamina C - fakty i mity

Witamina C, czyli kwas L-askorbinowy, jest prawoskrętna. Przekonanie, że jest odwrotnie, wynika z nieporozumienia. Litera "L" w nazwie kwas L-askorbinowy została bowiem błędnie utożsamiona z lewoskrętnością. W rzeczywistości litera "L" i pojęcie "lewoskrętność" oznaczają co innego. Aby to zrozumieć, należy poznać budowę kwasu askorbinowego.

Na cząsteczkę kwasu askorbinowego składa się sześć atomów węgla, osiem atomów wodoru i sześć atomów tlenu. Gdy narysujemy tę trójwymiarową cząsteczkę na płaszczyźnie w odpowiedni sposób, wtedy grupa atomów złożona z wodoru i tlenu może znaleźć się po prawej albo lewej stronie schematu.¹ W kwasie L-askorbinowym ta grupa atomów znajduje się po lewej stronie, stąd literka "L" w nazwie. W chemii wyrazem prawo- lub lewoskrętności kwasu askorbinowego są znaki (+) albo (-).

Cząsteczce, którą uznaje się za witaminę C, przypisuje się konfigurację L (mylnie i powszechnie utożsamianą z lewoskrętnością), oraz prawoskrętność (+).

Ważne

Witamina C lewoskrętna to chwyt marketingowy

Za witaminę C uznaje się jedynie konfigurację L kwasu askorbinowego, czyli kwas L-askorbinowy. Każda inna forma kwasu askorbinowego nie jest witaminą C, lecz zupełnie innym związkiem i nie może  być on nazywany ani sprzedawany jako witamina. Wszystkie witaminy C dostępne na rynku - niezależnie od zapewnień producentów - to kwas L-askorbinowy.

Witamina C - naturalna i sztuczna (syntetyczna)

Wiele mitów dotyczy także witaminy C naturalnej i sztucznej (syntetycznej). Niektórzy przekonują, że najzdrowsza jest naturalna witamina C (występująca np. w owocach), a ta sztuczna (syntetyczna), wyprodukowana w laboratorium, jest mniej wartościowa.

W tym przypadku nieporozumienie także wzięło się z błędnego zrozumienia pojęć. Syntetyczna nie oznacza bowiem "niewystępująca w przyrodzie", lecz "będąca efektem syntezy chemicznej". Z chemicznego punktu widzenia witamina C, która znajduje się w owocach czy warzywach, również jest syntetyczna, ponieważ powstała na drodze reakcji chemicznej z cukrów. W związku z tym niezależnie od tego, skąd pochodzi witamina C (z owoców czy z laboratorium), ma ona identyczną budowę i właściwości. Naukowcy zaobserwowano jednak większe przyswajanie kwasu askorbinowego z diety w porównaniu z przyjmowaniem czystej witaminy pochodzącej z suplementów. Do tego naturalnie występująca witamina C dłużej utrzymywała się w organizmie.

CZYTAJ WIĘCEJ>>>Witamina C - lepsze owoce niż suplementy

Bibliografia:

1. Dobosz A., Witamina C. Fakty i mity, "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 2016, nr 1

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
MR
|

Proszę wrócić do wiadomości ze szkoły....

MR
|

prosze wrócic do szkoły...

Tomasz Stogniew
|

Duchy i reinkarnacja oraz zjawiska paranormalne są faktem. Badania Olafa Blanke i Briana Coxa nic nie zmieniają ani CERNU. Miliony ludzi doswiadczyli niezwykłego i nie były to złudzenia ani halucynacje, urojenia, zwidy, DMT czy LSD, niedotlenienie mózgu ani wymysły, hemoglobina, tyle. I zrozum.

Tomasz Stogniew
|

To wszystko

Kristov76
|

1 kg kwasu askorbinowego = 5000 tabletek 200mg = 34zł
W aptece 50 sztuk 200mg = 4.28zł, za 5000 tabletek zapłacisz w aptece 428zł
I kto tu kogo robi w jajo ???

??????
|

W kwasie L-askorbinowym ta grupa atomów znajduje się po lewej stronie, stąd literka "L" w nazwie. W chemii wyrazem prawo- lub lewoskrętności kwasu askorbinowego są znaki (+) albo (-).

http://www.poradnikzdrowie..... A tu o co chodzi

Ewka
|

Brawo!!!Dziękuję za sprostowanie/wyklarowanie faktów!

Luke
|

To jakim związkiem jeżeli nie kwasem l-askorbinowym jest witamina C? ;)

groin
|

Witamina C występuje w postaci kwasu L-(+)- askorbinowego i jest prawoskrętna. Kwas D-askorbinowy nie jest witaminą, ale posiada takie same właściwości przeciwutleniające, co witamina C.

mozmacwin
|

Witam
NIe tylko wiarygodność. Przede wszystki znajomość faktów się kłania.W roku 1938 po raz pierwsz zsyntetyzowano kwas askorbinowy i będnie uznano go za witaminę C. Pauling dwukrotny laureat indywidualnej nagrody nobla wyraźnie w roku 1983 pokazał pomyłkę. To co nazywam witaminą C(kwas askorbinowy) pozbawione jest otuliny galaktozo proteidowej, przesączonej flawonoidami, likopenem,cynkiem, witaminą b2, b6.Poza tym posiad grupę wodorowo tlenową z prawej strony(w naturze jest ona po lewej stronie) Jak ktoś pisze że kwas askorbinowy i witamina C to to samo, to po prostu brak mu wiedzy tyle w temaci.