Czy jesteś uzależniona od internetu?

Internet jest świetnym źródłem kontaktu i pozyskiwania informacji. Jednak brak kontroli nad spędzanym czasem w internecie może doprowadzić do nałogu. Sprawdź, czy nie spędzasz zbyt wiele czasu w mediach społecznościowych.

Czy jesteś uzależniona od internetu?
Autor: GettyImages

Alkoholizm, uzależnienie od narkotyków, pracoholizm. Teraz do listy groźnych uzależnień dołączył internet.

Według Amerykańskiego Centrum Uzależnień Internetowych 6 proc. internautów jest uzależnionych od internetu, a ponad 30 proc. traktuje sieć jako sposób na ucieczkę od rzeczywistości, co jest prostą drogą do uzależnienia. W Polsce sytuacja może przedstawiać się podobnie. Liczba siecioholików może być nawet wyższa niż uzależnionych od alkoholu.

Liderem w liczbie osób uzależnionych od internetu jest Korea Południowa, gdzie dostęp do sieci ma aż 86 proc. mieszkańców, i mówi się tam o epidemii.

Podobne przypadki siecioholizmu przydarzają się na całym świecie. To dowód, że internet może być zagrożeniem nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Niektórzy badacze uważają, że większość uzależnionych to osoby wykształcone w wieku ok. 30 lat.

Coraz trudniej rozstać ci się z komputerem, laptopem, telefonem? Być może to uzależnienie od internetu. Sprawdź.

Czy jesteś uzależniony od Internetu?

Pytanie 1 z 12
Czy ciągle rozmyślasz o poprzednich aktywnościach w sieci i już myślisz o kolejnych?

Z internetem jest jak z każdym innym uzależnieniem, alkoholizmem czy narkomanią. Najczęściej jego ofiarą padają ludzie z problemami emocjonalnymi, osoby zamknięte w sobie, mające problemy w kontaktach z otoczeniem. Ale w siecioholizm mogą popaść także ci, którzy w wirtualnym świecie szukają ucieczki od rzeczywistości.

W sieci osoby nieśmiałe mają szansę na akceptację, znalezienie znajomych, którzy podzielą ich zainteresowania i zrozumieją ich problemy. W kontaktach online zanika bariera nieśmiałości, internauta może wykreować się na zupełnie inną osobę.

To dlatego od kilku lat miejscem, gdzie „dzieje się wszystko”, są portale społecznościowe. Możliwość kreowania swojej osobowości, stania się kimś innym jest bardzo pociągająca i łatwo się od tego uzależnić. Mamy coraz mniej czasu na spotkania ze znajomymi, spokojną rozmowę. Nic więc dziwnego, że kontaktujemy się poprzez portale. W jednym miejscu możemy się spotkać ze wszystkimi znajomymi.

Poza tym jest to świetny sposób na dowartościowanie. Duża liczba znajomych i wiele komentarzy pod wpisami może być także sposobem na poprawienie samooceny.