Kłykciny kończyste czyli zakażenie wirusem HPV

2014-06-11 12:05

Kłykciny kończyste to brodawki płciowe. Kłykciny powstają, gdy do organizmu wniknie HPV - wirus brodawczaka ludzkiego (Human papilloma virus). Wirus ten powoduje powstawanie na narządach płciowych brodawek. Jak przebiega leczenie kłykcin kończystych?

Kłykciny kończyste czyli zakażenie wirusem HPV
Autor: Thinkstockphotos.com Kłykciny kończyste to brodawki płciowe. Kłykciny powstają, gdy do organizmu wniknie HPV

Kłykciny kończyste to płaskie lub wypukłe brodawki, które umiejscawiają się nie tylko na zewnątrz narządów płciowych, ale też w środku (np. u kobiet – w pochwie i na szyjce macicy) oraz wokół odbytu. U mężczyzn – na żołędzi, w kroczu i wokół odbytu, a nawet wewnątrz cewki moczowej. Kłykciny są małe, wielkości ziaren ryżu, ale mogą się ze sobą zlewać, tworząc większe, nawet kilkucentymetrowe narośla. Pojawiają  się 2–3 miesiące po stosunku z osobą zakażoną

Jak wykryć kłykciny kończyste

Lekarz stawia diagnozę zwykle podczas badania ogólnego lub ginekologicznego. Gdy brodawki są niewidoczne gołym okiem, można podejrzane miejsca posmarować kwasem octowym. Ponieważ brodawki płciowe mogą prowadzić do raka kolczystokomórkowego, u kobiet konieczne jest dokładne badanie ginekologiczne. Poza tym wykonuje się kolposkopię i badanie cytologiczne by sprawdzić rodzaj i rozległość zmian.

Leczenie farmakologiczne kłykcin kończystych

Leczenie farmakologiczne polega na miejscowym stosowaniu maści ze środkami hamującymi podziały komórkowe (cytostatyki, w tym np: 5% maść 5-fluorouracylowa, bleomycyna, cisplatyna, metotreksat) lub kremów zawierających podofilotoksynę lub jej alkoholowy roztwór.Można też stosować leczenie indukujące odpowiedź immunologiczną (interferon alfa wstrzykiwany do zmian), leki zawierające imikwimod.

Leczenie chirurgiczne kłykcin koczyńczystych

Kłykciny zazwyczaj usuwa się, koagulując, zamrażając ciekłym azotem lub wycinając laserem. W skrajnych przypadkach konieczna może być częściowa wulwektomia. Jednak usunięcie ich nie gwarantuje, że nie powrócą – kto raz zaraził się wirusem HPV, zostaje jego nosicielem do końca życia.

Ważne

Uwaga! Kłykciny kończyste bywają wskazaniem do cesarskiego cięcia. Chodzi o to, żeby podczas porodu nie doszło do zakażenia dziecka.

Wirus Papilloma podejrzewany jest o wywoływanie raka szyjki macicy, dlatego kobiety, które miały kłykciny kończyste (zwłaszcza umiejscowione w szyjce macicy), po wyleczeniu muszą poddawać się cytologii co pół roku.

Ile wiesz o chorobach wenerycznych?

Pytanie 1 z 16
Które patogeny mogą wywołać choroby weneryczne?
Gdzie szukać pomocy

Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową jest bezpłatne. Wystarczy się zgłosić do poradni skórno-wenerologicznej. Nie trzeba korzystać z przychodni rejonowej.Telefon zaufania “W”: (22) 629 79 77 (działa codziennie od 16 do 21) Telefon zaufania AIDS: (22) 622 50 01 (całą dobę) Telefon zaufania dla osób żyjących z HIV/AIDS: (22) 628 32 85 (pon.–pt., w godz. 9–15)

miesięcznik "Zdrowie"