Ból ręki po szczepieniu na COVID-19 – jak go złagodzić? 6 skutecznych sposobów

2021-07-14 10:12

Ból ręki po szczepieniu na COVID-19 to jeden z możliwych łagodnych odczynów poszczepiennych - niegroźny, acz dokuczliwy. I chociaż występuje stosunkowo często, istnieją metody, by sobie z nim łatwo poradzić. Jak uniknąć bólu ręki po szczepieniu, co zrobić, gdy pojawi się obrzęk lub zaczerwienienie? Oto 6 sprawdzonych sposobów.

Ból ręki po szczepieniu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dlaczego po szczepieniu boli ręka? 
  2. Sposoby na ból ręki po szczepieniu 

Dlaczego po szczepieniu boli ręka? 

Ból ramienia i obrzęk w miejscu zastrzyku to jedna z możliwych reakcji układu odpornościowego na szczepionkę. Szczepionka podawana jest domięśniowo, w największy mięsień (naramienny). Wkłucie igły miejscowo uszkadza tkankę, przez co w miejscu zastrzyku może rozwinąć się niewielki stan zapalny, któremu może towarzyszyć obrzęk i zaczerwienienie.

Ponieważ ból ręki po szczepieniu zaliczany jest do bardzo częstych niepożądanych odczynów poszczepiennych, warto wiedzieć, jak go uniknąć lub zmniejszyć dokuczliwe objawy, jeśli się pojawi.

Gen. Grzegorz Gielerak: Nie będę apelował o szczepienie dzieci [Super Raport]

Sposoby na ból ręki po szczepieniu 

  • Właściwe ramię do szczepienia. Jeszcze przed szczepieniem zdecyduj, w które ramię otrzymasz zastrzyk. Wbrew pozorom ta decyzja nie jest bez znaczenia: lepiej dostać szczepionkę w ramię, które nie jest dominujące (w razie gdyby wystąpił ból lub obrzęk, łatwiej będzie ci funkcjonować). Przed podjęciem decyzji warto też wziąć pod uwagę sposób spania: jeśli zwykle do snu układasz się na prawym boku, lepszym wyborem na podanie szczepionki będzie lewe ramię – nawet jeśli zacznie boleć, w trakcie snu nie będziesz uciskać miejsca wkłucia.
  • Rozluźnione mięśnie w trakcie zastrzyku. Samo szczepienie trwa kilka sekund – w tym czasie nie napinaj ramienia, gdyż im bardziej napięte mięśnie, tym wyższe prawdopodobieństwo obrzęku i stanu zapalnego. Trzymaj rękę luźno, w naturalnej pozycji, opuszczoną i opartą na kolanie lub ułożoną na oparciu krzesła.
  • Proste ćwiczenia na ból ręki. „Rozruszanie” ramienia tuż po zastrzyku zmniejsza uczucie bólu i zwiększa przepływ krwi. Rękę można utrzymać w ruchu wykonując codzienne czynności, ale jest też kilka ćwiczeń, które w tym pomogą. Warto więc unosić ramię w bok i nad głowę (np. trzymając w ręku gazetę), rozciągać ramiona, czy lekko je unieść i odwodzić do tyłu o 90 stopni.
  • Chłodny kompres. Warto to zrobić, jeśli ramię od razu po zastrzyku zaczyna boleć. Chłód zmniejszy obrzęk spowodowany rozwijającym się stanem zapalnym (w podobny sposób jak np. przy stłuczeniu kolana). Ale uwaga – ten sposób jest najskuteczniejszy, gdy zostanie zastosowany jak najszybciej.
  • Okład z sody oczyszczonejGdy w miejscu szczepienia pojawi się zaczerwienienie i obrzęk, warto wykonać okład z sody oczyszczonej – wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę sody w 200 ml wody, nasączyć tym płynem gazik lub czystą ściereczkę, odcisnąć nadmiar i przyłożyć do skóry, a następnie lekko zabandażować bandażem (nie elastycznym). Po kilkudziesięciu minutach, gdy okład wyschnie, można go zdjąć.
  • Leki przeciwbólowe. By zmniejszyć ból i obrzęk możesz również zażyć któryś z zalecanych w takim przypadku leków przeciwbólowych bez recepty – zawierających paracetamol lub ibuprofen – w dawce zalecanej w ulotce leku.

Choroby zakaźne - test wiedzy

Pytanie 1 z 19
Salmonella typhi to bakterie wywołujące: