STRES uderza w ŻOŁĄDEK

2019-06-26 15:32

Stres uderza w żołądek. Pierwsze tego objawy to ból, pieczenie w dołku, czasem biegunka lub nudności. Można łagodzić je lekami gastrycznymi. Jeśli nie zlikwidujemy prawdziwej przyczyny dolegliwości, czyli nie zapanujemy nad stresem, kłopoty powrócą ze zdwojoną siłą.

STRES uderza w ŻOŁĄDEK
Autor: thinkstockphotos.com Stres uderza w żołądek. Pierwsze tego objawy to ból, pieczenie w dołku, czasem biegunka lub nudności.

Spis treści

  1. Kiedy się denerwujesz boli cię brzuch i masz biegunkę - dlaczego tak się dzieje?
  2. Dolegliwości o charakterze nerwicowym
  3. Poznaj naturalne i proste sposoby na stres [WIDEO]
  4. Stresowe kłopoty z żołądkiem a leki na uspokojenie i rozkurczające
  5. Zdenerwowanie powoduje ból żołądka - jak się prawidłowo odżywiać, by sobie nie zaszkodzić?
  6. Stres a apetyt

Kiedy jesteśmy zdenerwowani lub przestraszeni, mózg przekazuje tę informację do wszystkich tkanek i narządów. To rodzaj alarmu: przygotujcie się do odparcia wroga! We krwi podnosi się poziom adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie komórek, uruchamiane są więc zapasy paliwa, a tym samym wzrasta stężenie glukozy. Wszystko po to, aby przetrwać. Jeśli zagrożenie nie trwa długo, taka mobilizacja organizmu nie pozostawia po sobie śladu. Inaczej się dzieje, gdy stale żyjemy w stresie i nie potrafimy nad nim zapanować.Na skutek utrzymującego się podwyższonego poziomu adrenaliny i kortyzolu obniża się odporność organizmu, wzrasta napięcie mięśniowe, niebezpiecznie podnosi się ciśnienie krwi i zwiększa się ryzyko chorób serca. Ale jako pierwszy skutki stresu odczuwa żołądek. Wyściełająca go błona śluzowa staje się bardzo wrażliwa na działanie kwasów trawiennych, które pod wpływem adrenaliny wydzielają się w większej ilości. Dlatego czujemy pieczenie w dołku, zgagę. Im dłużej trwa stres, trym większe prawdopodobieństwo, że dolegliwości, które pojawiają się okazjonalnie, utrwalą się. Może wtedy dojść do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia błony śluzowej, nadwrażliwości jelita grubego, przewlekłych zaparć.

Kiedy się denerwujesz boli cię brzuch i masz biegunkę - dlaczego tak się dzieje?

Jest to wynik działania adrenaliny. Pod jej wpływem w żołądku wytwarza się więcej kwasów trawiennych, dochodzi do skurczów jelit i pojawia się biegunka. Jest też inna przyczyna tej dolegliwości. Gdy jesteśmy zrelaksowani, jedzenie pozostaje w naszym żołądku przez około pół godziny, a potem przemieszcza się do jelit. Stres zaburza trawienie i sprawia, że pokarm zalega w żołądku nawet przez 48 godzin, a to może powodować biegunkę i wzdęcia.

Dolegliwości o charakterze nerwicowym

Nerwica powstaje w naszej głowie, ale może objawiać się się dolegliwościami ze strony różnych narządów, również jelit i żołądka. By mieć pewność, że za nasze cierpienia odpowiedzialny jest stres, trzeba wyeliminować choroby, które dają podobne objawy. Czyli warto zgłosić się do specjalisty, który zleci odpowiednie badania.

Poznaj naturalne i proste sposoby na stres [WIDEO]

Stres: jak go zwalczyć?

Stresowe kłopoty z żołądkiem a leki na uspokojenie i rozkurczające

Doraźnie pomoże tabletka rozkurczająca, ale nie rozwiąże problemu. Jeśli objawy się nasilają, powinnaś wybrać się do internisty, który przeprowadzi szereg badań, aby upewnić się, że dolegliwości są rzeczywiście spowodowane stresem,a nie jakąś chorobą, np. nadczynnością tarczycy. Po konsultacji z psychiatrą lekarz dobierze odpowiednie leki uspokajające, w ciężkich przypadkach nawet psychotropowe. Jeżeli czynniki psychiczne doprowadziły już do trwałych zmian w żołądku, dwunastnicy czy jelicie, niezbędne będą też środki łagodzące dolegliwości.

Zdenerwowanie powoduje ból żołądka - jak się prawidłowo odżywiać, by sobie nie zaszkodzić?

Tak jak przy chorobie wrzodowej lub nieżycie żołądka - należy jeść często, ale w małych ilościach. Spowoduje to zobojętnienie kwasów, a jednocześnie nie obciąży nadmiernie żołądka. Nie można jednak ustalić jednej diety dla wszystkich. Trzeba po prostu zwrócić uwagę, które potrawy nam szkodzą i wykreślić je z jadłospisu. Na pewno warto ograniczyć się do produktów lekkostrawnych, a zrezygnować np. ze smażonych.

Stres a apetyt

Z powodu stresu wydziela się nadmierna ilość soków żołądkowych. Wtedy jedzenie przynosi ulgę. bo neutralizuje ich działanie. Skutkuje jak tabletka na nadkwasotę - zmniejsza ssanie, pieczenie i ból. Często jednak napięcie mięśni, a więc i mięśniówki żołądka, jest ogromne. Żołądek się kurczy i nie mamy ochoty na jedzenie.

Ważne

Pod wpływem silnych emocji, np.poważnym wypadku, może w ciągu kilku godzin powstać w organizmie poszkodowanego tzw. wrzód stresowy. Poziom adrenaliny gwałtownie wzrasta, a wraz z nią wydzielanie kwasu solnego, który uszkadza śluzówkę żołądka i powoduje utworzenie się wrzodu.

To ci się przyda

Kojące witaminy

Niektóry produkty zdrowe dla żołądka pomagają też w walce ze stresem. Należą do niech te zawierające witaminu z grup B, C, D i E, np. banany, kakao, orzechy, soja, kasza gryczana. Działanie stresogenne i szkodliwe dla przewodu pokarmowego mają natomiast: mocna kawa i herbata, alkohol oraz tłuszcze zwierzęce.

miesięcznik "Zdrowie"