PIGUŁKA GWAŁTU: objawy. Działanie GHB

Pigułka gwałtu (inaczej substancja GHB) służy do obezwładnienia niczego nieświadomej ofiary i jej seksualnego wykorzystania. Najczęściej wrzucana jest do drinków na imprezach w klubach i dyskotece. Ofiara nic nie pamięta i nie wie, co się z nią działo przez ostatnie godziny. Jak nie stać się ofiarą gwałtu? Jak rozpoznać drink z GHB? Jakie są objawy po zażyciu pigułki gwałtu?

Pigułka gwałtu czyli substancja GHB (kwas gamma-hydroksymasłowy) to substancja chemiczna, która występuje w organizmie w znikomych ilościach – jej stężenie w osoczu wynosi 0,1 mg/l. Kwas gammahydroksymasłowy (GHB) jest bezbarwny, nie ma zapachu ani smaku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, sokach, piwie, drinkach. Zaczyna działać po 15-30 minutach od zażycia. Osoba, która go przyjęła w dużych dawkach może stracić świadomość na kilka godzin (zwykle od 3 do 6).

Depresja - choroba śmiertelna

Ofiary pigułki gwałtu to nie tylko kobiety, choć w przypadku poszkodowanych mężczyzn częściej chodzi o przestępstwa finansowe niż seksualne.

Narkotyk jest trudny do wykrycia - we krwi pozostaje około 8 godzin, w moczu - około 12, dlatego dokonanie przestępstwa tego typu trudno udowodnić na podstawie wyników badań. Przestępca zwykle wrzuca GHB do szklanki potencjalnej ofiary, a kiedy ta staje się zamroczona, łatwo ją wyprowadzić z zatłoczonego lokalu pod pozorem udzielenia pomocy. I taki najczęściej jest schemat przestępstw dokonywanych przy jej użyciu.

Pigułka gwałtu: objawy po zażyciu GHB

To, jakie objawy wystąpią po zażyciu GHB zależy w dużym stopniu od indywidualnej wrażliwości. U jednej osoby kilka mililitrów GHB może wywołać objawy jak przy upojeniu alkoholowym, a dla innej taka sama dawka będzie śmiertelna. Poza tym alkohol, z którym często jest podawana, nasila działanie tej substancji.

W skrajnych przypadkach przedawkowanie GHB może skończyć się śmiertelnym zatruciem.

GHB jest neuroprzekaźnikiem, który wspomaga uwalnianie dopaminy, co sprawia, że bywa wykorzystywany w celach rekreacyjnych. W małych ilościach (do 1 g) relaksuje i poprawia nastrój, efekty jego działania są podobne do alkoholu. Większe dawki, do 2,5 g, mogą wywołać zawroty głowy, złe samopoczucie i wymioty, senność. Objawy zatrucia GHB:

Skutki zażycia pigułki gwałtu

Po zażyciu pigułki gwałtu ofiara jest całkowicie bezwolna, niezdolna do podejmowania decyzji. GHB może powodować częściową lub całkowitą utratę przytomności. Skutkiem zażycia kwasu gammahydroksymasłowego jest również okresowa amnezja obejmująca czas działania tabletki gwałtu.

Pigułka gwałtu: jak nie stać się ofiarą?

  • nie chodź sama na imprezy,
  • nie pozostawiaj na imprezie otwartego napoju bez opieki,
  • zachowaj umiar w piciu alkoholu (wiele z gwałtów na randce zachodzi u ofiar w stanie upojenia alkoholowego),
  • jeśli źle się poczujesz zwróć się o pomoc do zaufanej osoby lub ochroniarza,
  • unikaj ciemnych miejsc (ofiara pod wpływem tabletki gwałtu często jest gotowa opuścić imprezę z pierwszą napotkaną osobą).
Warto wiedzieć

Lakier do paznokci, który wykrywa pigułkę gwałtu

Wystarczy zanurzyć palec w podejrzanym drinku, by sprawdzić, czy ktoś nie dosypał do niego substancji, która powoduje „urwanie się filmu” – ten wynalazek studentów North Carolina State University w Stanach Zjednoczonych przeszedł ostatnie pomyślnie próby. Lakier, który zmienia kolor, jeśli drink jest podejrzany, ma być niebawem dostępny na rynku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.