Mężczyźni, którzy zdradzają. Przyczyny męskiej skłonności do romansowania

2016-04-26 12:57 Bożena Klukowska

Nie każdy decydując się na związek, postanawia dochować wierności seksualnej. Mężczyźni z tej grupy, zapytani o to, dlaczego zdradzili, najczęściej zaczynają mówić o rutynie w dotychczasowym związku i potrzebie nowych wrażeń. Obserwując jednak mężczyzn o skłonności do romansowania, można wyciągnąć wiele wniosków na temat ich charakterów i sposobu myślenia. Oto typy facetów najbardziej skłonnych zdrady.

Według badań seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego kiedyś najczęściej zdradzali mężczyźni w wieku 40–49 lat, niewierzący, mający za sobą już co najmniej jeden rozwód, typ poszukiwacza przygód, taki, co to każdy kolejny związek uważa za mało satysfakcjonujący. Zdradzając, szukał ciekawej osobowości, ciekawego zachowania, w znacznym stopniu sugerował się wyglądem swoich partnerek.

Dziś, zdaniem seksuologów, mężczyźni zdradzają z powodów, nie mających z tym nic wspólnego. Ich zdrada najczęściej wynika z nierealnych oczekiwań, zahamowań i emocjonalnej niedojrzałości. W związku z tym wyróżnić można takie oto typy męskich „zdrajców”:

  • Infantylny Don Kichot: kiedy poznaje kobietę, wydaje mu się ona księżniczką z bajki. Nosi ją na rękach, zmiata pyłki spod stóp, jest na każde jej skinienie. Nawet nie próbuje doszukiwać się w swojej księżniczce jakiejkolwiek wady. Szybko nalega na ślub. I wkrótce potem, kiedy bajka zmienia się w zwykłe, często szare życie, on zaczyna szukać innej księżniczki.

Seksuolodzy przestrzegają więc, aby nie zawierać małżeństw po krótkiej znajomości, bo rzadko kończą się one dobrze. Szczególnie gdy on jest niepoprawnym, niedojrzałym romantykiem, wciąż dążącym do ideału, który nie potrafi iść na kompromis.

  • Uczuciowy impotent: nie potrafi się angażować na poważnie. Broni się przed małżeństwem, ale jeśli już którejś uda się zaciągnąć go do ołtarza, to będzie szybko chciał udowodnić, że to była pomyłka. Z reguły jest to dobrze ustawiony, młody mężczyzna, w kolejnej zdobyczy szukający potwierdzenia, że stanie się ona wyłącznie pięknym ozdobnikiem do jego kariery, ale niczym więcej.

Czytaj też: Aleksytymia to analfabetyzm emocjonalny, czyli brak słów dla emocji

 

  • Uzależniony od „cząsteczki miłości”: uzależnić można się od wszystkiego, także od fenyloetyloaminy, substancji, wyzwalanej podczas miłosnych uniesień i nazwanej „cząsteczką miłości”. Niektórzy genetycznie są tak zaprogramowani, że mają tej substancji wyjątkowo dużo. I jeśli tak to właśnie wygląda w jego przypadku, w pewnym momencie stanie się od tej cząsteczki uzależniony. I wtedy będzie potrzebował coraz to nowych podniet, coraz to nowych kobiet.

Czytaj też: Miłosna alchemia, czyli co dzieje się z nami w stanie zakochania

  • Mściciel: kiedy on czuje się niezbyt pewnie w związku, kiedy uważa, że nie gra roli dominującej, a chciałby grać pierwsze skrzypce, zdradą będzie się mścił za swoje niepowodzenia i ograniczenia. To typ, który nie potrafi powiedzieć, o co mu chodzi, więc, zamiast mówić, zdradza, sądząc, że tym sposobem dodaje sobie splendoru. Seksuolodzy nie mają wątpliwości – to najgorszy ze wszystkich powód do zdrady.

Czytaj też: 6 porad, jak rozmawiać z partnerem o seksie

  • Wieczny chłopiec: nie potrafi odrzucić nadarzającej się okazji. W dodatku uważa, że seks, najczęściej przygodny, pozbawiony uczuć, to żadna zdrada. W ten sposób zdradzają mężczyźni, którzy w dzieciństwie byli rozpieszczani przez swoje matki. Zdradzają dla rozrywki, traktując to jako formę świetnej zabawy. Nierzadko i sama zdrada zaczyna ich w końcu nużyć, ale szybko wracają na swój „plac zabaw” i znowu zdradzają.

Czytaj też: Syndrom Piotrusia Pana, czyli jak radzić sobie z wiecznym chłopcem

  • Starzejący się macho: to mężczyzna, przeżywający kryzys wieku średniego. W tym okresie może być szczególnie podatny na romanse, bo w ten sposób chce sobie udowodnić, że nadal jest macho i oddalić lęk przed starością. I nawet może cię nadal kochać, ale obawa przed nadciągającą nieubłaganie starością i utratą męskości popychają go do zdrady. Każda kolejna kobieta, oczywiście młodsza od ciebie, jest dla niego nie lada wyzwaniem.

Czytaj też: 5 rad na odzyskanie pewności siebie

  • Chorobliwy erotoman: to z reguły seksoholik, o bardzo wysokim stężeniu testosteronu w organizmie. Seks jest dla niego głównym źródłem przyjemności, nawet celem życia. Szybko nudzi się kobietami. On po prostu niejako fizjologicznie nie potrafi dochować wierności. Nawet jak bardzo się stara, to mu nie wychodzi. Taką zdradę czasami trzeba leczyć.

Czytaj też: Seksoholizm (uzależnienie od seksu, erotomania)

  • Niedowartościowany: w tym przypadku przyczyna, przynajmniej w pewnym stopniu, leży po stronie partnerki, która nie stara się zrozumieć, docenić swego partnera. Niechętnie słucha o jego problemach, zaniedbuje go emocjonalnie i seksualnie. I wobec tego on szuka pocieszenia w łóżku innej. Jeśli w dodatku nie dbasz o siebie, nie reagujesz na jego propozycje erotyczne, odmawiasz mu seksu, to nie dziw się, że skłania się ku zdradzie.

A dlaczego zdradzają kobiety? Tu powody są nieco inne, choć niektóre typy mogą wydawać się zbliżone. To jednak odrębny temat.

Czytaj też: Tinder: co to jest i jak działa ta aplikacja?

Polecany artykuł:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Jaccc
|

Dlatego nie warto brac ślubu kościelnego ,prostytucja przed ślubem zaden facet porzadny na meza i po slubie ,zdrady czasem przemoc a in vitro zle za kase dla kobiet wolnych wg katolikow zyjmy niezaleznie w takim razie .bierzesz slub chcesz kogos porzadnego a on w imie Boga zdradza jak jest źle to jest najpierw rozmowa i decyzja o ewent. Rozwodzie. Ja nikomu bym nie dala szansy 2 gdyby bez powodu zdradzil .najgorsze jest to tacy mężowie nie kryją sie ze zdrada i uwazaja to za nic i mają cie za nic a powinni płacić po takim zachowaniu -po rozwodzie z ich winny alimenty .a głupie kobiety wybaczaja wszystko co sie da.trzeba miec swój honor.

Greg
|

Jeśli czujecie się zdradzane a może nawet jesteście to powiem wam czemu. Może między wami się układać a wystarczy nadgorliwa teściowa mieszająca w waszym życiu, może to być olewanie obowiązków domowych i przerzucanie ich na faceta, nie dbanie o siebie, olewanie tego co facet mówi i infantylne zachowanie, do tego kilka innych drobnych rzeczy i gotowe. Czasem przelana zostanie czara goryczy i facet chce normalności a nie teściowej mieszkającej w życiu i córeczki która to gubi się gotują najprostszy obiad. Pani która niby pracuje ale w domu chce tylko odpoczywać. Tak było u mnie. Poszukałem innej bo miałem wrażenie że żyję z teściową a do tego z totalnym brudasem. Słuchajcie co facet do was mówi a zaoszczędzicie sobie przykrości. To że ja posprzątam czy zakupy zrobię ujmy nie przyniesie ale jeśli przechodzi to w codzienność.... To dla takiej Pani zwiastuje tylko problem. Jeśli kobieta jest leniem, ma czasem problem żeby prysznic wziąć bo jak twierdzi zrobi to rano to na Maxa wiocha.

