Wstrząśnienie mózgu u dzieci może prowadzić do rozwoju choroby psychicznej - tak twierdzą naukowcy

2022-05-11 14:35

Wyniki najnowszego badania dowodzą, że dzieci, które doznały wstrząśnienia mózgu, są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym. Wstrząśnienie mózgu jest skutkiem urazów i upadków, którym można ulec chociażby na placu zabaw.

Chłopczyk ma wstrząs mózgu
Autor: Getty Images

Z najnowszego badania wynika, że u dzieci i młodzieży z przebytym wstrząśnieniem mózgu, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby psychicznej - w tym zaburzeń lękowych, depresji i zaburzeń behawioralnych - było aż o 39 proc. większe w porównaniu do rówieśników, którzy nie doznali żadnego urazu. Osoby te były również bardziej narażone na samookaleczenia.

Eksperci podkreślili, że większość dzieci po wstrząśnieniu mózgu w pełni wraca do zdrowia, a najnowsze odkrycia nie są powodem do niepokoju.

Poradnik Zdrowie: depresja a uwarunkowania genetyczne i socjologiczne

Wstrząs mózgu a zaburzenia psychiczne u dzieci

„Związek między wstrząśnieniem mózgu a zdrowiem psychicznym jest widoczny u niektórych dzieci – nie u wszystkich” – powiedziała główna autorka badania Andree-Anne Ledoux ze Szpitala w Ottawie w Kanadzie.

Dodała również, że ważne jest by rodzice mieli świadomość, że po wstrząśnieniu mózgu mogą pojawić się problemy ze zdrowiem psychicznym. Niepokojące objawy zawsze należy skonsultować z lekarzem. Badanie podkreśla znaczenie poważnego traktowania wstrząsów mózgu i zwracania uwagi na zdrowie psychiczne dzieci.

Przeprowadzone badanie wykazało, że dzieci, które przeszły wstrząśnienie mózgu mogą zmagać się z problemami ze zdrowiem psychicznym np. depresją i zaburzeniami lękowymi.

Talin Babikian, neuropsycholog kliniczny z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, podkreśliła, że gdy dzieci mają pojedynczy, nieskomplikowany wstrząs mózgu, uraz jest zwykle „ograniczony w czasie”.

Babikian zauważyła również, że u niektórych dzieci pojawiają się objawy stresu pourazowego – przykładowo jeśli doznały wstrząśnienia mózgu w wyniku wypadku samochodowego. Kluczowe jest, aby rodzice, opiekunowie otrzymali od lekarzy dokładne informacje dotyczące powrotu do zdrowia po wstrząśnieniu mózgu.

Opublikowane badanie opiera się na dokumentacji medycznej prawie 449 000 dzieci i nastolatków z Ontario w wieku od 5 do 18 lat. Ponad 152 000 z nich doznało wstrząśnienia mózgu, z kolei pozostali byli leczeni z powodu urazu ortopedycznego. Żadne z dzieci nie zmagało się wcześniej ze schorzeniami psychicznymi, ani w przeciągu pięciu ostatnich lat nie miało wstrząśnienia mózgu.

Naukowcy dokładnie przyjrzeli się wskaźnikom diagnoz zdrowia psychicznego, samookaleczeń, hospitalizacji psychiatrycznej i samobójstw w obu grupach – od miesiąca do 10 lat po urazie fizycznym.

Badacze odkryli, że z wyjątkiem samobójstw, dzieci z wstrząśnieniami mózgu były bardziej narażone na choroby psychiczne w porównaniu do grupy bez urazów.

U około 11 proc. dzieci po wstrząśnieniu mózgu zdiagnozowano problemy psychiczne, a w grupie dzieci po urazach ortopedycznych, problem dotyczył 8 proc. Jednak w obydwu grupach, samookaleczenia i hospitalizacje psychiatryczne były odnotowywane zdecydowanie rzadziej – poniżej 1 proc. Należy podkreślić, że u dzieci po wstrząśnieniu mózgu ryzyko było większe.

Ledoux zauważyła, że odróżnienie objawów po wstrząśnieniu mózgu od nowo pojawiających się schorzeń psychiatrycznych może być skomplikowane. Na podstawie posiadanych danych naukowcy nie są stanie stwierdzić, czy dzieci z diagnozą zdrowia psychicznego mają zespół powstrząsowy.

Niezależnie od tego, czy dziecko doznało wstrząśnienia mózgu czy nie, są pewne kluczowe aspekty wspierające jego zdrowie psychiczne. Jednym z nich jest poczucie bezpieczeństwa i sprawczości, a drugim poczucie przynależności i zaangażowania w kontakt z rówieśnikami.

Niezwykle ważne jest, by pomóc dzieciom bezpiecznie wrócić do normalnych zajęć po wstrząśnieniu mózgu. Biorąc pod uwagę znaczenie aktywności fizycznej i zaangażowania społecznego, nie należy trzymać dzieci z dala od sportu tylko dlatego, by zapobiec ewentualnym urazom i powikłaniom.

Czym jest wstrząśnienie mózgu?

Wstrząśnienie mózgu, często nazywane wstrząsem mózgu, jest krótkotrwałym zaburzeniem czynności mózgu wywołanym urazem mechanicznym głowy. Oczywiste jest, że nie każdy uraz musi wiązać się ze wstrząśnieniem mózgu. Do najczęstszych objawów, których nie należy bagatelizować należą: