Rehabilitacja stacjonarna: rodzaje i czas trwania

2019-10-07 19:01

Rehabilitacja w warunkach stacjonarnych prowadzona jest na oddziałach szpitalnych i przeznaczona jest dla tych pacjentów, którzy potrzebują nie tylko usprawnienia, ale również - ze względu na stan zdrowia - wymagają całodobowej opieki medycznej.

Rehabilitacja stacjonarna
Autor: Getty images

Spis treści:

    1. Rehabilitacja stacjonarna: jak skorzystać?
    2. Jak wygląda przyjęcie na oddział rehabilitacji stacjonarnej?
    3. Rehabilitacja w szpitalu: rodzaje

Rehabilitacja stacjonarna to jedno ze świadczeń, refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W odróżnieniu od pozostałych typów rehabilitacji - w tym rehabilitacji w warunkach ambulatoryjnych i rehabilitacji na oddziale dziennym - kierowani są na nią pacjenci, którzy z różnych względów nie są samodzielni i wymagają stałego nadzoru, kontynuują leczenie i potrzebują ciągłej opieki lekarskiej. Na zabiegi kierowani są m.in. pacjenci bezpośrednio po urazach, operacjach czy amputacjach.

Rehabilitacja stacjonarna: jak skorzystać?

By móc skorzystać z zabiegów rehabilitacji w warunkach stacjonarnych, konieczne jest skierowanie na rehabilitację, wystawione przez lekarza specjalistę. Warto wiedzieć, że skierowanie na konkretny typ rehabilitacji stacjonarnej musi pochodzić od lekarza, który nie tylko ma podpisaną umowę z NFZ, ale również odpowiednią, właściwą dla danego problemu zdrowotnego, specjalizację.

Skierowanie ważne jest zwykle przez 30 dni (co zależy jednak od fazy choroby lub rodzaju urazu, jaki wymaga rehabilitacji, dlatego zawsze trzeba się upewnić, jak jest w danym przypadku).

Do skierowania powinna być dołączona kopia lub oryginał aktualnej dokumentacji medycznej, która potwierdza diagnozę.

Dobrze, jeśli wśród dokumentów jest karta leczenia szpitalnego, oraz wyniki badań wykonywanych w trakcie hospitalizacji - opisy zdjęć RTG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, czy dokumentacja medyczna z poradni specjalistycznej.

Czas trwania rehabilitacji określony jest przepisami, ale w razie konieczności może być przedłużona, wymaga to jednak pisemnej zgody dyrektora właściwego oddziału NFZ.

Jak wygląda przyjęcie na oddział rehabilitacji stacjonarnej?

Na tego typu rehabilitację można zostać przyjętym w trybie pilnym lub czekać na swoje miejsce w kolejce.

O przyjęciu na oddział rehabilitacji stacjonarnej ostatecznie decyduje jednak lekarz lub komisja lekarska z tego oddziału, na podstawie badania pacjenta oraz diagnozy, jaka znajduje się w dokumentacji.

W zależności od wymagań placówki skierowanie można wysłać pocztą lub dostarczyć do rejestracji. Pracownik rejestracji wpisuje pacjenta na listę i w odpowiednim terminie wzywa na komisję lekarską - jeśli wynik kwalifikacji jest pozytywny, ustalony zostaje termin przyjęcia na oddział.

Rehabilitacja w szpitalu: rodzaje

Warto wiedzieć, że rehabilitację stacjonarną prowadzą oddziały wyspecjalizowane w usprawnianiu pacjentów po różnych typach schorzeń i urazów. Dlatego też nie istnieje jeden typ rehabilitacji, lecz różne jej kategorie.

  • Rehabilitacja ogólnoustrojowa

Rehabilitacja ogólnoustrojowa trwa do 6 tygodni (w razie konieczności może zostać przedłużona), a zabiegi odbywają się 5 razy dziennie przez 6 dni w tygodniu. Skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową wystawić może lekarz z oddziału szpitalnego:

W przypadku, gdy chory cierpi na chorobę przewlekłą i jego stan się pogorszy, skierowanie wystawić może również lekarz z poradni rehabilitacyjnej, urazowo-ortopedycznej, neurologicznej, reumatologicznej.

  • Rehabilitacja pulmonologiczna

Rehabilitacja pulmonologiczna trwa do 3 tygodniu, zabiegi odbywają się średnio pięć razy dziennie przez 6 dni w tygodniu. Skierowanie na rehabilitację pulmonologiczną wystawić może lekarz z oddziału:

lub lekarz z poradni rehabilitacji, gruźlicy płuc i chorób płuc, alergologicznej, chirurgii klatki piersiowej.

  • Rehabilitacja kardiologiczna

Czas trwania rehabilitacji kardiologicznej zależy od stanu zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

  • rehabilitacja z chorobami współistniejącymi prowadzona jest przez pięć tygodni, sześć dni w tygodniu. Chory kierowany jest na nią bezpośrednio po wypisie ze szpitala lub w ciągu 56 dni od chwili wypisu
  • rehabilitacja kardiologiczna kategorii I - trwa do trzech tygodniu, zabiegi odbywają się przez 6 dni w tygodniu. Chory przyjmowany jest bezpośrednio po wypisie lub najpóźniej w ciągu 42 dni
  • rehabilitacja kardiologiczna kategorii II - trwa do dwóch tygodni, zabiegi odbywają się przez sześć dni w tygodniu. Pacjenta należy na nią przyjąć w ciągu 28 dni od chwili wypisu ze szpitala, gdzie był leczony z powodu ostrej fazy choroby.

Skierowanie na rehabilitację kardiologiczną wystawia lekarz z oddziału kardiologii, kardiochirurgii, chorób wewnętrznych, a także lekarz poradni kardiologii lub rehabilitacji.

  • Rehabilitacja neurologiczna

Czas jej trwania i rodzaj zabiegów zależy od stanu zdrowia pacjenta, a także od terminu, jaki upłynął od chwili wypisu z ośrodka, w którym leczono ostrą fazę choroby. Najkrótszy czas trwania to sześć tygodni, ale niektóre typy rehabilitacji neurologicznej - np. w przypadku zaburzeń funkcji mózgu - prowadzone są nawet przez 16 tygodni.

Skierowanie wystawia lekarz z oddziału

  • anestezjologii i intensywnej terapii,
  • neurologii,
  • neurochirurgii,
  • chirurgii ogólnej
  • ortopedii i traumatologii,
  • chorób zakaźnych,
  • chorób wewnętrznych,

lub lekarz z poradni specjalistycznej rehabilitacyjnej, neurologicznej, neurochirurgicznej, chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedycznej.

Przeczytaj reż: