Naukowcy rozwikłali tajemnicę "kobiecego wytrysku". Wyniki zaskakują

2022-09-20 13:42

Temat kobiecej ejakulacji wzbudza zainteresowanie w środowisku naukowym. Przez długi czas kwestia kobiecego wytrysku stanowiła wielką niewiadomą. Ciecz, która wydalana jest w dużych ilościach w czasie orgazmu, pochodzi z pęcherza moczowego. W najnowszych badaniach opublikowanych na łamach "International Journal of Urology" odkryto coś jeszcze.

Zakochana para w łóżku
Autor: Getty Images

Japońscy naukowcy odkryli wszystkie karty i przedstawili tajniki kobiecego wytrysku. Mówi się o tym zjawisku fizjologicznym stosunkowo od niedawna, choć znane już było przed naszą erą. Około 300 r. p.n.e. pisał już o nim nawet grecki filozof Arystoteles oraz rzymski lekarz Galen w II wieku.

Squirt – innymi słowy kobiecy wytrysk

Kobiecy wytrysk polega na wydzielaniu pod wpływem silnych skurczów mięśni miednicy płynu z cewki moczowej, który ma konsystencję wody. To właśnie on stał się przedmiotem badań naukowców z Miyabi Urogyne Clinic w Japonii. Do badania zaprosili uczestników w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat. Kobietom podano roztwór w kolorze niebieskim do pęcherza moczowego, by później ułatwić analizę płynu wytwarzanego podczas ejakulacji. Następnie poproszono je, żeby samodzielnie lub przy pomocy partnera, doprowadziły się do orgazmu. Wydzielany płyn był zbierany i odpowiednio zabezpieczony.

Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci

Mocz i kobiecy ejakulat wydostają się przez cewkę moczową

Na podstawie uzyskanych danych uczeni wywnioskowali, że kobiecy ejakulat wytwarzany jest w tym samym czasie co mocz, czyli mocz powstaje w pęcherzu, a zaś ejakulat w gruczołach cewki moczowej. Dowodzi to, że podczas orgazmu z kobiecych dróg moczowych mogą wydobywać się mocz oraz mocz rozcieńczony przez substancje pochodzące z kobiecego odpowiednika prostaty.

Punkt G jest bowiem ściśle powiązany z kobiecym wytryskiem. Ten wypukły obszar, zlokalizowany na górnej ściance pochwy, powiększa się w miarę stymulacji. W ten sposób są pobudzane gruczoły Skenego przy ujściu cewki moczowej do produkcji płynu. To one wytwarzają wydzielinę składającą się ze śladowych ilości swoistego antygenu PSA specyficznego dla prostaty. Nie jest ona podobna do moczu.

Substancja jest przezroczysta lub biaława, nieco mętna. Pachnie też dość charakterystycznie. Wypełnienie tą wydzieliną i krwią ciała gąbczastego wokół cewki moczowej powoduje odczucie przybliżone do parcia na pęcherz, wzrasta ciśnienie i płyn może zostać wypchnięty na zewnątrz.

Kobiecy wytrysk uchodzi za fenomen indywidualny i nie występuje u wszystkich kobiet. Według japońskich naukowców głównym składnikiem kobiecego wytrysku jest mocz, ale może także zawierać płyn z gruczołów Skene.

Wyniki badania ukazały się na łamach "International Journal of Urology".