Sex coach: czym się zajmuje? Sex coach a seksuolog

2018-07-25 13:56

Sex coach to profesja, o której mówi się coraz częściej. Polacy chętniej niż kiedyś rozmawiają o seksie i swoich z nim oczekiwaniach, problemach, stąd i coraz większa popularność sex coacha. Przeczytaj, na czym polega tego rodzaju praca: dowiedz się, kim jest i czym się zajmuje sex coach i jaka jest różnica między sex coachem a seksuologiem.

Sex coach: czym się zajmuje? Sex coach a seksuolog
Autor: Getty Images Wizyta u sex coacha ma na celu pozytywne wpłynięcie na życie seksualne danej osoby/pary.

Spis treści

  1. Czym się zajmuje sex coach?
  2. Sex coach ma klientów, a nie pacjentów
  3. Sex coach a seksuolog

Sex coach to zawód, który, wbrew pozorom, wcale nie jest taki nowoczesny. Za jego prekursorkę uważa się Amerykankę Patti Britton, która pracuje jako sex coach już od ponad 35 lat. Specjalistka zdążyła wykształcić już setki innych specjalistów. W Polsce miano pierwszego sex coacha należy do Marty Niedźwieckiej, będącej również psychologiem i life coachem.

Czym się zajmuje sex coach?

Sex coach, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się szeroko pojętym seksem. Nie jest jednak psychoterapeutą – nie będzie wnikał w przeszłość swojego klienta, próbował dociec źródła jego problemów.

Sex coach pomaga tu i teraz – do sex coacha nie zgłosi się więc raczej np. osoba, która doświadczyła przemocy seksualnej (tu może pomóc psychoterapeuta bądź seksuolog), ale ktoś, kto chce odczuwać podczas seksu więcej przyjemności, urozmaicić swoje życie seksualne, powalczyć ze swoim brakiem ochoty na seks.

Sex coach to osoba, która (przynajmniej w teorii) jest otwarta na to, z czym klient do niej przychodzi. Wysłucha więc osób, które funkcjonują, bądź chciałyby funkcjonować, w związku niemonogamicznym (mowa tu m. in. o poliamorii, związku otwartym, swingersach). Wsparcia u sex coacha mogą też szukać pary, w których jedna z osób jest transpłciowa bądź transpłciowi single.

Sex coach pomaga swoim klientom poprawić życie erotyczne i pokonać związane z nim bariery.

Co więcej, sex coach to odpowiednia osoba dla osób, które myślą o urozmaiceniu swojego życia seksualnego: mają np. ochotę spróbować BDSM, seksu analnego czy seksu z więcej niż jedną osobą.Sex coacha odwiedzają również osoby, których konkretna sytuacja życiowa wpływa na tę strefę seksualną, np. para, która dopiero się poznała i jest żądna nowości, kobieta po porodzie, która chce polepszyć jakość swojego życia seksualnego, singiel (i nie tylko) szukający nowych – satysfakcjonujących – metod masturbacji.Sex coach może więc wskazać nowe techniki, które warto wdrożyć w swoje życie seksualne, zaproponować obserwowanie własnych reakcji podczas stosunku, ale także masturbacji. To, co działa w pojedynkę można bowiem spróbować wcielić później w życie z partnerem. Angielska nazwa tego zawodu, w której jednym z elementów jest "coach", czyli "trener" nie jest więc pozbawiona słuszności – sex coach to osoba, która jest takim trenerem w sprawach seksu.Coach nie ocenia życia seksualnego klienta, uznaje jego preferencje, wybory, nie narzuca swojego zdania, światopoglądu. Oczywiście wszystko, co sex coach proponuje klientom ma wymiar teoretyczny – oni mogą to przyjąć bądź nie, nic nie jest im nakazane. Sex coach nie dotyka klienta, nie wchodzi z nim w żadne interakcje poza komunikacją werbalną.

Czytaj też:

Spadek pożądania: co zrobić, by mieć ochotę na seks?

Singapurski pocałunek: seksualna technika zaciskania mięśni Kegla

Co to jest Kamasutra? Porady i pozycje seksualne w Kamasutrze

Ważne

Sex coach ma klientów, a nie pacjentów

Osoby, które pracują jako sex coach często podkreślają, że mają klientów, a nie pacjentów. Różnica polega na tym, że klient traktowany jest po partnersku. W przeciwieństwie do pacjenta nie przychodzi jako osoba z chorobą czy zaburzeniem.

Sex coach a seksuolog

Sex coach nie jest lekarzem ani psychologiem. To profesja, która (jeszcze) nie widnieje w polskiej klasyfikacji zawodów i specjalności. Aby zostać sex coachem nie trzeba skończyć żadnych specjalistycznych studiów, najczęściej osoby, które pracują jako sex coache posiadają różnego rodzaju certyfikaty, dyplomy, zdobyte na warsztatach, szkoleniach. Przed wyborem specjalisty warto więc sprawdzić, jakie wykształcenie/doświadczenie ma dana osoba.

Seksuolog to natomiast osoba po studiach medycznych, do której udają się osoby z chorobami, zaburzeniami związanymi ze strefą seksualności. Oczywiście może się zdarzyć, że sex coach ma wykształcenie medyczne czy jest psychologiem, terapeutą, ale nie jest to wymóg.

O autorze
Anna Sierant
Anna Sierant
Redaktor prowadząca działy Psychologia i Uroda, a także stronę główną w serwisie Poradnikzdrowie.pl. Jako dziennikarka współpracowała m. in. z "Wysokimi Obcasami", serwisami: dwutygodnik.com i entertheroom.com, kwartalnikiem "G'RLS Room". Współtworzyła również magazyn internetowy "Pudrowy Róż". Prowadzi blog jakdziewczyna.wordpress.com.