Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust - czy to objaw choroby?

Nieprzyjemny zapach z ust może być pierwszym objawem wrzodów, choroby nerek lub cukrzycy. Czy wiesz, jakie są najczęstsze przyczyny brzydkiego zapachu z jamy ustnej? Nie lekceważ go, gdyż może sygnalizować początek choroby.

Brzydki zapach z ust jest najczęściej skutkiem niedostatecznej higieny jamy ustnej. Jeśli zęby są zdrowe, niemiła woń może pochodzić z przestrzeni międzyzębowych, których się nie nitkuje. Powodem mogą być nieszczelności pod koronami zębowymi, choroby dziąseł (szczególnie paradontoza daje charakterystyczny zapach nieświeżego mięsa) i kamień na zębach.

Spis treści

  1. Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust
  2. Brzydki zapach z ust to objaw jakiej choroby?
Posłuchaj, czy nieprzyjemny zapach z ust to objaw choroby. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust

Aby pozbyć się kłopotu, należy wyleczyć schorzenia zębów i dziąseł. Nieprzyjemny zapach może też pochodzić z grzbietu języka, gdzie gromadzi się złuszczony nabłonek i fermentują bakterie obecne w jamie ustnej. Język należy czyścić specjalną łopatką, a usta płukać płynami stomatologicznymi.

Przykra woń może pochodzić z migdałków zmienionych przez częste anginy. Są w nich nisze, w których gromadzą się resztki jedzenia. Gdy pod wpływem bakterii rozkładają się, w oddechu czuć zgniliznę.

Jeśli płukanie gardła nie daje dobrego efektu, laryngolog może zaproponować usunięcie migdałków. Inną przyczyną przykrego oddechu jest głodzenie się. Już po kilku godzinach unikania jedzenia i picia może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust związany z metabolizmem drobnoustrojów fizjologicznie bytujących w naszych ustach. Rozwiązaniem jest unikanie długich przerw w jedzeniu, picie wody z cytryną.

Brzydki zapach z ust to objaw jakiej choroby?

Woń owoców (sfermentowanych jabłek lub acetonu) w wydychanym powietrzu świadczy o nierozpoznanej lub źle leczonej cukrzycy.

Stęchły, słodkawy zapach (tzw. zapach świeżej ziemi) z ust towarzyszy chorobom wątroby, może też występować przy refluksie żołądkowo-przełykowym.

Niemiła woń, która pojawia się razem z bólami brzucha, sugeruje wrzody żołądka lub dwunastnicy.

Konieczna jest wizyta u gastrologa, wykonanie USG brzucha, czasem gastroskopii i przyjmowanie odpowiednich leków. Ropne zapalenie zatok może być przyczyną pojawienia się w wydychanym powietrzu zapachu zgniłego mięsa. Jedynym rozwiązaniem takiego problemu jest wyleczenie podstawowej choroby.

Zapach amoniaku w oddechu świadczy o chorobie nerek, której zwykle towarzyszą niewydolność krążenia, świąd skóry i zaburzenia elektrolitowe.

Czytaj też:

Higiena jamy ustnej

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
kasia
|

same niedorozwoje.nie rozumiem co w tym smiesznego

Ania
|

A ja polecam higienę.

śliski
|

Taaa, a ja na smrodzik członka polecam wodę. wodę z mydłem.wodę z mydłem często.

Basia
|

na nie przyjemny zapach z pochwy polecam abiofem bardzo skuteczny, pisze tylko o tym ponieważ wiem , że wiele kobie wstydzi się tego problemu, a nie ma czego jest nas wiele