PIGUŁKA GWAŁTU: objawy. Działanie GHB

Pigułka gwałtu (inaczej substancja GHB) służy do obezwładnienia niczego nieświadomej ofiary i jej seksualnego wykorzystania. Najczęściej wrzucana jest do drinków na imprezach w klubach i dyskotece. Ofiara nic nie pamięta i nie wie, co się z nią działo przez ostatnie godziny. Jak nie stać się ofiarą gwałtu? Jak rozpoznać drink z GHB? Jakie są objawy po zażyciu pigułki gwałtu?

Pigułka gwałtu czyli substancja GHB (kwas gamma-hydroksymasłowy) to substancja chemiczna, która występuje w organizmie w znikomych ilościach – jej stężenie w osoczu wynosi 0,1 mg/l. Kwas gammahydroksymasłowy (GHB) jest bezbarwny, nie ma zapachu ani smaku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, sokach, piwie, drinkach. Zaczyna działać po 15-30 minutach od zażycia. Osoba, która go przyjęła w dużych dawkach może stracić świadomość na kilka godzin (zwykle od 3 do 6).

Ofiary pigułki gwałtu to nie tylko kobiety, choć w przypadku poszkodowanych mężczyzn częściej chodzi o przestępstwa finansowe niż seksualne.

Narkotyk jest trudny do wykrycia - we krwi pozostaje około 8 godzin, w moczu - około 12, dlatego dokonanie przestępstwa tego typu trudno udowodnić na podstawie wyników badań. Przestępca zwykle wrzuca GHB do szklanki potencjalnej ofiary, a kiedy ta staje się zamroczona, łatwo ją wyprowadzić z zatłoczonego lokalu pod pozorem udzielenia pomocy. I taki najczęściej jest schemat przestępstw dokonywanych przy jej użyciu.

Posłuchaj o pigułce gwałtu. Poznaj działanie GHB. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Pigułka gwałtu: objawy po zażyciu GHB

To, jakie objawy wystąpią po zażyciu GHB zależy w dużym stopniu od indywidualnej wrażliwości. U jednej osoby kilka mililitrów GHB może wywołać objawy jak przy upojeniu alkoholowym, a dla innej taka sama dawka będzie śmiertelna. Poza tym alkohol, z którym często jest podawana, nasila działanie tej substancji.

W skrajnych przypadkach przedawkowanie GHB może skończyć się śmiertelnym zatruciem.

GHB jest neuroprzekaźnikiem, który wspomaga uwalnianie dopaminy, co sprawia, że bywa wykorzystywany w celach rekreacyjnych. W małych ilościach (do 1 g) relaksuje i poprawia nastrój, efekty jego działania są podobne do alkoholu. Większe dawki, do 2,5 g, mogą wywołać zawroty głowy, złe samopoczucie i wymioty, senność. Objawy zatrucia GHB:

Skutki zażycia pigułki gwałtu

Po zażyciu pigułki gwałtu ofiara jest całkowicie bezwolna, niezdolna do podejmowania decyzji. GHB może powodować częściową lub całkowitą utratę przytomności. Skutkiem zażycia kwasu gammahydroksymasłowego jest również okresowa amnezja obejmująca czas działania tabletki gwałtu.

Pigułka gwałtu: jak nie stać się ofiarą?

  • nie chodź sama na imprezy,
  • nie pozostawiaj na imprezie otwartego napoju bez opieki,
  • zachowaj umiar w piciu alkoholu (wiele z gwałtów na randce zachodzi u ofiar w stanie upojenia alkoholowego),
  • jeśli źle się poczujesz zwróć się o pomoc do zaufanej osoby lub ochroniarza,
  • unikaj ciemnych miejsc (ofiara pod wpływem tabletki gwałtu często jest gotowa opuścić imprezę z pierwszą napotkaną osobą).
Warto wiedzieć

Lakier do paznokci, który wykrywa pigułkę gwałtu

Wystarczy zanurzyć palec w podejrzanym drinku, by sprawdzić, czy ktoś nie dosypał do niego substancji, która powoduje „urwanie się filmu” – ten wynalazek studentów North Carolina State University w Stanach Zjednoczonych przeszedł ostatnie pomyślnie próby. Lakier, który zmienia kolor, jeśli drink jest podejrzany, ma być niebawem dostępny na rynku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Daka
|

Odezwij się na temperator(małpa)interia.pl
Wiem co się stało.

AniaK
|

Chyba najgorszy wróg nie przyjaciółka...zabawne, jak u nas łatwo się rzuca tym słowem "przyjaźń"... Współczuję takich pseudoprzyjaciół...

maj
|

Mnie podała kilkakrotnie pigułkę najlepsza przyjaciółka . Nic nie wskazywało na to ze mnie szprycuje tym swiństwem. Scenariusz zawsze był ten sam. Jesteśmy razem rozmawiamy pijemy kawe drinka /jak to bywa u znajomych/ I bach. Potem sa tylko migawki,samochód,jazda po mieście z nia i jakimiś obcymi ludźmi.Dokumenty ,podpisy wkońcu gwałt zdjęcia i cisza. Siedzimy znów na kanapie kawa goraca jakbym nigdzie nie wychodziła. Po jakimś czasie obrazy są wyrźne .Mam niemal pewność że to się nie działo w ciagu jednego dnia. Ona wszystkiemu zaprzecza. W tym samym czasie rozpoznaję męzczyzn z samochodu.Upewnoam się ze nie mam zwidów. Ta historia zdaje się nie mieć końca. Jak mozna się bronić przed czymś co serwuje nam blska osoba w zaciszu domowym. Kto w takiej sytuacji może pomódz? Zycie po podaniu GHB to koszmar który nie ma końca. Z uwagi na całkowitą utratę pamięci można być nieświadomą ofiarą wielokrotnie.

mysliciel
|

..są latwo dostępne....zdarza się że dobrzy znajomi{również kobiety,dziewczyny}mogą zakupić takie "lekarstwo".Jednak nie są skłonni podzielić się gdzie kupują.Ale też takie pigułki zażywają osoby do innych celów...egzaminy,stres,w sporcie.
Jestem przekonany,że powinno się znać takie miejsca gdzie koleżanki,koledzy kupują takie lekarstwa.Bo inaczej sprawy podobne są u nie znanych osób.A często na dyskoteki,przyjęcia idziemy,spotykamy osoby,które mogą się wzajemnie "opiekować".

Anastazja
|

Proszę o pomoc, nie wiem czy ktoś mi wrzucił do napoju pigułkę czy to już moje chore wymysły. W ostatnim czasie byłam na weselu u mojej koleżanki, do 24 było wszystko ok, a po tej godzinie nie mam pojęcia co się ze mną działo. Mianowice nie wiem z kim rozmawiałam co robiłam i gdzie byłam. Piłam alkohol- na takich uroczystościach to normalne- ale nie w takich ilościach żeby na sześc godzin stracic kontrole nad sobą. Pamiętam tylko krótkie urywki, że siedzę gdzieś poza miejscem imprezy z chłopakiem, którego nie znam. Świadkowie mówią, że dziwnie się zachowywałam miałam w sobie bardzo dużo energi, nic do mnie nie docierało i cały czas gdzieś chodziłam, nie wyglądałam na osobe która dużo wypiła, rano bardzo bolał mnie brzuch, czuje że coś tego wieczoru mi sie stało ale nie jestem w stanie powiedziec co, mam strasznego doła,nie wiem czy ktoś mi czegoś dosypał czy to już moja chora wyobraźnia zaczyna działac i szukam wszędzie wyjaśnienia. Nie raz się napiłam, ale nigdy nie straciłam świadomości co robie i co się ze mną dzieje. Zawsze potrafiłam nad tym wszystkim zapanowac. Proszę Was o radę i chociaż kilka wskazówek i czy moje amnezja ma związek z GHB.

kicia17
|

W wakacje na dyskotece wzięłam 2-3 łyki drinka od obcego kolesia, 20 minut później, kiedy nogi się uginały pode mną coraz bardziej, wylądowałam na ziemi - na całe moje szczęście barman i ochroniarz podeszli szybciej niż potencjalny gwałciciel. Potem pamiętam jak leżę na jakiejś kanapie, jakiś facet w gumowych rękawiczkach świeci mi latarką po oczach, potem jak koledzy wynoszą mnie z klubu, a potem jak "siedzę" na krawężniku przed klubem. Bardzo charakterystycznym objawem było to że kolega do mnie mówił i ja to słyszałam, ale nie miałam takiej "myśli" że muszę mu odpowiedzieć. Wszystko do mnie docierało, on się pytał co się stało i jak się czuję a ja nie czułam potrzeby odpowiadania mu. Bardzo ciężko to uczucie opisać, do tego straszne rozluźnienie mięśni - pan w rękawiczkach podawał mi wodę a ja nie miałam siły podnieść jej do ust. Po godzinie, byłam w stanie dojść do hotelu, może po 3 było już dość dobrze - no może oprócz psychiki bo odkąd wróciła mi umiejętność jako takiego myślenia, cały czas płakałam...

Dziewczyny uważajcie na siebie! Dla mnie to skończyło się szczęśliwie, jednak mogło się skończyć dużo gorzej!
Faceci - to szczyt desperacji próbować wykorzystać dziewczynę w ten sposób...

Beatrycze
|

Dla mnie przerażające jest to że pigułki gwałtu są łatwodostępne!! Trzeba naprawdę uważać na ! Gdyby ktoś więcej chciał przeczytać na ten temat polecam ten art: http://e-prawnik.pl/artykul...

pele
|

Polecam jedyną książkę nt. pigułki gwałtu w Polsce dostępną na maternus.pl. Kompendium wiedzy wydane przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. "Wokół pigułki gwałtu" autorstwa PT Nowakowskiego