24. tydzień ciąży - czas na syndrom wicia gniazda

2018-04-06 11:54

W 24. tygodniu ciąży możesz zacząć odczuwać już typowy dla ciąży instynkt wicia gniazda i chęć porządkowania wszystkiego w swoim otoczeniu. Ekscytacji mogą towarzyszyć też częstsze niż wcześniej obawy o przyszłość.

24. tydzień ciąży - czas na syndrom wicia gniazda
Autor: Thinkstockphotos.com 24. tydzień ciąży - czas na syndrom wicia gniazda

Spis treści

  1. 24. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko
  2. 24. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą
  3. Cukrzyca w ciąży: co mogą jeść mamy z cukrzycą?
  4. 24. tydzień ciąży: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

24. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

  • W 24. tygodniu płód waży około 500-600 g, a jego długość, tzw. odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 21 cm.
24. tydzień to 6 miesiąc ciąży

  • Maluszek z wyglądu przypomina już noworodka: jego twarz i ciało są już w pełni ukształtowane i odtąd będą tyko rosnąć. W pełni ukształtowane są już też narządy wewnętrzne, choć oczywiście jeszcze nie pracują – ich funkcje pełni m.in. łożysko oraz pępowina.
  • Choć nowoczesne inkubatory są w stanie utrzymać przy życiu noworodki ważące zaledwie 500 g, gdyby dziecko w tej chwili przyszło na świat, miałoby 25 proc. szans na przeżycie. Nie byłoby w stanie samodzielnie oddychać - jego płuca wciąż produkują jeszcze bardzo niewielkie ilości surfaktantu.
  • Z każdym dniem rośnie świadomość płodu: choć nie wiemy, czy już - i co - myśli, wiadomo, że odczuwa już lęk mamy i na jej stres reaguje szybszym biciem serca.
  • W macicy powoli zaczyna robić się ciasno, dlatego malec, by móc się poruszać, musi mocniej się rozpychać, co będziesz odczuwać jako niekiedy niezbyt przyjemne kopniaki. Nie obawiaj się jednak, że możesz zaszkodzić dziecku, ćwicząc lub szybciej idąc – przed urazami chroni go płyn owodniowy, którego w macicy jest obecnie około 500 ml – tyle, co dwie szklanki wody.
  • Płód w 24 tygodniu ciąży powoli zaczyna dostosowywać swój rytm dobowy do sposobu życia mamy: śpi, gdy odpoczywasz i czuwa, gdy jesteś aktywna.
  • Jego oczy są już dobrze rozwinięte, a gdy śpi, widać szybkie ruchy gałek ocznych co może świadczyć o tym, że wchodzi w fazę REM, w której pojawiają się marzenia senne.

24. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą

Brzuszek jest już wyraźnie zaokrąglony, macica powiększyła się na tyle, że można ją wyczuć mniej więcej 5 cm nad pępkiem.

W 24. tygodniu ciąży wokół ust może pojawić się ciemna obwódka. To efekt zmian hormonalnych, zazwyczaj przejściowy – wszystko powinno zniknąć w ciągu kilku miesięcy po porodzie.

Macica jest już spora i uciska sąsiadujące z nią narządy wewnętrzne oraz połączenia nerwowe. Dlatego częściej niż wcześniej będziesz musiała korzystać z toalety, możesz też mieć zgagę i odczuwać dziwne kłucia.

Śluzówka nosa może się zacząć teraz przesuszać, przez co możesz cierpieć na ciągły katar, a nawet krwawienie z nosa. Pomoże nawilżanie nosa od środka wodą morską w sprayu.

Z reguły w tym okresie pojawiają się silniejsze niż wcześniej bóle kręgosłupa, zwłaszcza w dolnej części pleców – jeśli je odczuwasz, staraj się często kołysać miednicą, tak jakbyś tańczyła, bo to znakomita forma relaksu.

Przygotuj się na to, że będziesz teraz mocno roztargniona. Możesz też upuszczać wszystko, co weźmiesz do rąk – przyczyną tego stanu jest rozluźnienie więzadeł stawowych, przez co dłonie chwilowo stają się mniej sprawne.

Cukrzyca w ciąży: co mogą jeść mamy z cukrzycą?

Cukrzyca w ciąży. Co mogą jeść mamy z cukrzycą?

24. tydzień ciąży: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

W 24. tygodniu można już wykonać badanie stężenia glukozy we krwi – DTTG czyli doustny test tolerancji glukozy, który wykrywa cukrzycę ciężarnych. Polega ono na dwukrotnym oznaczeniu poziomu glukozy we krwi. Najpierw pobierana jest krew na czczo, następnie trzeba wypić roztwór 75 glukozy i odczekać dwie godziny, po których krew pobierana jest ponownie. Na to badanie masz czas do 28 tygodnia ciąży, ale lepiej zanadto z nim nie zwlekać.

Wiele przyszłych mam w 24. tygodniu ciąży zaczyna narzekać na ból, mrowienie i drętwienie nadgarstka, który pojawia się zwłaszcza wieczorem, po uprzedniej pracy przy komputerze. To tzw. zespół cieśni nadgarstka: dolegliwość wywołana na skutek uciskania nerwu znajdującego się w nadgarstku dłoni przez sąsiadujące tkanki, które puchną od nadmiaru wody. Pomagają częste przerwy i delikatne masowanie obolałej okolicy, można też przyłożyć ciepły okład.

Przeczytaj również:

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza