Ból i świąd odbytu, hemoroidy, krwawienie z odbytu leczy proktolog

Proktolog to lekarz zajmujący się schorzeniami odbytu i odbytnicy. Niestety, wciąż uważamy tego typu dolegliwości za wstydliwe i wolimy cierpieć, niż odwiedzić specjalistę. Zmień to i wybierz się do lekarza, gdy odczuwasz ból i świąd odbytu, krwawienia z odbytu czy objawy hemoroidów.

Proktolog to lekarz, który zajmuje się problemami związanymi z dolnym odcinkiem układu pokarmowego - jego specjalnością są choroby jelita grubego i odbytnicy. Jeśli dokucza ci świąd odbytu, ból odbytu, męczą cię hemoroidy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza - nie tylko dlatego, żeby upewnić się, że za dolegliwościami, które wyjątkowo uprzykrzają życie, nie kryje się jakaś poważna choroba. Ale przede wszystkim dlatego, że sprawnie funkcjonująca odbytnica to lepsza jakość życia. Poza tym, jak w przypadku każdej choroby - im wcześniejsze jej stadium, tym łatwiejsza do wyleczenia!

Jakie dolegliwości diagnozuje i leczy proktolog?

 • Ból odbytu

Do proktologa trzeba się zgłosić zawsze, gdy dokucza nam ból w okolicach odbytu. Mogą go powodować np. ropnie, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, infekcyjne zapalenie odbytu, zapalenie prostaty, zapalenie macicy, endometrioza, ciąża pozamaciczna oraz zapalenie wyrostka robaczkowego. Ból odbytu (zwykle bardzo dotkliwy) towarzyszy wypadaniu i szczelinie odbytu czy odbytnicy. W każdym przypadku właściwą diagnozę może postawić tylko doświadczony specjalista.

 • Świąd odbytu

To dolegliwość, z którą boryka się ok. 5 proc. populacji. Osoby te także nie powinny zwlekać z wizytą u specjalisty. Nie zawsze udaje się ustalić przyczynę świądu odbytu. Lekarze sądzą, że na jego powstanie może mieć wpływ m.in. niedobór witaminy A lub niedobór witaminy D. Warto to sprawdzić.

 • Hemoroidy - żylaki odbytu

Hemoroidy to najczęstszy powód wizyt u proktologa. Z powodu hemoroidów cierpi 30-60 proc. poppacji. Objawami choroby są:

 • krwawienia z odbytu
 • uczucie niepełnego wypróżnienia
 • świąd
 • pieczenie
 • ból okolicy odbytu
 • wypadanie guzków hemoroidalnych

Wyróżnia się 4 stadia choroby. Pierwsze dwa są zwykle leczone zachowawczo: istotna jest bogatoresztkowa dieta, picie dużej ilości płynów, niedopuszczanie do zaparć, a także miejscowe stosowanie maści i czopków. W leczeniu 3. i 4. stadium choroby wykonuje się zabiegi skleroterapii (w skórę wokół chorego guzka wstrzykuje się substancję, która powoduje powstanie zakrzepu; niedożywiony, niedotleniony guz odpada), stosuje się diatermie jednobiegunowe i niskonapięciowe (czyli wykorzystuje działania prądu), a także krioterapię (zamrożenie  guzka, co powoduje jego martwicę), koagpację w podczerwieni (guzek zostaje zniszczony przez wysoką temperaturę) lub laser. 5-10 proc. chorych wymaga zabiegu operacyjnego.

Dokładna diagnostyka chorób odbytu

Podstawowym badaniem jest badanie per rectum, czyli przez odbyt. Jeśli zachodzi potrzeba, zleca się badania dodatkowe:

 • Anoskopia - polega na oglądaniu końcowego odcinka odbytnicy za pomocą wziernika, tzw. anoskopu. W czasie badania lekarz może wykonać proste zabiegi terapeutyczne, a także pobrać wycinek do badania mikroskopowego.
 • Rektoskopia - to wziernikowanie; pozwala obejrzeć jelito na długości ok. 30 cm.
 • Kolonoskopia - za pomocą długiego, cienkiego wziernika wykorzystującego technikę światłowodów bada się jelito grube na całej długości.
 • USG transrektalne (TRUS) - polega na wprowadzeniu do odbytnicy sondy USG; można w ten sposób wykryć patologie w obrębie ściany odbytnicy i tkanek ją otaczających.
 • Próba Valsalvy - pacjent wykonuje specjalne ćwiczenie, które powoduje zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, przypominające parcie na stolec. W ten sposób lekarz może zaobserwować, czy  dochodzi wtedy do wypadania guzków hemoroidalnych.
 • Manometria odbytowo-odbytnicza - to pomiar ciśnienia oceniający funkcję zwieraczy.
 • Wlew doodbytniczy - to seria zdjęć RTG wykonywanych po wprowadzeniu do wnętrza jelita środka kontrastowego.
Ważne

Co to są hemoroidy

To naturalne, małe, wypełniające się krwią struktury (przypominające poduszeczki), które znajdują się wewnątrz kanału odbytu. Nazywane są również guzkami krwawniczymi. Wraz z mięśniami zwieracza utrzymują szczelność odbytu (dotyczy to zwłaszcza gazów). Gdy przychodzi pora oddania stolca, zwieracze odbytu rozluźniają się, a krew z guzków hemoroidalnych odpływa.

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego może rozwijać się podstępnie, dając objawy podobne do choroby hemoroidalnej! Wczesne wykrycie nowotworu daje pełne szanse na wyleczenie. Im później postawiona diagnoza - tym gorsze rokowania. Warto więc zgłosić się do udziału w Programie Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego. Program obejmuje pobranie próbki kału i zbadanie, czy nie zawiera krwi, oraz kolonoskopię, czyli przezodbytnicze badanie jelita grubego za pomocą specjalnego wziernika.

Sposoby leczenia hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. Nieleczone żylaki odbytu mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego warto i trzeba je leczyć. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia hemoroidów. Posłuchaj naszego eksperta - chirurga Jacka Waligóry ze Szpitala Medicover w Warszawie.

Sposoby leczenia hemoroidów

1) Aesculan (62,5 mg + 5 mg)/g, maść doodbytnicza, lek dostępny bez recepty.

Skład:1 g maści zawiera substancje czynne:- 62,5 mg wyciągu suchego z Aesculus hippocastanum L., cortex, kora (kora kasztanowca) (40-90:1).Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: metanol 90 % (v/v).- 5 mg lidokainy chlorowodorku (Lidocaini hydrochloridum).

Substancje pomocnicze: bronopol, lanolina, tanina, olejek eteryczny rumiankowy, makrogol 300, wazelina biała, parafina ciekła, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania:Aesculan stosowany jest tradycyjnie u dorosłych w chorobie hemoroidalnej.

Dawkowanie:Dorośli: o ile lekarz nie zaleci inaczej, należy za pomocą załączonej kaniuli nałożyć maść na chore miejsce lub wcisnąć do odbytnicy ok. 0,5 - 1,0 g (pasmo maści o długości ok. 2 cm), 2 - 3 razy dziennie, aż do ustąpienia ostrych objawów. Następnie dawkę można zmniejszyć stosując maść raz na dobę. Preparat należy stosować do ustąpienia objawów.

Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu nie ma poprawy lub gdy nastąpi zaostrzenie dolegliwości związanych z chorobą hemoroidalną, należy skontaktować się z lekarzem.

Sposób podawania:Podanie doodbytnicze. Należy umyć ręce po każdorazowym zastosowaniu produktu.

Nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci i młodzieży. Zastosowanie preparatu u osób poniżej 18 roku życia wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania:Nie należy stosować leku Aesculan, jeśli występuje nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1Produktu nie należy także stosować u osób uczulonych na amidowe środki miejscowo znieczulające i/lub gdy stwierdzono nadwrażliwość na rośliny z rodziny Asteraceae (dawniej Compositae) np. rumianek.

Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu:Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A.ul. Towarowa 47/51, 61-896 Poznań, Polskatel. +48 61 886 18 00, fax +48 61 853 60 58

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Michał
|

Jeżeli podejrzewacie, że ktoś ma w waszym otoczenbiu, bądź wy sami raka jelita grubego to warto sprawdzić owe podejrzenia nawet na bezpłatnym badaniu w Centrum Medycznym Pratia. Jest niesamowicie wiele sposobów walki z rakiem, ale najlepiej to zrobić w pełnym pakiecie! Odpowiednia dieta, poprawa kondycji w miarę możliwości, opieka medyczna, naturalne metody leczenia. Wszystko jets na wyciągniecie ręki bo znajdziecie to w internecie. Trzeba też kontrolować, czy są jakiekolwiek objawy przerzutów . Wtedy to też sposób leczenia, a nawet sama dieta powininy być dostosowane do potrzeb organizmu w walce z chorymi komórkami.

Kaziu
|

Oj tak, to jest straszny problem. U nas byłem u jednego doktora . Co powiem, to powiem, ale wam powiem, wyleczony całkowicie, bez nawrotów. W końcu mam spokój.

etie
|

Z których g... wynika. lekarzy unikac jak ognia. Mam dowody na ich konowalstwo. Tata-78 lat po wypadku Szpital MSWiA w krakowie przyżył 5h,złamana miednica i sie wykrawił.Mama-po tym wypadku miała byc operowana (oponiak) Dzisiaj ma juz 85 i zyje nic nie dolega. Ja cytologia II-2012r. Potem krwawienie,rak szyjki IIB guza 77x45x33 mm nikt nie zauwazył ani na rtg ani na usg.Przy okazji zarazono mnie wirusem wzw C. radioterapia pozostawiła takie skutki,któte mam do dziś,krew w kale,w moczu bóle brzucha biegunki spadek morfologii.

arczi
|

Problem wyglada tak. Bralem antybiotyki po leczeniu mialem biegunke z7-10dni zaczolembrac stoperan i tabletki oslonowe biotyk. Po 3 tygodniach pojawilo sie pieczenie odbytu a gdy wycieram papierem to widac jal z czerwona krwia. Co ro ic?

myslaca
|

Masz zapalenie pęcherza moczowego,musisz iscdo apteki i kupić mocne tabletki na wyplukanie bakterii,a jak nie pomogą to do rodzinnego,zrób sobie badanie moczu.

minimanimo
|

Krwawienie z odbytu to często objaw nowotworu jelita grubego. Polecam sprwadzić inne objawy tego nowotworu, jak ktoś ma jakieś podejrzenia: http://nowotwor-info.blogsp...

amelia 37
|

ja z hemoroidami miałam utrapienie po urodzeniu drugiego dziecka. nie wiem co było gorsze sam poród czy hemoroidy które po nim zostały. koleżanka poleciła mi okłady z siemienia lnianego.mi bardzo to pomogło.

Agnieszka1
|

Dlaczego tak sądzisz?!! Idź do lekarza, nie można się zadręczać takimi domysłami. Ja co prawda wstydziłam się pójść z hemoroidami, ale mąż mnie nakłonił. Jego znajomy pracuje w euro klinice w Siemianowicach i na spokojnie wytłumaczył mi, że bardzo wiele osób przychodzi do nich z tym problemem i poddaje się leczeniu zabiegowemu, wyjaśnił jakie są skutki nieleczenia hemoroidów i jak wygląda ich usuwanie. W końcu przekonał mnie i poszłam tam na na zabieg laserowy. Dolegliwość jak każda inna, lekarze są przyzwyczajeni do tego, co widzą, więc jeśli ma to rozwiązać nasze problemy zdrowotne, to nie bójmy się do nich iść!

asiul
|

boje sie ze mam raka

przechodzien
|

Witam wszystkich . Od wielu lat zmagałam sie z hemoroidami az w koncu dojrzałam i zrobiłam niezbedne badania . Kolonoskopia bez bólu z zastrzykiem , szybko i sprawnie . Wiecej strachu jak sie okazało i miałam wyjatkowe szczęście do personelu szpitala w Szczecinie na Piotra Skargi . Naprawde robia delikatnie i dbaja o komfort pacjeta . Za 3-tygodnie mam zabieg usuwania zylaków odbytu , wiem ,ze nie będzie łatwo ale dla zdrowia trzeba pocierpieć. Boja się ale musze dać radę :) :) optymizm muszę zachować . Pozdrawiam wszystkich cierpiących inie zwlekajcie , do lekarza !!!