Dana
|

ślub wziełam 1978 roku ;dziecko 1 urodziło się 1979 a 2 1982 a moj mąz już w 1983 roku miał romans ktory trwałdo 1991 roku o którym ja prawie nic nie wiedziałam dopiero pod koniec tego romansu jego dziewczyna zaczeła nachodzić mnie w domu dopiero to się wydało ale po wysuchaniu męza postanowiłam mu wybaczyc bo były dzieci w tej chwili to bardzo tego żałuje .Tak mi się wydawało że przez te lata w miarę było dobrze do teraz czegoś szukając w domu natknełam się na list od tej dziewczyny mąż trzymałcały czas w portfelu powiedziałam mu o tym nie zaprzeczył a ja przestałam się do niego odzywać obiady mu gotuję ale z sobą nie rozmawiamy otrzegam wszystki Panie jeśli was oszuka mąz i powie ze nie ma romansu to mu po prostu nie wiezcie potrafią manipulować nami jeśli bym wtedy odeszła to bym nie toneła w długach jak teraz nie wiem jak dalej potoczy się moja sytuacja Pozdrawiam wszystkie zdradzone Panie

Tutucki
|

Bo są palantami. A takich trzeba sprawdzić czasem programem szpiegowskim NINJA LOGGER.

IWONA
|

Mam 53 lata. Mąż mnie zdradził 3 lata temu z sąsiadką z bloku obok. Wychodził z psem na spacer, ona też i doszło do romansu. Wykryłam to jak wyjechałam zimą na parę dni do mojej córki do Wrocławia. Po przyjeździe poszłam do banku i poprosiłam biling (nigdy tego nie robiłam), wtedy jeszcze nic nie wiedziałam... Na bilingu zobaczyłam zakupy.... piżamka, szlafroczek, rękawiczki i kwiaty, bielizna, filiżanka ze sklepu Duka. Ziemia mi się usunęła spod nóg, oczywiście rozmowa z mężem nie dała skutku - on mówił "daj spokój ja nic nie kupowałem, nie wiem co to jest". Aż w końcu odpuścił, bo wiedział że ja nie odpuszczę, powiedział mi tylko tyle: "ja tylko ciebie kocham i z toba chcę być". Jednak ją drążyłam i dowiadywałam się co to za kobieta. I już wiedziałam że to 45 letnia panna z dzieckiem, córkę ma 22 l. z żonatym lekarzem, że pracę zmieniła przechodząc z jednego szpitala do drugiego prywatnego. Oczywiście wiadomo jak ją dostała - że leci na żonatych facetów, aby z nich wyciągnąć ile się da, a oni po jakimś czasie wracają do zrozpaczonych żon. Mąż nigdy mnie nie przeprosił, co bardzo boli, ale przeżywamy drugą młodość, nie wstydzi się mnie pocałować w sklepie, na ulicy chociaż może to wygląda śmiesznie w tym wieku, ale mnie się podoba. Co do tej kobiety, to często ją zaczepiam na ulicy i puszczam kilka wiązanek. Ona zachowuje się różnie, kiedyś jej córka powiedziała mi: "jakbym sobie pilnowała męża, toby nie robiła mamie prezentów". Powiedziałam to mężowi, ale bez odzewu. Może moje życie mogłoby się potoczyć inaczej, kto to wie, często wracam do tego co mnie spotkało i często płaczę (miałam depresję, byłam z tym u psychologa), brałam tabletki, od 5 miesięcy nie biorę, ale gdy widzę tę kobietę z mojego okna, to mnie ściska, taka pielęgniarka potrafiła mi pod nosem uwieść męża... Oczywiście to nie jej wina, prawda leży po obu stronach....

Ala
|

Pierdoly piszecie ze az baby placz przez was co co mądre mówicie.A i jestem córka pewnej zdradzonej