Mindfulness

Mindfulness to uważność, obecność, trening umysłu przeznaczony dla osób, które nie radzą sobie z negatywnymi emocjami i stresem. To zwracanie uwagi na emocje i doznania pojawiające się w codziennym życiu. Umiejętność w pełni świadomego bycia tu i teraz. Ćwiczenia uważności wpływają na funkcjonowanie mózgu i posiadają działania antydepresyjne. Trening bywa również pomocny w przypadku uzależnień czy zaburzenia odżywiania.

Czujesz się przytłoczony? Nie jesteś sam. Jeszcze przed pandemią 60 proc. dorosłych w Stanach Zjednoczonych przyznało, że czasami są zbyt zajęci, by cieszyć się życiem, a 52 proc. stwierdziło, że zwykle próbuje robić co najmniej dwie rzeczy jednocześnie. Dane te pochodzą z raportu Pew Research Center.
Hygge to ulotne chwile, jak nasłuchiwanie deszczu, spacer wśród spadających liści, pyszny posiłek w gronie przyjaciół albo czytanie dziecku bajki na dobranoc. Często nie przywiązujemy wagi do takich chwil, ale to właśnie one składają się na uczucie szczęścia i spełnienia, dlatego warto codziennie je celebrować i czerpać z nich radość.
Slow life cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jak sama angielska nazwa wskazuje, slow life oznacza życie w zwolnionym tempie, z dala od codziennej bieganiny w korporacji i niezdrowego jedzenia dostępnego w dużych sklepach. Jak slow life wygląda na co dzień i jak żyć zgodnie z zasadami tej idei?
Medytacja transcendentalna polega na jednoczesnym wolnym wdychaniu i wydychaniu powietrza i recytowaniu mantry. Medytacja transcendentalna to także skupienie całej uwagi na oddechu i obserwowanie, co pod jego wpływem dzieje się z naszym ciałem, wprowadza nas w stan głębokiego odprężenia i relaksu. Przeczytaj, jak zacząć praktykowanie medytacji transcendentalnej i poznaj jej technikę.
Wakacje w stylu slow - czy to w ogóle jest możliwe? Oczywiście! Wakacje to doskonały moment na zapoznanie się z coraz popularniejszym kierunkiem slow life, w myśl którego świadomie wybieramy i budujemy swoje życie oparte na harmonii, odrzucając ciągłą gonitwę za karierą i pieniędzmi. Zobacz, jak urządzić wakacje w stylu slow.
Wydaje ci się, że najlepszy odpoczynek to bezczynne wpatrywanie się w telewizor? Absolutnie nie! Aby naprawdę wypocząć i zregenerować siły, trzeba wybrać aktywność, która będzie angażowała inne zmysły niż te, którymi posługujemy się na co dzień. W ten sposób ciało i umysł pozostaną w równowadze, a równowaga to klucz do zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Zobacz, co robić w czasie wolnym, aby się nie nudzić i w pełni odpocząć.
„Back to work blues”, czyli zespół napięcia powakacyjnego (pourlopowego) to zjawisko spowodowane stresem związanym z koniecznością powrotu do pracy. Koniec urlopu. Dla wielu osób jest to wyzwanie i często nie należy do najprzyjemniejszych. Z badań wynika, że aż 40% pracowników jest bardziej zestresowana po urlopie niż przed nim. Czy to oznacza, że wypoczynek przynosi nam więcej szkód niż pożytku?
Dzień Pikantnych Potraw, Dzień Bez Stanika, Dzień Sekretarki… Kalendarz aż roi się od przeróżnych okazji, które można celebrować. Ale warto też stworzyć swoje własne osobiste – duże i mniejsze – święta. Zobacz, jak świętowania wpływa na ogólne samopoczucie i nastrój.
Trening autogenny to system ćwiczeń opracowany w pierwszej połowie XX wieku przez Johannesa Schultza. Praktyka ta równoważy energię ciała i umysłu. Dzięki elementom autosugestii możesz wpłynąć na swój organizm i świadomie wywoływać stan spokoju, odprężenia i relaksu. Chcesz spróbować? Posłuchaj treningu autogennego Schultza na mp3.
Mnemotechniki i ćwiczenia pamięci dla dzieci to sposoby zapamiętywania poprzez wszystkie zmysły: wzroku, słuchu, smaku, dotyku i węchu. Za ich pomocą dzieci łatwiej i szybciej opanowują niezbędne informacje. Dodatkowymi zaletami tych metod jest to, że zachęcają do aktywności, kreatywności i twórczego działania.
Slow Movement – Ruch na rzecz Spowolnienia wyznaje zasadę, że spieszyć się trzeba powoli, nauczyć się celebrować posiłki i codziennie znaleźć minimum pół godziny tylko dla siebie. Popularność slow movement oznacza, że nareszcie dociera do nas, że dobrze żyć można tylko wtedy, gdy żyje się powoli, blisko natury, mając czas na drobne przyjemności.
Życie wymyka ci się spod kontroli, jesteś zmęczona i rozdrażniona? Medytacja pomoże ci wyciszyć ciało i umysł. Znajdziesz spokój, stosując proste techniki medytacyjne, które z powodzeniem możesz praktykować w domu. Medytacja to nie tylko sposób na więcej energii i lepsze samopoczucie, ale i na poprawę zdrowia.

Mindfulness pochodzi od angielskiego słowa mindful co oznacza uważający. Trening uważności nawiązuje do różnych metod medytacji, jednak najbardziej zbliżony jest do buddyzmu. To celowe, w pełni świadome skierowanie całej swojej uwagi na to, co dzieje się tu i teraz. Żyjemy chwilą, nie powracamy do przeszłości ani nie wybiegamy myślami w przyszłość.

Pierwszym, a zarazem najbardziej znanym treningiem uważności jest MBSR czyli Redukcja Stresu Oparta na Uważności. Ćwiczenia wykorzystywane są w ośrodkach medytacji, na szkoleniach, a także w niektórych placówkach medycznych.

Drugim treningiem uważności jest MBCT czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności. Ćwiczenia zostały opracowane by zapobiegać nawrotom depresji.

Co daje nam trening uważności? Pomaga osiągnąć równowagę emocjonalną, pokazuje jak radzić sobie ze stresem i jak zmniejszyć napięcie nerwowe, uczy opanowywania gniewu i zdenerwowania. Pokazuje jak czerpać energię z życia, cieszyć się i doceniać niewielkie, proste rzeczy.

Mindfulness składa się z pięciu podstawowych zasad uważności:

  1. Zatrzymaj się – stań, usiądź, połóż się. Przestaw się z trybu działania na tryb bycia.
  2. Świadomie oddychaj – gdy czujesz się zdenerwowany, rozproszony skieruj swoją uwagę na oddech.
  3. Skup się – skup się na tym co tu i teraz. Nie uciekaj w przyszłość.
  4. Poznaj swoje myśli – zwróć uwagę na to o czym myślisz. Skup się na swoich myślach, zastanów się dlaczego się pojawiają i jak na nie reagujesz.
  5. Użyj zmysłów – dzięki pięciu zmysłom zacznij w pełni doświadczać otaczającego świata.