Flegmatyk: wady i zalety. Czy jesteś flegmatykiem? [TEST]

2018-10-19 16:02

Flegmatyk przez wielu bywa uznawany za nieciekawą, wręcz nudną osobę – takie opinie biorą się stąd, że osoby z tym temperamentem preferują rutynę i stabilność. Życie z flegmatykiem – ze względu na jego trudności z podejmowaniem decyzji czy też to, że rzadko okazuje on emocje – nie zawsze jest usłane różami. Poznaj wady i zalety flegmatyka, przeczytaj, jakie trudności mogą wystąpić w przypadku związku z flegmatykiem, a także dowiedz się, w jakiej pracy najlepiej odnajdzie się flegmatyk. Na koniec wykonaj test, aby dowiedzieć się, czy Twój temperament odpowiada właśnie flegmatykowi.

Flegmatyk: wady i zalety. Czy jesteś flegmatykiem? [TEST]
Autor: gettyimages.com Flegmatyka trudno wyprowadzić z równowagi, jest osobą zjednującą sobie innych, choć spokojną, wyciszoną.

Spis treści

  1. Flegmatyk: wady i zalety
  2. Flegmatyk w związku
  3. Flegmatyk w pracy
  4. Test: czy jesteś flegmatykiem?

Flegmatyk to jeden z czterech – obok choleryka, sangwinika i melancholikatemperamentów wyróżnianych przez Hipokratesa. Wybitny uczony teorię temperamentów opracował wyjątkowo dawno temu, bo już w V wieku p.n.e., a mimo to do dziś wykorzystuje się ją w celu określania temperamentu różnych ludzi.

Hipokrates w swoich rozważaniach brał pod uwagę to, że u ludzi krążą różne ciecze i od tego, której z nich jest najwięcej, zależny jest ludzki temperament. W przypadku flegmatyków dominującą cieczą miałaby flegma – od niej zresztą wzięło się określenie flegmatyk (a dokładniej od słowa "phlegma").

Flegmatyk: wady i zalety

Flegmatyk czasami bywa trudny do określenia dla osób z jego otoczenia, które nie są mu najbliższe - wszystko przez to, że ma spokojną, cichą osobowość – odróżnia go to chociażby od sangwinika, którego wszędzie wręcz pełno czy od choleryka, którego wybuchy emocjonalne są wyraźnie zauważalne dla otoczenia.

Przede wszystkim do flegmatyka pasuje jedno słowo: stabilność. Osoby o tym temperamencie nie zobaczymy najpewniej skaczącej na bungee czy porywającej się na spontaniczny, zaplanowany kilku minut wcześniej, wyjazd. Flegmatyk lubi spokój i rutynę – kiedy może on wykonywać swoje codzienne rytuały zgodnie z ustalonym przez samego siebie porządkiem, czuje się wtedy zdecydowanie najbardziej komfortowo.

Inną ważną sferą, którą trzeba omówić w przypadku flegmatyka są emocje. O osobach z tym temperamentem mawia się, że są bardzo zrównoważone emocjonalnie – czasami nawet flegmatycy brani są za osoby wręcz chłodne emocjonalnie. Spowodowane jest to tym, że flegmatyk bardzo rzadko ujawnia to, co czuje – ukrywa swoje emocje i rzadko pozwala im wychodzić na światło dzienne.

Z jednej strony jest to korzystne bo sprawia, że flegmatyk potrafi zachować opanowanie nawet w trudnych sytuacjach. Z drugiej zaś strony ukrywanie emocji prowadzić może do różnych problemów w kontaktach z innymi ludźmi. To, jak reagujemy na inne osoby, zależne jest przecież w bardzo dużej mierze od tego, jakie emocje spotykamy u innych osób. W przypadku, gdy flegmatyk tych emocji nie ujawnia, pojawiać się mogą rozmaitego charakteru trudności w rozumieniu go przez jego własne otoczenie.

Flegmatyk zazwyczaj robi wszystko bardzo powoli i spokojnie. W pewnych sytuacjach – np. kryzysowych – zachowanie spokoju może być korzystne, w innych jednak wymienione cechy flegmatyka mogą być już uznawane za jego wady. Flegmatykowi zdarzają się duże trudności z podejmowaniem różnych decyzji, nierzadko odkłada on też jakieś swoje zobowiązania na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Jeszcze inną charakterystyczną cechą flegmatyka jest to, że potrafi on bardzo dobrze słuchać. Warto się zwierzać właśnie flegmatykowi, ponieważ w jego przypadku można liczyć zarówno na to, że cierpliwie nas wysłucha, jak i na to, że wykaże się w stosunku co do nas empatią. Z drugiej strony podkreślić trzeba tutaj to, że flegmatyk rzeczywiście słucha bardzo uważnie i wyciąga wnioski – kiedy jednak ma on przedstawić jakąś opinię na temat tego, co usłyszał, kieruje się on własnym zdaniem, a niekoniecznie oczekiwaniami swojego rozmówcy.

Flegmatyk w związku

Flegmatyk potrafi być naprawdę dobrym partnerem życiowym – jest cierpliwy, unika kłótni, wykazuje się empatią. Zawsze gotów, by wysłuchać swojego bliskiego i mu doradzić. Z drugiej jednak strony, flegmatyk w związku potrafi i… bardzo mocno zirytować. Jest on raczej bierny, więc trudno od niego oczekiwać, że sam z siebie zaproponuje weekendowy wyjazd czy spontaniczne wyjście do klubu.

Miewa trudności z podejmowaniem decyzji – przy rozważaniach o przeprowadzce flegmatyk może wręcz w nieskończoność odwlekać moment podjęcia decyzji o jej terminie. Związek z flegmatykiem najkorzystniejszy będzie dla osoby, która sama nie wymaga od życia ciągłych rozrywek i wrażeń. Choleryk, który wciąż poszukuje emocji, po bardzo krótkim nawet czasie może stać się znudzony życiem z flegmatykiem. Inne jednak osoby – np. ceniący spokój melancholik – jak najbardziej mogą już odnaleźć się w relacji uczuciowej z flegmatykiem.

Flegmatyk w pracy

Istnieje co najmniej kilka zawodów, w których flegmatyk odnajdzie się wręcz idealnie. Tak jak dla wielu ludzi praca, która jest wyjątkowo powtarzalna i związana z wykonywaniem ciągle tych samych obowiązków, będzie odbierana zwyczajnie za nudną, tak dla flegmatyka może ono być wręcz preferowana.

Flegmatyk będzie dobrym księgowym, pracownikiem biura czy kasjerem – zadania, które zostaną przed nim postawione, będzie wykonywał on skrupulatnie i z należytą dokładnością. Praca dla flegmatyka powinna być możliwa do wykonywania bez pośpiechu i bez presji. Owszem – flegmatyk da radę z naciskami kierowanymi ze strony przełożonych – jednakże zwykle wykonuje swoje obowiązki powoli, dlatego też zawód, który wymaga bardzo szybkiego działania i dużej efektywności, dla flegmatyka odpowiedni raczej nie będzie.

Osoby z tym temperamentem lubią spokój i zacisze swojego domu, dlatego też wykonywanie zawodu, przez który musiałyby one często wyjeżdżać w delegacje, nie przyniesie im satysfakcji. Flegmatyk lubi spokój i rzadko angażuje się on w zadania, które stawiałyby go w centrum zainteresowania innych ludzi.

Nawet wtedy, gdy wykonuje on swoje zobowiązania bardzo dobrze, woli pozostawać w cieniu – niepotrzebne wydają mu się słowa uznania czy brylowanie pośród swojego otoczenia. Z tych powodów w takich zajęciach, jak dziennikarz, aktor czy prezenter telewizyjny flegmatyk raczej się nie odnajdzie.

Test: czy jesteś flegmatykiem?

Odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź, czy Twój temperament odpowiada właśnie flegmatykowi!

1. W sklepie podchodzi do Ciebie ochroniarz i sugeruje, że dokonałeś kradzieży jakiegoś produktu, kiedy zdecydowanie tego nie zrobiłeś. Jak się wtedy czujesz?

a) jestem spokojny, bo wiem, że nie jestem niczemu winien – wyjaśniam sytuację

b) od razu wpadam we wściekłość, bo kto to widział, żeby posądzać mnie o takie czyny

c) mam wrażenie, że zaraz się rozpłaczę – nic nie zrobiłem!

2. Mój typowy dzień:

a) zwykle przebiega zawsze tak samo: rano praca, po niej zakupy, wieczorem odpoczynek w domu – nie lubię nieprzewidzianych wydarzeń

b) przebiega bardzo różnie – nigdy nie wiem, co się wydarzy, ale lubię niespodzianki

c) zazwyczaj przebiega spokojnie, ale gdzieś z tyłu głowy zawsze mam myśl, że coś może pójść nie tak

3. Będąc z inną osobą w związku:

a) doceniam spokój i harmonię – lubię rutynę i świadomość, że zawsze mogę polegać na swoim partnerze

b) zazwyczaj przeżywam burzliwe chwile, nie zawsze umiem powstrzymać nerwy na wodzy, przez co często się kłócimy

c) dobre chwile bardzo mocno mnie uszczęśliwiają, gorsze momenty przyprawiają z kolei prawie o depresję

4. W pracy:

a) lubię rutynę – wypełnianie codziennie tych samych tabelek wcale mnie nie przeraża

b) lubię dynamikę i zmiany, cenię sobie możliwość podejmowania stale nowych wyzwań zawodowych

c) jestem sumienny, dobrze zorganizowany i zawsze dopełniam swoje obowiązki na czas

5. W relacjach z innymi ludźmi:

a) zwykle zachowuję chłód i dystans – lubię kontakty z innymi, ale w rozsądnej dawce i bez zbytniej wylewności

b) nie znoszę, gdy ktoś nie zgadza się z moją opinią – zwykle inni ludzie czują przede mną respekt, dla znajomych jestem swego rodzaju wzorem do naśladowania

c) mam ciągłe obawy, że zostanę skrytykowany

Większość odpowiedzi A:

Twój temperament odpowiada flegmatykowi. Umiesz zachować spokój w najtrudniejszych sytuacjach, ale i umiesz słuchać. Lubisz rutynę i harmonię, wszelkie zmiany są zwykle przez Ciebie niemile widziane.

Większość odpowiedzi B:

Twój temperament to najprawdopodobniej choleryk. Jesteś drażliwy, zdarza Ci się wybuchać. Lubisz dominować, cenisz sobie respekt i trudno pogodzić Ci się z tym, że ktoś może mieć inne zdanie niż Ty.

Większość odpowiedzi C:

Istnieją duże szanse na to, że jesteś melancholikiem. Często popadasz ze skrajności w skrajność: pozytywne sytuacje wznoszą Cię na wyżyny, te negatywne z kolei sprawiają, że popadasz w głęboki dołek emocjonalny. Jesteś spokojny, w kontaktach z innymi ludźmi ciągle doszukujesz się jakiejś krytyki z ich strony.