TEST przesiewowy na ALKOHOLIZM. Sprawdź, czy możesz być uzależniony od alkoholu

2014-05-20 9:05 Monika Majewska

Test przesiewowy na alkoholizm ocenia prawdopodobieństwo występowania problemów z alkoholem, m.in. uzależnienia od alkoholu lub problemowego picia. Mimo że na podstawie wyników testu nie można postawić ostatecznej diagnozy, jest on bardzo przydatny, zwłaszcza jeśli jest przeprowadzany wśród młodzieży, studentów, a także kobiet w ciąży.  

Test przesiewowy na alkoholizm jest wykonywany w celu wyodrębnienia osób, które mogą (ale nie muszą) pić problemowo, mieć objawy picia ryzykownego i szkodliwego oraz być uzależnione od alkoholu. Badanie przesiewowe na alkoholizm (tzw. skriningowe, skrining) ma jedynie charakter pomocniczy - znacznie ułatwia diagnozę choroby alkoholowej i może być podstawą profilaktyki antyalkoholowej, w związku z tym w oparciu o jego wyniki nie można postawić ostatecznej diagnozy.

Na czym polega test przesiewowy na alkoholizm?

Osoba badana dostaje test z istotnymi dla rozpoznania problemów z alkoholem pytania. Gdy wynik testu jest pozytywny i wskazuje, że osoba badana prawdopodobnie ma problem z alkoholem, lekarz może dokonać dokładniejszej diagnozy.

Rodzaje testów przesiewowych na alkoholizm

Testy przesiewowe na alkoholizm składają się zwykle z kilku, kilkunastu pytań. Jednak zarówno lekarz, jak i pacjent, nie zawsze mają czas na jego przeprowadzenie. Gdy czas jest ograniczony, lekarz może zadać jedno pytanie: Czy podczas JEDNEGO spotkania towarzyskiego, wizyty w pubie (lub innej okazji do wypicia alkoholu), w ciągu ostatnich 3 miesięcy zdarzyło ci się wypić więcej niż 5 napojów zawierających alkohol?. Według badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców, pytanie to pozwala wskazać na osoby spełniające kryteria picia ryzykownego lub nadużywania czy uzależnienia od alkoholu.

Innym, krótkim, prostym i skutecznym testem na alkoholizm, jest test CAGE, składający się 4 pytań.

To ci się przyda

Test przesiewowy na alkoholizm - test CAGE

C (od cut down - ograniczyć, zredukować) Czy kiedykolwiek czułeś/aś, że należy ograniczyć ilość wypijanego alkoholu?
A (od annoyed - zdenerwowany) Czy denerwują cię ludzie, którzy krytykują to, że pijesz?
G (od felt guilty – czuć się winnym) Czy kiedykolwiek czułeś/aś się źle lub winny/a z powodu picia?
E Eye opener: Czy kiedykolwiek piłeś/aś z samego rana, aby uspokoić nerwy lub pozbyć się kaca?

Już jedna pozytywna odpowiedź oznacza, że wynik testu jest pozytywny i można podejrzewać problemy alkoholowe.

Alkohol jest jednym z czynników wywołujących raka

Jednak najbardziej polecanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) testem do diagnozy alkoholizmu jest test AUDIT (ang. Alcohol Use Disorders Identification Test), zawierający 10 pytań. Umożliwia on identyfikację osób, które mają problemy z alkoholem, ale niekoniecznie muszą być uzależnione. Na test AUDIT składają się bowiem pytania dotyczące m.in. ilości i częstości picia alkoholu, a także picia napadowego.

Innymi, dobrze znanymi testami na alkoholizm, są test MAST (25-pytaniowy Michigan Alcoholism Screening Test), SAAST (35-pytaniowy test do samooceny - Self-Administered Alcoholism Screening Test), Test Baltimorski (19 pytań) i Test Woronowicza (20 pytań).

Opracowano także testy przeznaczone do badania określonej grupy osób, m.in. testy na alkoholizm dla młodzieży, takie jak YAAPST (Young Adult Alcohol Problems Screening) oraz POSIT (Problem-Oriented Screening Instrument for Teenagers), który zawiera 14 pytań dotyczących nie tylko picia alkoholu, lecz także używania innych substancji psychoaktywnych.

Z kolei w diagnozowaniu problemów z alkoholem wśród studentów jest test CAPS-r (College Alcohol Problems Scale-revised), RAPI (Rutgers Alkohol Problem Index) i wspomniany AUDIT.

Spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży pozwala wykryć test TWEAK i T-ACE - kwestionariusz składający się z 4 pytań, oparty na CAGE. T-ACE jest pomocny w określaniu poziomu picia, włączając w to aktualne spożywanie alkoholu przez ciężarną, ryzykowne picie przed ciążą (określane jako ponad 2 drinki jednego dnia). Test ten był testowany na wielu różnych oddziałach położniczych w amerykańskich szpitalach, w związku z tym jego skuteczność została udowodniona.

Opracowano na podstawie: National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ela
|

Wystarczy obserwacja ze strony najbliższych, żeby stwierdzić że ktoś jest uzależniony. Tak było z moim ojcem, od razu zauważyliśmy żę coś jest nie tak i że musi się leczyć. Było ciężko ale bardzo pomogła mu w leczeniu nałogu terapia w ośrodku Wsparcie