Karta Dużej Rodziny to bonusy także dla seniorów. Co można zyskać?

2019-10-10 10:53 Paweł Dombrowski

Karta Dużej Rodziny - po zmianie przepisów - może być przyznana każdemu, kto kiedykolwiek miał na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. To szansa na oszczędności również dla dzisiejszych seniorów.

Spis treści:

  1. Karta Dużej Rodziny: co daje seniorom? Aktualna lista partnerów KDR
  2. Karta Dużej Rodziny: jak ją wyrobić? Ile to kosztuje? Jak z niej korzystać?

Karta Dużej Rodziny dostępna jest coraz większej liczbie osób. Nowelizacja Ustawy o Karcie Dużej Rodziny z dniem 1 stycznia 2019 r. rozszerzyła grono uprawnionych do posługiwania się KDR.

Dziś może z niej dożywotnio korzystać każdy, kto kiedykolwiek – a więc obecnie lub w przeszłości – miał na wychowaniu co najmniej troje dzieci. Może to być zarówno ojciec czy matka, jak i ojczym lub macocha. Z uprawnienia do Karty Dużej Rodziny wyłącza jedynie pozbawienie władzy rodzicielskiej albo ograniczenie jej wskutek umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.

Karta Dużej Rodziny: co daje seniorom? Aktualna lista partnerów KDR

Karta Dużej Rodziny daje ulgi na przejazdy kolejowe – 37% w przypadku biletów jednorazowych oraz 49% w przypadku biletów miesięcznych. To dobra wiadomość zwłaszcza dla młodych seniorów, którym nie przysługują inne ulgi związane z wiekiem. Gwarantuje ponadto 50-procentową zniżkę w opłacie za wydanie paszportu.

Docenią to nie tylko osoby odbywające dalekie wyjazdy turystyczne, ale i rodzicie dorosłych już dzieci, które wyjechały z Polski (choćby za pracą) poza Strefę Schengen. Trzecia ważna grupa zniżek to rabaty na 2,5 tys. stacji benzynowych Orlen, Lotos, Shell i Bliska. W związku z wysokimi cenami paliw rabat od 8 do 10 groszy na litrze to sprawa o szczególnym znaczeniu dla portfela.

Poza tym na terenie kraju funkcjonuje ok. 23 tys. partnerów Karty Dużej Rodziny, czyli podmiotów oferujących posiadaczom KDR mniejsze i większe zniżki – przeważnie w zakresie od 5 do 20% w porównaniu do cen regularnych.

Co wśród nich znajdziemy? 1000 sklepów spożywczych i 2000 tych z artykułami przemysłowymi, oferujących m.in. odzież i obuwie (aż 1400), sprzęt RTV i AGD, artykuły motoryzacyjne czy chemię gospodarczą. 250 sklepów internetowych o zróżnicowanym profilu działalności.

Ponad 600 sklepów stacjonarnych i marketów oferujących artykuły remontowo-budowlane i wyposażenie mieszkań. Warto w tym miejscu podkreślić, że PGNiG oferuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny nawet 3 tys. dopłaty do zakupu nowego kotła gazowego.

Do partnerów KDR należy też 6500 małych i dużych przedsiębiorstw usługowych, m.in. banków, firm ubezpieczeniowych (przykładowo w PZU zniżki od 10 do 30% przy zakupie ubezpieczeń), kancelarii prawnych i biur rachunkowo-księgowych, ponadto zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, warsztatów samochodowych i naprawczych, firm remontowo-budowlanych oraz ekip sprzątających.

Czytaj też:

Karta seniora: do czego uprawnia i jak ją wyrobić?

Uniwersytet Trzeciego Wieku: co oferuje i jak się zapisać na zajęcia?

Jak wygląda kondycja Polaków po 65. roku życia?

Odrębne grupy tworzą transportowcy – m.in. korporacje taksówkarskie i operatorzy busów. Dla posiadaczy KDR tańsze są też przeloty samolotem – LOT oferuje 10% rabatu przy zakupie biletów lotniczych i wiele tańszych o 50% usług dodatkowych. Zniżki przygotowali także przedsiębiorcy z obszaru łączności, w tym liczni w całym kraju (2300 adresów) przedstawiciele największych firm telekomunikacyjnych.

W programie Karty Dużej Rodziny uczestniczy ponadto ponad 1200 przychodni, gabinetów lekarskich i innych usługodawców medycznych (m.in. pracowni rehabilitacji), a także bez mała 700 aptek oraz sklepów medycznych i rehabilitacyjnych.

Karta Dużej Rodziny honorowana jest w 2000 podmiotów związanych z edukacją, również oferujących szkolenia czy lekcje indywidualne. Do partnerów KRD należy też niemal 600 instytucji kultury – muzeów, galerii sztuki, teatrów dramatycznych i operowych, filharmonii i kin, a także ośrodków kultury o bogatej nieraz ofercie.

Ponad 500 sklepów sportowych. Aż 56 biur podróży. Niemal 600 ośrodków wypoczynkowych, ponad 700 ośrodków sportu i rekreacji oraz prawie 400 placówek świadczących usługi sportowe różnego typu. Wreszcie – niemal 500 barów, 550 restauracji, ponad 600 kawiarni i 230 innych punktów gastronomicznych, także o przystępnym poziomie cen.

Pełna, aktualna lista partnerów KDR – punktów honorujących Kartę Dużej Rodziny znajduje się na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr . Umieszczona tam wyszukiwarka pozwala w prosty i wygodny sposób zarówno wyszukać podmioty z interesującej nas kategorii, jak i (dzięki mapie) poznać różnego typu partnerów KDR z najbliższej okolicy.

Punkty oferujące zniżki dla posiadaczy KDR są ponadto oznaczone naklejkami „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”

Karta Dużej Rodziny: jak ją wyrobić? Ile to kosztuje? Jak z niej korzystać?

Karty wydawane są przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wniosek o KDR należy złożyć w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania (bez względu na miejsce zameldowania), w instytucji zajmującej się KDR – informację na ten temat można uzyskać w urzędzie gminy.

Formularz wniosku można otrzymać w urzędzie albo pobrać ze strony https://www.gov.pl/web/rodzina/wniosek-o-przyznanie-karty-duzej-rodziniy-lub-wydanie-duplikatu. Wniosek o KDR można także składać online – w serwisie Emp@tia prowadzonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W tym przypadku niezbędne jest jednak posiadanie podpisu elektronicznego albo (bezpłatnego) profilu zaufanego.

Karta Dużej Rodziny zależnie od życzenia użytkownika może mu zostać wydana w postaci tradycyjnej (wówczas będzie przypominać plastikową kartę płatniczą albo legitymację ZUS) lub elektronicznej (do prezentowania na urządzeniach mobilnych, przede wszystkim na smartfonach).

Wystawienie pierwszej karty – bez względu na wybraną formę – jest nieodpłatne. Wydanie drugiej (tzn. duplikatu albo karty w innej formie niż pierwsza, odpowiednio: elektronicznej lub tradycyjnej) wymaga opłaty w kwocie ok. 9 zł.

Czytaj też:

Geriatra - lekarz dla seniora. Czum się zajmuje?

Dieta dla seniora: co powinny jeść osoby starsze?

Badania profilaktyczne po 60. roku życia

O autorze
Paweł Dombrowski
Paweł Dombrowski
Politolog, absolwent interdyscyplinarnych studiów politologiczno-socjologicznych na kierunku Polityka społeczna (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego). W publicystyce zajmuje się przede wszystkim szeroko rozumianą tematyką gerontologiczną.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE