Psychoterapeuta: jak wybrać dobrego specjalistę?

2018-07-16 16:18
Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?
Autor: thinkstockphotos.com Dobry psychoterapeuta powinien mieć certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Psychoterapeuta to nie ta sama osoba co, co psycholog czy psychiatra. Ma inne wykształcenie i umiejętności, poparte wielogodzinnym stażem. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, przy wyborze dobrego psychoterapeuty i jaki problemy pomoże ci on rozwiązać.

Spis treści:

  1. Jak wybrać psychoterapeutę?
  2. Jak wygląda wizyta u psychoterapeuty?

Jak wybrać psychoterapeutę?

Najlepiej, gdy psychoterapeuta to magister psychologii, który ukończył również szkołę psychoterapii (teraz psychoterapeutą może być każdy absolwent kierunku humanistycznego lub społecznego, który przeszedł szkolenie w jednej ze szkół kształcących psychoterapeutów).

W Polsce są liczne szkoły i stowarzyszenia kształcące w zawodzie psychoterapeuty, większość z nich ma certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Nie każdy rodzaj terapii nadaje się do rozwiązania wszystkich problemów. Dlatego nie zwracaj się o pomoc do przypadkowego specjalisty.

Poczytaj w internecie, popytaj znajomych. Jeżeli nie możesz się zdecydować, wybierz gabinet, gdzie pracują specjaliści o różnych umiejętnościach. W małym zespole trudniej o indywidualne dobranie terapeuty, w dużym można dokonać zmiany nawet w trakcie terapii.

To ci się przyda

Co to jest coaching?

Coraz więcej osób korzysta z pomocy coacha, czyli trenera rozwoju osobistego. Celem takich spotkań jest poznanie i jak najlepsze wykorzystanie swoich możliwości oraz nauczenie się inwestowania w siebie.

Psycholog szuka źródeł problemu i pomaga go rozwiązać. Pomaga odkryć, co chcemy osiągnąć w życiu zawodowym i co daje nam poczucie spełnienia w życiu osobistym, oraz udziela wsparcia potrzebnego do realizacji tego celu.

Dobrze, gdy trener rozwoju osobistego jest psychologiem, a najlepiej psychoterapeutą, bo nie tylko pokieruje rozwojem osobistym, ale też pomoże rozwiązać problem natury emocjonalnej, jeśli się taki pojawi.

Jak wygląda wizyta u psychoterapeuty?

Każdy człowiek jest inny i wymaga innego podejścia. Właściwa relacja między terapeutą a pacjentem jest możliwa tylko wtedy, gdy oczekujący pomocy czuje się zrozumiany i bezpieczny w czasie spotkania.

Rozumieć znaczy tu akceptować to, co mówi pacjent, i wspierać go, ale bez oceniania i dawania rad. Taka relacja umożliwia zbudowanie kontaktu terapeutycznego, w którym pacjent mówi o tym, z czym się boryka.

Ważne jest spotkanie konsultacyjne, gdzie psycholog lub psychoterapeuta dowiaduje się, o co chodzi, i na tej podstawie kieruje na odpowiednią terapię, bo nie każda jest dobra dla wszystkich.

Czytaj też:

Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta i coach: czym się różnią?

Psycholog: jak przebiega wizyta i jak się do niej przygotować?

Czym się zajmuje psychiatra? Psychiatra a psycholog

W każdej szkole terapeutycznej specjaliści używają innych narzędzi i inaczej zachowują się w czasie spotkania, dlatego ważny jest indywidualny dobór psychoterapeuty. To istotne, bo każdemu pacjentowi co innego odpowiada lub czego innego potrzebuje.

Załóżmy (w dużym uproszczeniu), że psychoterapeuta jest trenerem pływania, a pacjentka – zawodniczką. W terapii psychodynamicznej trener siedzi w kącie, zawodniczka pływa, a on od czasu do czasu pyta: jak się pani czuje (terapeuta jest wycofany, podąża za nią i jej skojarzeniami, głównie słucha).

W nurcie zintegrowanym trener chodzi koło basenu i proponuje: zastanów się, jak chcesz pływać, czy to dobre dla ciebie (terapeuta towarzyszy pacjentce).

W terapii poznawczo-behawioralnej motywuje do działania: szybciej, dasz radę, może spróbujesz pływać tak, a może inaczej.

Ważne

Psychoterapeuta uratuje związek?

Przez gabinety terapeutów przewija się coraz więcej par, które próbują ratować związek. Do niedawna częściej inicjatorkami wizyt u psychologa były kobiety. Dzisiaj połowa par przychodzi na terapię z inicjatywy mężczyzn, którzy coraz bardziej też angażują się w naprawianie związku. Zwykle terapię zaczyna się od usprawnienia wzajemnej komunikacji, ponieważ dopóki para nie nauczy się ze sobą rozmawiać, nie da się rozwiązać innych problemów.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.