Magnez na niepokój? Jak walczyć z lękiem i czuć się lepiej

2023-03-22 16:54

Magnez to pierwiastek, którego niedobór wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Wahania nastroju, rozdrażnienie, zaburzenia lękowe czy nieokreślony niepokój mogą oznaczać, że brakuje nam magnezu. To dobra wiadomość, bo jeśli go uzupełnimy, dość szybko poczujemy się lepiej.

Magnez
Autor: Getty Images Niedobór magnezu może nasilać objawy lękowo-depresyjne.

Niepokój i lęk mogą mieć różne przyczyny. U kobiet często pojawiają się na skutek wahań w gospodarce hormonalnej, zawirowań cyklu miesiączkowego czy menopauzy. Zmiany nastrojów, rozdrażnienie, brak radości z wykonywania codziennych obowiązków czy nieokreślony lęk są wtedy ściśle związane z niestabilnością hormonalną. U osób o kruchej i wrażliwej psychice mogą być jednak także odpowiedzią organizmu na przewlekły stres, przepracowanie czy problemy ze snem. W takiej sytuacji przyczyną niepokoju czy lęku może być niedobór magnezu, którego poziom w organizmie znacznie spada na skutek stresu.

Spis treści

  1. Rola magnezu w organizmie człowieka
  2. Wpływ magnezu na funkcjonowanie układu nerwowego człowieka
  3. Skutki niedoboru magnezu
  4. Magnez na zmniejszenie objawów lęku i zaburzeń nastroju

Rola magnezu w organizmie człowieka

Magnez to jeden z pierwiastków, który odgrywa ważną rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie człowieka. Odpowiada za kurczliwość mięśni, wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, przeciwdziała zaburzeniom rytmu serca czy arytmii, a także wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego.

Jeśli jesteśmy przemęczeni, przepracowani, mamy trudności ze skupieniem uwagi czy czujemy wyraźny spadek nastroju, jest prawdopodobne, że odpowiada za to brak magnezu. Może to wynikać nie tylko z nieodpowiednio zbilansowanej diety, w której występuje zbyt mało produktów bogatych w magnez, ale... z nadmiernej produkcji hormonów stresu. Przepracowany organizm wydziela więcej kortykosteroidów, które obniżają poziom pierwiastka. Niedobór magnezu z kolei stymuluje organizm do produkcji hormonów stresu. Koło się zamyka, a my jesteśmy przemęczeni, odczuwamy nieokreślone lęki i niepokój o przyszłość.

Wpływ magnezu na funkcjonowanie układu nerwowego człowieka

Osoba ważąca średnio 70 kilogramów ma w ciele od 20 do 35 gramów magnezu. Najwięcej pierwiastka znajduje się w tkankach, w których zachodzą najbardziej dynamiczne procesy metaboliczne, m.in. w sercu i w mózgu*. Stymuluje on komórki do pracy, aktywując ponad 300 reakcji enzymatycznych, a także stabilizuje błony neuronów, dzięki czemu zmniejsza pobudliwość i przewodnictwo komórek nerwowych. Z tego względu uważa się, że niedobór magnezu może odgrywać znaczącą rolę w występowaniu wielu schorzeń neurologicznych, m.in. zaburzeń lękowych, ale również depresji, tężyczki czy migren.

Skutki niedoboru magnezu

Brak magnezu w organizmie wpływa na wiele procesów. Nie tylko może zaburzać właściwą kurczliwość mięśni czy pracę serca, ale mocno obciążać układ nerwowy. Jeśli cierpimy na niedobór magnezu, możemy mieć:

  • problemy ze skupieniem uwagi
  • trudności z logicznym myśleniem i kojarzeniem faktów
  • zaburzenia nastroju
  • trudności z zasypianiem
  • płytki i przerywany sen
  • nieokreślone lęki
  • odczuwać dziwny niepokój
  • odczuwać brak radości z życia

Brak magnezu może także sprawiać, że będziemy widzieli przyszłość w czarnych barwach, niewspółmiernie do sytuacji bali się najbliższych, co jest jednym z objawów lękowo-depresyjnych.

Magnez na zmniejszenie objawów lęku i zaburzeń nastroju

W intensywnych okresach życia, kiedy mamy świadomość, że zbyt dużo sił i uwagi poświęcamy na pracę czy naukę, a zbyt mało na wypoczynek, warto zadbać o większą podaż magnezu. Stres, przemęczenie, problemy z koncentracją czy dziwny niepokój, mogą wynikać ze zbyt niskiego poziomu pierwiastka w organizmie. Suplementacja magnezu w dobrze przyswajalnej formie (najlepiej organicznej) czy wzbogacenie diety w produkty bogate w magnez, mogą zwiększyć odporność organizmu na stres, a także poprawić naszą kondycję psychofizyczną. Magnez wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i wspiera zachowanie równowagi psychicznej. Jeśli zadbamy o właściwą suplementację i odpowiednią dietę, nie dopuścimy do ponownego wystąpienia objawów niedoboru magnezu.

* Źródło: https://emg-neurolog.pl/magnez-w-neurologii/